DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Niemcy powinni zapłacić za szkody wojenne. Większość Polaków uznaje, że sprawa nie jest zakończona

Niemcy powinni zapłacić za szkody wojenne. Większość Polaków uznaje, że sprawa nie jest zakończona
By M. Swierczynski [Public domain], via Wikimedia Commons

Niemal 70 proc. Polaków uważa, że Niemcy powinni zapłacić za szkody jakie wyrządzili w czasie II wojny światowej. Podobna liczba ankietowanych uznała, że odszkodowania powinny też objąć rodziny, które utraciły bliskich w wyniku działań Niemców.

 

Z sondażu Ipsos przeprowadzonego dla „Wiadomości” wynika, że 63 proc. Polaków uważa, że najwyższy już czas, by Niemcy wypłacili Polsce odszkodowania za straty z czasu II wojny światowej. 31 proc. ankietowanych było przeciwnego zdania, a 6 proc. nie miała wyrobionego zdania na ten temat.

 

Sonda zawierała też pytanie o to czy Niemcy winni zapłacić za zbrodnie ludobójstwa. Tu twierdzącą odpowiedziało 68 proc. respondentów. Co czwarta osoba (25 proc.) była przeciwnego zdania, a 7 proc. ankietowanych nie wyraziło swej opinii.

 

Jak przypomniały „Wiadomości”, w czasie II wojny światowej, na skutek działań Niemców, polskie miasta legły w gruzach, zrujnowany został też przemysł kolejowy i energetyczny. Eksperci szacują, że Niemcy są nam winni ok. 3 bln zł.

 

Serwis nie omieszkał przypomnieć, że „walkę o należne Polsce pieniądze zapowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Platforma Obywatelska mówi jednym głosem z Niemcami - sprawa jest zamknięta”.

 

„Wiadomości” przypomniały też stanowisko Sejmu RP z 2004 roku, gdy to parlament jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie praw polskich do niemieckich reparacji wojennych. Poparli ją zarówno Donald Tusk jak i Grzegorz Schetyna, który dziś dochodzenie odszkodowań uznaje za pomysł skandaliczny oraz ocenia jako część wojennej polityki PiS w stosunku do Niemiec i UE.


Źródło: TVP

MA


DATA: 2017-08-10 09:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ze maja placic chocby do konca swiata za zniszczenia , rabunek i morderstwa dokonane w Polsce, a ponadto za straty moralne propagandy sluzb po IIWS, az do teraz....
ponad 3 lata temu / to jest oczywiste
 
Jak poprosimy o odszkodowania, to oni poproszą o Śląsk, Pomorze i Mazury, a w sprawie Kresów Wschodnich odeślą nas do Litwy, Białorusi i Ukrainy. Trzeba mieć ostrożność w takich tematach.
ponad 3 lata temu / aaa
 
Żądania Nasze trzeba koniecznie widzieć w kontekście Polityki niemieckiej, której efektem jest RUINA RP w każdej dziedzinie Życia!
ponad 3 lata temu / AndrzejBR
 
należę do mniejszości która nie popiera tej zwariowanej akcji odszkodowawczej. sprawa zgodnie z prawem międzynarodowym jest zakończona. w czasie wojny popełniono błędy w Londynie sprowadzające się do marginalizacji polskich interesów i przejęciu władzy w Polsce przez komunę.PRL był zamocowany w prawie międzynarodowym i otrzymał zadośćuczynienie- odrębną sprawą jest to że była to kpina w postaci 5 milionów książek komunistycznych w zamian za węgiel do ZSRR.
ponad 3 lata temu / o
 
Naturalnie ze sprawa niemieckich reparacji wojennych nie jest zakonczona. Niemcy za swoje zbrodnie jeszcze dlugo sie nie wyplaca!
ponad 3 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Czyli wrogie Polsce mniejszości narodowe i etniczne rosną w siłę. Jest ich już ponad 30 %, bo państwo masowo przydziela paszporty na lewo i na prawo. Zatrważające dane. Niedługo Polacy będą stanowić mniejszość w Polsce !
ponad 3 lata temu / zbulwersowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.