DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Niemcy ostro komentują opinię Komisji Weneckiej, a sami mają kłopoty z wolnością słowa

Niemcy ostro komentują opinię Komisji Weneckiej, a sami mają kłopoty z wolnością słowa
fot. Fabrizio Bensch / Reuters / Forum

Niemiecka prasa komentuje orzeczenie Komisji Weneckiej w sprawie polskiego sporu o Trybunał Konstytucyjny. W opiniach nie brakuje mocnych słów. Mowa jest nawet o nacjonalistach rozbijających w Polsce państwo konstytucyjne. Niestety Niemcy nie są tak troskliwymi obrońcami demokracji i wolności słowa, gdy idzie o ich państwo. Kilka dni temu Niemiecka Rada Prasy zaleciła dziennikarzom, by nadal unikali podawania narodowości lub wyznania sprawców przestępstw. Chodzi oczywiście o imigrantów z krajów islamskich i ich występki.

 

Opinia Komisji Weneckiej wywołała mocną reakcję prasy za naszą zachodnią granicą. W artykule „Sueddeutsche Zeitung” napisano, że „w czasie gdy spór o politykę wobec uchodźców absorbuje wszystkie siły Europy, nacjonaliści w Polsce rozbijają własne państwo konstytucyjne”.

 

Według autora tych słów, Stefana Ulricha, premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński „rąbią na kawałki jeden z trzech filarów, na których się ono (państwo konstytucyjne) opiera - wymiar sprawiedliwości. Doprowadzają cały budynek do zawalenia się, gdyż państwo bez niezależnej i skutecznej prawnej kontroli przestaje być państwem prawa”.

 

Komentator uważa, że należy zająć się sytuacją, kiedy jedno z państw Unii Europejskiej samo likwiduje u siebie rządy prawa.

 

„Sueddeutsche Zeitung” i Stefanowi Ulrichowi wtóruje artykuł we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, który mówi o „upomnieniu dla Polski”. Według niego Komisja Wenecka „stanęła w kryzysie konstytucyjnym po stronie Trybunału Konstytucyjnego, łagodząc stanowisko jedynie za pomocą uwagi, że także poprzedni rząd działał niezgodnie z konstytucją”.

 

Z kolei „Tagesspiegel” uważa, że Unia Europejska i niemieccy komentatorzy nie wykazują się „odpowiednim wyczuciem”. Jak pisze publicysta tej gazety „wiele z tego, co robi PiS, zasługuje na krytykę, nie jest jednak wystarczającym powodem do interwencji z zewnątrz”.

 

Zatroskani o demokrację Niemcy sami mają jednak problemy z poszanowaniem takiej wartości jak wolność słowa. Polityczna poprawność i interesy rządzących wpłynęły na decyzję Niemieckiej Rady Prasy. Instytucja ta w środę, 9 marca, podtrzymała zalecenie dla dziennikarzy, którzy w swoich tekstach mają unikać podawania narodowości lub wyznania sprawców przestępstw. Działanie takie ma teoretycznie „chronić mniejszości”, jednak uniemożliwia uczciwe informowanie o zachowaniu imigrantów z krajów islamskich.

 

Rada Prasy odmówiła zmiany obowiązującej dotąd praktyki, chociaż po zajściach w noc sylwestrową w Kolonii i innych miastach RFN wiele osób domagało się porzucenia politpoprawnych zaleceń.

 

Źródło: kresy.pl / interia.pl

MWł 


DATA: 2016-03-13 01:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

mam pytania: 1/kiedy polski rząd wymieni ambasadorów Polski na polskich ambasadorów? 2/kiedy ci ambasadory zorganizują na "swoim" sobie terenie, w językach tubylczych (np. na terenie Niemiec w języku niemieckim, we Francji po francusku, w Wlk. Brytanii po angielsku itd.) projekcji o wielkich osiągnięciach niemieckiego przemysłu kartelowego IG Farben? 3/kiedy ci ambasadory zaczną propagować polską kulturę i sztukę, ale te pisane przez duże litery na początku, a nie ten współczesny szajs i jakiś taki nie nasz? 4/kiedy odważnie, w pozostałej jeszcze w polskich rękach prasie, pojawią się artykuły, które będą analizowały sytuację np. w Niemczech, bez ogródek piszących co jest nie tak z naszego punktu widzenia (inna rzecz czy nasz rząd ma jakiś punkt widzenia, czy ma go zasłoniętego przez ...; no właśnie przez co?)? 5/a jak tam idzie unieważnienie Ustawy nr 1066? 6/poznamy raport z likwidacji WSI (jest tam coś o STASI?)? 6/kiedy rozliczenie złodziei i bandytów z PełO-ZSL?
ponad 2 lata temu / JARO
 
jack niemcy? swiatowe media sa wykupione. po 911 widac bylo jak funkcjonuja. narod przebrany
ponad 2 lata temu / bibo
 
Żydzi podobno mówią: Nie ważne co goje mówią, ważne co Żydzi robią. Tez bym się tego trzymał.
ponad 2 lata temu / zgred
 
No i co z tego, że Niemcy nie mają wolności słowa. We współczesnym świecie liczy się tylko i wyłącznie przekaz medialny. Ciekawe kiedy PiS to wreszcie zrozumie i czy zdąży zanim go znowu obalą.
ponad 2 lata temu / abc
 
III Rzesza była państwem prawa. Wybitny przywódca socjalistyczny Adolf Hitler byłby dumny z dzisiejszych Niemiec. No, może za wyjątkiem traktowania imigrantów/uchodźców. Doktor Józef Goebbels nie powstydziłby się dzisiejszej propagandy niemieckiej. Alfred Rosenberg mógłby stworzyć nowy wzorzec antropologiczny - nacjonalisty.
ponad 2 lata temu / stan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.