DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Niemcy odrzucili propozycje Franciszka dotyczące drogi synodalnej. Pójdą własną ścieżką?

Niemcy odrzucili propozycje Franciszka dotyczące drogi synodalnej. Pójdą własną ścieżką?
fot. KAI PFAFFENBACH / Reuters

Niemieccy biskupi odrzucili w głosowaniu alternatywną propozycję dla drogi synodalnej, opartą na wytycznych papieża Franciszka. Propozycja została odrzucona stosunkiem głosów 21 – 3. Czy oznacza to, że Kościół w Niemczech podejmie reformy bez łączności z Rzymem?

 

Propozycja alternatywnego rozwiązania została odrzucona podczas sierpniowego posiedzenia komitetu wykonawczego Konferencji Episkopatu Niemiec. Zdecydowano się kontynuować sposób przeprowadzenia zmian zgodnie z wytycznymi kard. Marxa; planowane jest powołanie Zgromadzenia Synodalnego, na czele którego będzie stała głowa Konferencji Episkopatu Niemiec oraz  Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK).

 

Zgodnie z nową propozycją, w składzie Zgromadzenia Synodalnego powinni znaleźć się biskupi, pozostały kler oraz świeccy. W planach było powołanie licznych Forów Synodalnych, które w mniejszych grupach miałyby na zasadzie dyskusji wypracować rozwiązania na najbardziej palące kwestie. Wytyczne oparte były o kwestie poruszane w czerwcowym liście do Kościoła niemieckiego, w którym papież ostrzegał przed zbyt pochopnymi zmianami.  

 

W ocenie jego ocenie wielkim błędem byłoby sądzić, że poważny kryzys wiary w Niemczech uda się przezwyciężyć tylko poprzez reformy strukturalne. Jak stwierdził, „ulepszanie” Kościoła i stawianie na coraz sprawniejsze funkcjonowanie nic nie pomoże. Papież zauważył też, że grzechem jest myśleć, iż wszystko można zrobić samemu, nie oglądając się na innych, wierząc ślepo we własne siły.

Przypomniał, że na tym świecie nie można marzyć o doprowadzeniu Kościoła do jakiegoś „idealnego” stanu. Przestrzegał także przed podejmowaniem reform w oderwaniu od Kościoła powszechnego.

 

Za opracowaniem alternatywnej dla wytycznych kard. Marxa drogi stał kard. Rainer Maria Woelki oraz biskup Rudolf Voderholzer. Swoje propozycje złożyli na ręce Konferencji 19 sierpnia. Zostały odrzucone stosunkiem głosów 21 – 3, gdzie trzech biskupów wstrzymało się od głosu. Zgodnie z planami kard. Marxa w skład Zgromadzenia Synodalnego wchodziliby wszyscy niemieccy biskupi, jednak będący w mniejszości w stosunku do świeckich. Zgromadzenie Synodalne w planach monachijskiego kardynała miałoby stanowić coś na kształt najwyższego ciała, które miałoby mieć obradujący charakter.

 

Największe kontrowersje wzbudza powołanie do Zgromadzenia członków Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), którzy będą stanowić większość zgromadzenia. ZdK znane jest z wyrażania poglądów kwestionujących nauczanie Kościoła dotyczące ludzkiej seksualności, zmiany w kwestii celibatu oraz dopuszczenia do święceń kobiet. Powyższe propozycje miałyby - zdaniem niemieckich progresistów - zażagnać kryzys, który prowadzi do niemal 200 tys. odejść z niemieckiego Kościoła każdego roku.

 

Źródło: własne PCh24.pl / catholicherald.co.uk

PR


DATA: 2019-09-12 13:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pierwszym podstawowym i absolutnie niezbędnym krokiem ku odnowie Kościoła w Niemczech jest pozbawienie urzędów biskupich takich ludzi jak Marx, Bode i cała ta antykatolicka hołota, która niestety doszła do urzędów biskupich. Nie ma innej drogi. Im szybciej Watykan to zrozumie tym lepiej dla całego Kościoła.
6 miesięcy temu / Neptun
 
Już mamy herezję, a będzie jeszcze większa.
6 miesięcy temu / Zbigniew
 
Czy ten naród może się wreszcie opamiętać? Naprawdę chcą być raz na 50 lat doszczętnie zbombardowani?
6 miesięcy temu / aaa
 
Warto poszukac przodkow Przewodniczacego Episkopatu Niemiec, ciekawe skad posiadl tak jakze zacne nazwisko.
6 miesięcy temu / Piotrek
 
Na dobrą sprawę trzech biskupów na Niemcy w zupełności wystarczy.
6 miesięcy temu / Ireneusz
 
W Niemczech nie ma już Kościoła Katolickiego. To, co prezentuje kard.Marx to raczej sekta protestancka. Doczekamy się reakcji Franciszka? Jakaś ekskomunika dla biskupów niemieckich, dla ostrzeżenia resztek katolików, by nie szli za fałszywymi pasterzami?
6 miesięcy temu / tradycja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.