DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Niemcy o wyroku polskiego Sądu Najwyższego: to absurd!

Niemcy o wyroku polskiego Sądu Najwyższego: to absurd!

Wyrok Sądu Najwyższego, który uznał, iż namaszczenie nieprzytomnego chorego bez jego zgody narusza prawa sumienia, wywołał w Niemczech liczne komentarze. „Berliner Zeitung” podkreśla, że takie zapisy konstytucyjne mają chronić wierzących, sam wyrok jest „absurdalny”.


Sąd Najwyższy orzekł, że namaszczenie w klinice nieprzytomnego chorego bez jego zgody naruszyło zasadę wolności sumienia. Sprawa Jerzego R. ze Szczecina ma wrócić do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny, który ustali wysokość odszkodowania, jakie będzie musiał wypłacić ateiście szpital. Mężczyzna żąda 90 tysięcy złotych.


Jak twierdził Jerzy R., że gdy był w śpiączce farmakologicznej katolicki kapelan szpitala udzielił mu sakramentu Namaszczenia Chorych - nie sprawdzając, czy jest katolikiem. Sądy niższej instancji za każdym razem oddalały skargi ateisty uznając, że są one bezzasadne. Sąd Najwyższy przyjął jednak odmienne stanowisko. „Berliner Zeitung” zauważa, że „nieco absurdalnym pomysłem” jest płacenie odszkodowania pacjentowi, który wyzdrowiał i de facto trudno jest określić, jakie faktycznie mógł ponieść „szkody niematerialne”.


Z kolei von Krempach podkreśla, że orzeczenia wskazuje na „kwintesencję tego, co dzieje się w naszym społeczeństwie. Docieramy do nowego poziomu idiotyzmu”. Dziennikarz tłumaczy, że mamy tu do czynienia z modelem wojującego ateisty (czy, jak sami wolą się przedstawiać, „świeckiego humanisty”) i przeczulonej na swoim punkcie „ofiary”. Z drugiej strony mamy do czynienia z sędziami, którzy „są gotowi do rozpoznawania głupich spraw i traktowania ich poważnie”.


Orzeczenie Sądu Najwyższego – zauważa publicysta – pokazuje, że tacy „świeccy humaniści” nie traktują poważnie własnego światopoglądu. „Powód, będąc w śpiączce, prawdopodobnie nie był nawet w stanie zauważyć, że ktoś modlił się przy jego łóżku. Więc, jakie szkody mógł ponieść?” – pyta von Krempach.Źródło: Berliner Zeitung, turtlebayandbeyond.org., AS


DATA: 2013-12-02 14:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@MR: Dobrze, że przy symtomach exitus letalis nie obrzezano profilaktycznie tego goja. Aczkolwiek poczynania sankcyjne wojującego Jerzego R. zotały by szybko zakończone ciosem w potylicę buławą antysemityzmu i rasizmu.
ponad 6 lat temu / Tiberias
 
@Barbara Magdalena: wystarczy nosić na szyi krzyżyk/medalik/szkaplerz. I już kapłan będzie wiedział że życzymy sobie Sakramentu :) ___ @Venatrix: No jak pokazuje praktyka tego konkretnego przypadku, ten ateista wierzy (oczywiście według swojego wypaczonego widzimisię) w moc Sakramentów :)
ponad 6 lat temu / MR
 
Chciałabym poznać nazwisko tego sędziego. I to koniecznie! Mnie osobiście ten wyrok przeraża. Może on spowodować, że nie otrzymam w takiej wyjątkowej sytuacji namaszczenia chorych, bo kapłan będzie obawiał się sankcji lub - bo kapłan został wyrzucony, przez obawiający się kary personel szpitala.
ponad 6 lat temu / Barbara Magdalena
 
@MB Ale Ty wierzysz w moc satanistycznych rytuałów, a ateista nie wierzy w moc sakramentów. Chyba że poparzyła go woda święcona...
ponad 6 lat temu / Venatrix
 
A ja wyjątkowo rozumiem tego ateistę. Ma prawo do wolnego wyboru, a więc ma prawo do dobrowolnego odrzucenia Boga. Po to Bóg dał ludziom wolność, by mogli Go odrzucić. Zresztą, osobiście też bym nie chciał by, w stanie mej chwilowej nieświadomości, np. jakiś okultysta odprawił nade mną swe satanistyczne rytuały.
ponad 6 lat temu / MR
 
Ten wojujący ateizm to głupota. Ponadto jak jest niewierzący, to jaką niby szkodę poniósł. Nie powinno to mieć przecież dla niego znaczenia.
ponad 6 lat temu / elek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.