DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Niemcy nowelizują prawo. Ofiara gwałtu nie będzie musiała dowodzić, że stawiała opór fizyczny

Niemcy nowelizują prawo. Ofiara gwałtu nie będzie musiała dowodzić, że stawiała opór fizyczny
REUTERS / FORUM

W następstwie wydarzeń kolońskich niemiecki rząd zaproponował projekt zmieniający ustawę dotyczącą przestępstw seksualnych. Kobieta, która złoży doniesienie na policję o gwałcie nie będzie musiała udowadniać, iż stawiała oprawcy opór werbalny i fizyczny, jak to było do tej pory.

 

Nowelizacja kodeksu karnego pozwoli na ściganie domniemanego gwałciciela, jeśli kobieta stwierdzi, iż do aktu seksualnego doszło bez jej zgody. Dotychczas - by śledczy wszczęli postępowanie - ofiara musiała udowodnić, iż faktycznie stawiała napastnikowi opór fizyczny.

 

Kanclerz Angela Merkel zatwierdziła projekt ustawy w tej kwestii. Wymaga on jeszcze przyjęcia przez parlament, co ma nastąpić w najbliższym czasie. Minister sprawiedliwości Heiko Maas podkreślił, iż projekt to „ważny krok w kierunku wzmocnienia seksualnego samostanowienia”. Dodał, że w prawie niemieckim są luki „nie do przyjęcia”, które nie pozwalają chronić zagrożone osoby przed przymusem seksualnym. - Najwyższy czas, by to zmienić. Jesteśmy to winni ofiarom - tłumaczył.

 

Obecnie ofiary gwałtów w Niemczech muszą nie tylko wykazać, że ustnie odmówiły seksu, ale także, że fizycznie stawiały opór napastnikowi. Ciężar dowodzenia spada więc na skrzywdzonych. Podobna sytuacja ma miejsce w Polsce. Aby czyn został uznany za przestępstwo zgwałcenia i śledczy podjęli działania, jego ofiara musi udowodnić, iż sprawca stosował przemoc, groźbę bezprawną lub podstęp. Tymczasem, aby być oskarżonym o kradzież wystarczy przywłaszczyć sobie cudzą rzecz… Inną sprawą jest, że przestępstwa seksualne są zagrożone bardzo niską karą.

 

Źródło: thelocal.de

AS 


DATA: 2016-03-17 14:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to Niemcy po raz kolejny pokazują światu jak muzułmanie potrafią błyskawicznie "UBOGACAĆ" teren,który udało im się zassiedlić.
ponad 4 lata temu / Kolejne\"UBOGACENIE\"wgMakreli
 
No to teraz się zaczną procesy nieposłusznych żon, które to żony będą wygrywały. W taki sposób państwo rozbija małżeństwa. Ciekawe, kiedy te "równościowe" pomysły zostaną przyjęte u nas. Widocznie mało nam rozwodów.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Propozycja zmiany ustawy, z jakkolwiek szlachetnych pobudek, niesie jednak ze soba olbzymie zagrozenie. Szanowny autorze, to, ze: "Ciężar dowodzenia spada więc na skrzywdzonych" jest jak najbardziej zgodny z prawem i logika. Sam fakt oskarzenia nie moze byc rownoznaczny z uznaniem za winnego. To nie na oskarzonym winno lezec udowodnienie swojej niewinnosci! "Tymczasem, aby być oskarżonym o kradzież wystarczy przywłaszczyć sobie cudzą rzecz." Dokladnie tak, ale czy oskarzajac kogos o kradziez, aby zostal on uznany za winnego tego czynu, nie nalezy mu udowodnic, ze przywlaszczyl sobie cudza wlasnosc?
ponad 4 lata temu / Peccator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.