DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Niemcy nowelizują prawo. Ofiara gwałtu nie będzie musiała dowodzić, że stawiała opór fizyczny

Niemcy nowelizują prawo. Ofiara gwałtu nie będzie musiała dowodzić, że stawiała opór fizyczny
REUTERS / FORUM

W następstwie wydarzeń kolońskich niemiecki rząd zaproponował projekt zmieniający ustawę dotyczącą przestępstw seksualnych. Kobieta, która złoży doniesienie na policję o gwałcie nie będzie musiała udowadniać, iż stawiała oprawcy opór werbalny i fizyczny, jak to było do tej pory.

 

Nowelizacja kodeksu karnego pozwoli na ściganie domniemanego gwałciciela, jeśli kobieta stwierdzi, iż do aktu seksualnego doszło bez jej zgody. Dotychczas - by śledczy wszczęli postępowanie - ofiara musiała udowodnić, iż faktycznie stawiała napastnikowi opór fizyczny.

 

Kanclerz Angela Merkel zatwierdziła projekt ustawy w tej kwestii. Wymaga on jeszcze przyjęcia przez parlament, co ma nastąpić w najbliższym czasie. Minister sprawiedliwości Heiko Maas podkreślił, iż projekt to „ważny krok w kierunku wzmocnienia seksualnego samostanowienia”. Dodał, że w prawie niemieckim są luki „nie do przyjęcia”, które nie pozwalają chronić zagrożone osoby przed przymusem seksualnym. - Najwyższy czas, by to zmienić. Jesteśmy to winni ofiarom - tłumaczył.

 

Obecnie ofiary gwałtów w Niemczech muszą nie tylko wykazać, że ustnie odmówiły seksu, ale także, że fizycznie stawiały opór napastnikowi. Ciężar dowodzenia spada więc na skrzywdzonych. Podobna sytuacja ma miejsce w Polsce. Aby czyn został uznany za przestępstwo zgwałcenia i śledczy podjęli działania, jego ofiara musi udowodnić, iż sprawca stosował przemoc, groźbę bezprawną lub podstęp. Tymczasem, aby być oskarżonym o kradzież wystarczy przywłaszczyć sobie cudzą rzecz… Inną sprawą jest, że przestępstwa seksualne są zagrożone bardzo niską karą.

 

Źródło: thelocal.de

AS 


DATA: 2016-03-17 14:02
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to Niemcy po raz kolejny pokazują światu jak muzułmanie potrafią błyskawicznie "UBOGACAĆ" teren,który udało im się zassiedlić.
ponad 4 lata temu / Kolejne\"UBOGACENIE\"wgMakreli
 
No to teraz się zaczną procesy nieposłusznych żon, które to żony będą wygrywały. W taki sposób państwo rozbija małżeństwa. Ciekawe, kiedy te "równościowe" pomysły zostaną przyjęte u nas. Widocznie mało nam rozwodów.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Propozycja zmiany ustawy, z jakkolwiek szlachetnych pobudek, niesie jednak ze soba olbzymie zagrozenie. Szanowny autorze, to, ze: "Ciężar dowodzenia spada więc na skrzywdzonych" jest jak najbardziej zgodny z prawem i logika. Sam fakt oskarzenia nie moze byc rownoznaczny z uznaniem za winnego. To nie na oskarzonym winno lezec udowodnienie swojej niewinnosci! "Tymczasem, aby być oskarżonym o kradzież wystarczy przywłaszczyć sobie cudzą rzecz." Dokladnie tak, ale czy oskarzajac kogos o kradziez, aby zostal on uznany za winnego tego czynu, nie nalezy mu udowodnic, ze przywlaszczyl sobie cudza wlasnosc?
ponad 4 lata temu / Peccator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.