DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Niemcy niegodnie przystępują do Komunii świętej. Zanikła świadomość grzechu

Niemcy niegodnie przystępują do Komunii świętej. Zanikła świadomość grzechu
Fot. Krzysztof (Kriss) Szkurlatowski / freeimages.com

Niemieccy katolicy będąc w stanie grzechu śmiertelnego masowo przystępują do Komunii świętej – informuje kościelna agencja informacyjna. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zanik samej świadomości grzechu. Problem dotyczy także wysokich rangą prałatów, co pokazał Synod Biskupów.

 

Mathias von Gersdorff omawia na swoim blogu artykuł niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA), dotyczący katolickiej nauki na temat małżeństwa i seksualności. KNA zwraca uwagę, że Niemcy powszechnie przystępują do Komunii bez spowiedzi. Agencja przypomina, że aktywni seksualnie rozwodnicy w nowych związkach uznawani są przez Kościół za osoby żyjące w stanie trwałego cudzołóstwa, a to oznacza niemożność przystępowania do spowiedzi oraz Komunii świętej. Niemcy nie zwracają na to jednak uwagi.

 

„Dziś bardzo rzadko mówi się z ambony o tych aspektach katolickiego nauczania na temat seksualności z taką dokładnością” – komentuje artykuł Mathias von Gersdorff. „KNA wskazuje dalej także na sytuację, która jest zwłaszcza w Niemczech niezwykle niepokojąca: masowe niegodne przyjmowanie Komunii świętej” – zauważa.

 

„W przestrzeni niemieckojęzycznej spowiada się bardzo niewielu katolików, ale niemal wszyscy uczestnicy Mszy przyjmują Komunię. Przekraczają w ten sposób, często przy akceptacji duszpasterza, kościelne reguły, albo mają inne pojęcie tego, co jest grzechem. Ludzie w ponownym związku cywilnym nierzadko są dopuszczani przez księży do Komunii, bo ich stan nie jest odbierany jako grzeszny” – cytuje artykuł KNA von Gersdorff.

 

„Brak świadomości grzechu, a co za tym idzie niegodne – świętokradcze – przyjmowanie Komunii świętej należą do największych ran Kościoła katolickiego w Niemczech” – komentuje autor. Przypomina następnie, że Ojciec Święty Jan Paweł II zwracał uwagę na „zaćmienie sumień w adhortacji apostolskiej Reconciliatio et paenitentia z 1984 roku (paragraf 18). Papież wskazuje, że to zaćmienie prowadzi do bardzo poważnych skutków”. W tej sytuacji w sposób nieunikniony zaciera się także poczucie grzechu, będące ściśle powiązane ze świadomością moralną, z poszukiwaniem prawdy, z pragnieniem odpowiedzialnego korzystania z wolności – uczył Jan Paweł II.

 

Jako przyczyny tego stanu rzeczy Ojciec Święty wymieniał sekularyzm, przyjmowanie niektórych twierdzeń psychologii, socjologii i antropologii, etykę wynikającą z relatywizmu historycystycznego oraz utożsamianie poczucia grzechu z „poczuciem winy czy też ze zwykłym przekroczeniem norm i przepisów prawnych”.

 

„Niektórzy występują na Synodzie Biskupów za tym, by na nowo moralno-teologicznie ocenić związki pozamałżeńskie i homoseksualne. Powinno się jakoby postrzegać te nieformalne małżeństwa pozytywnie jako pierwsze stopnie małżeństwa sakramentalnego” – pisze von Gersdorff. Jego zdaniem jest to przykład przyjęcia etyki wynikającej z relatywizmu historycystycznego, która – jak pisze Jan Paweł II – „relatywizuje normę moralną, negując jej absolutną i bezwarunkową wartość i w konsekwencji negując istnienie aktów niegodziwych z natury, niezależnie od okoliczności, w jakich zostaną spełnione”. Problem ten dotyka w ocenie Gersdorffa „nawet wysokich rangą prałatów”.

 

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de

pach

 DATA: 2015-10-23 09:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Niemczech zwykłe kobiety rozdają komunię,co niedziala inne jakby z łapanki.
ponad 2 lata temu / jp
 
Ula, mylisz się W.Niemczech pracuje około tysiąca polskich kaplanow. Są jak na misji!
ponad 2 lata temu / Zib
 
Ile krytyki, ile osądów. Po co?? Co to zmieni?? Nie sądżcie a nie będziecie sądzeni. My chodzimy do spowiedzi a czy przez to jesteśmy lepsi?? Czy nasze spowiedzi wszystkie są ważne.Poślijcie tam polskich księży jeżeli niemieccy nie mogą nic zrobić. Zamiast na misje do Kamerunu bliżej jest za Odrę. Dlaczego tam nikt nie jedzie od nas. Ano dlatego, że po homilii o spowiedzi kościoły świeciłyby pustkami.Daj
ponad 2 lata temu / Ula
 
do "heute" z tym wielkim cesarstwem rzymskim narodu niemieckiego, to tak jak z dzisiejsza unia europejska!!! Tam gdzie Niemcy, tam niezgoda! I to nie jest uogolnianie niczego!!! Bo przeciez wedlug nowoczesnych niemieckich teologow, to i nawet w szatanie mozna odnalezsc czaski "dobra", chocby to ze nie neguje on istnienie Boga... Z tymi chrztami to do konca nie wiadomo kto przez kogo i dlaczego. Ja natomiast wiem, bo znam materie, to ogolnie mowiac raczej dziki i podly kraj, ktory uzurpuje sobie pierwszenstwo we wszyskim. Ich propaganda jest byla i bedzie zawsze zaiscie diabelska. Tam gdzie Niemcy sie wlaczaja nie bedzie nigdy zgody, bo kieruje nimi syndrom wyzszosci nad innymi!
ponad 2 lata temu / okirex
 
@ Szanowny/szanowna Heute.Jak sam nick wskazuje widzisz wszędzie nienawiść. Własny pogląd,nie jest nienawiścią. Czasami ktoś pisze zdenerwowany, a to tez nie jest nienawiść. Trzeba umieć czytać co kto pisze. Nienawiść ma zupełnie inne oblicze. Nic się nie zmieniło od chrztu. Niemcy dalej narzucają siłą swą władzę. Dowodem są decyzje samozwańczej cesarzowej Angeli. Tak, nie wszyscy Niemcy. Niektórzy walczyli o prawdę chrześcijańską i z islamizacją. Ale i jedni i drudzy są uciszeni i nazwani nienawistnikami. Zupełnie jak za czasów rządów Adolfa. Też nie wszyscy byli nazistami.A tych przeciwnych było+/- 5%, z czego wielu zginęło.W tej chwili Czesi też tak jak i reszta jest pod butem "cesarzowej",a jednak nie boją się wyzwisk "ksenofoba", czy "nienawistnika",gdyż wiedzą o co walczą.A chrzest polski nawet jeśli za zgoda cesarza, to i tak z rąk Czechów. Tak i dzisiaj. Chociaż Angela każe, my musimy i tak do Czechów, WĘGRÓW, i reszty. Poznawaj prawdziwą teraźniejszość Heut
ponad 2 lata temu / blanka
 
Toś to świętokradztwo! Ale niemieccy biskupi prowadzą ich kościół wg ich reguł. Za nic mają nauki Chrystusa i sakramenty wiec czego spodziewać się po wiernych.Na Synodzie chcieli usankcjonować swoje wybryki zmuszając wszystkich nas do stosowania się do ich herezji. Już sama deklaracja,że "nie są filią Rzymu" powinna posłużyć do wykluczenia ich z KK. To niebywałe wręcz,nie boja się Boga tworząc własne prawo kościelne.
ponad 2 lata temu / kropka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.