DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Niemcy nie rezygnują z eksportu broni do Arabii Saudyjskiej. „Brudną wojna” w Jemenie trwa

Niemcy nie rezygnują z eksportu broni do Arabii Saudyjskiej. „Brudną wojna” w Jemenie trwa
REUTERS / FORUM
#NIEMCY    #BROŃ    #WOJNA    #JEMEN    #EKSPORT    #ARABIA SAUDYJSKA    #KONFLIKT    #USA    #IRAN

Rząd Niemiec pozostawił otwarte drzwi dla eksportu broni do Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników w konflikcie jemeńskim - podał tygodnik „Der Spiegel”.

 

Nie będzie niemieckiego embarga na broń dla krajów biorących udział w konflikcie jemeńskim, który od 2015 r. spowodował śmierć 10 tys. osób. Tygodnik „Der Spiegel” przywołał stanowisko rządu, cytując fragmenty listu ministerstwa gospodarki do posła Partii Socjaldemokratycznej (SPD), Thomasa Hitschlera. Niemieckie medium przypomniało, że nie takie były ustalenia marcowej umowy koalicyjnej pomiędzy konserwatywną partią CSU kanclerz Angeli Merkel a lewicową SPD. Porozumienie przewidywało wykluczenie możliwości eksportu broni do krajów „bezpośrednio zaangażowanych” w konflikt.

 

Ministerstwo gospodarki w liście do Hitschlera poinformowało jednak, że pozwolenia na wywóz będą przyznawane indywidualnie, po rozpatrzeniu każdego przypadku z osobna. Kwestia ta wywołała ostry spór w SPD. Kilku posłów oskarżyło ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa - o podporządkowanie się Saudyjczykom. Koalicja Merkel – jak pisze „Der Spiegel” - jest już krucha i także trzeci członek umowy, bawarska konserwatywna CSU, kwestionuje rządy Merkel, domagając się zaostrzenia polityki migracyjnej.

 

„Der Spiegel” krytykuje rząd Arabii Saudyjskiej. Przypomniał sprawę zniknięcia saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggi, ostatnio widzianego w zeszłym tygodniu przez jego narzeczoną, jak wchodził do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule. Turecka policja twierdzi, że został zabity przez 15-osobową ekipę wysłaną do Stambułu. Saudowie zaprzeczają tym doniesieniom. Władze w Turcji opublikowały materiał z kamery, przedstawiający mężczyznę uznawanego za Khashoggi wchodzącego do konsulatu.

 

Niemcy i Arabia Saudyjska wymieniły swoich ambasadorów dopiero we wrześniu, po 10 miesiącach zamrożonych relacji z powodu „saudyjskiej ingerencji” w sprawy Libanu. Arabia Saudyjska prowadzi koalicję, która zainicjowała interwencję w Jemenie w 2015 roku, aby wesprzeć wcześniej utworzony marionetkowy rząd pro saudyjski. „Rebeliantów” jemeńskich z kolei popiera Iran. ONZ alarmowało wielokrotnie, że w Jemenie mamy do czynienia z najgorszym na świecie kryzysem humanitarnym.

 

W 2011 roku w kraju tym wybuchły protesty przeciwko prezydentowi Salehowi w ramach Arabskiej Wiosny. Doprowadziły one do porozumienia pokojowego wynegocjowanego przez Radę Współpracy Zatoki Perskiej. Władza została przekazana zastępcy Saleha – prezydentowi Hadi. Prezydent sprzyjał Arabii Saudyjskiej. W 2014 roku szyiccy Huti z północy kraju wierni Salehowi zbuntowali się. Doszło do wybuchu kolejnego powstania. W marcu 2015 roku kryzys nasilił się. Walki między wspieranymi przez Saudów siłami rządowymi a rebeliantami, wspomaganymi przez Irańczyków doprowadziły do obalenia rządu i przejęcia władzy przez szyickie bojówki.

 

Jemen pogrążył się w wojnie domowej. Rządzący dotychczas sunnici, którzy sprzyjali Zachodowi, utrzymywali przewagę w południowej części kraju. Szyci kontrolowali północny i środkowy obszar Jemenu. Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy wkrótce po zamachu ewakuowali personel dyplomatyczny.

 

W Jemenie Stany Zjednoczone, współpracujące z sunnitami od dawna stosowały drony do zwalczania szyickich bojowników, co podsycało antyamerykańskie nastroje. Amerykańscy urzędnicy martwili się po zamachu, że z powodu sukcesu szyitów, skurczyły się ich możliwości działań operacyjnych wewnątrz kraju wobec „terrorystów”.

 

Administracja Obamy uważała, że prowadzi w Jemenie udaną strategię zwalczania terroryzmu. „Jemeński model” prezydent Obama chciał wdrożyć w innych krajach dotkniętych „terroryzmem” na Bliskim Wschodzie. Gdy doszło do zamachu stanu były ambasador USA przy ONZ, a obecnie doradca prezydenta Trumpa, John Bolton ostrzegał, że konflikt w Jemenie będzie miał wpływ na inne kraje na Półwyspie Arabskim. Będzie stanowił poważne zagrożenie dla dalszego istnienia wszystkich monarchii arabskich. ONZ alarmowała, że 18,8 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej na terenie całego kraju, w tym 10,3 mln osób wymaga natychmiastowej pomocy ratującej życie.

 

Wojna w Jemenie toczy się o wpływy regionalne między Arabią Saudyjską a Iranem. Koalicja na czele z Arabią Saudyjską w dużej mierze koncentruje się na zmasowanych nalotach, rozmieszczając w terenie jedynie ograniczone siły lądowe. Saudowie  - mimo wsparcia wywiadowczego i taktycznego USA – do tej pory nie są w stanie - osiągnąć zwycięstwa w tym niezwykle brutalnym konflikcie, gdzie do bombardowania użyto zakazanych bomb kasetowych, wyprodukowanych jeszcze w latach 80. przez Brytyjczyków. Bomba kasetowa eksploduje w powietrzu nad celem, uwalniając kilkadziesiąt do kilkuset mniejszych ładunków (odłamki przeciwpancerne, chemiczne itp.) o polu rażenia wielkości stadionu piłkarskiego. Tego typu broń powoduje śmierć, ale także kalectwo wielu ofiar.

 

Źródło: al-monitor.com., PCh24.pl., spiegel.de/international

AS


DATA: 2018-10-11 15:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jemen to aktualnie taka kloaka świata. Syria chociaż przebijała się do dzienników. Jemen niewiele. To co tam się wyprawia jest mało interesujące w obliczu pieniędzy i interesów. Wyobraźmy sobie, że pierze się nam mózgi jakimiś bzdurnymi informacjami a cichosza o dramacie setek tysięcy ludzi.
9 miesięcy temu / zzz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.