DZIŚ JEST:   08   GRUDNIA   2019 r.

Niepokalane Poczęcie NMP
Św. Romaryka, opata
Św. Eutychiana, papieża
 
 
 
 

Niemcy i Turcja chcą zacieśnić współpracę. W tle imigranci oraz konflikt z USA

Niemcy i Turcja chcą zacieśnić współpracę. W tle imigranci oraz konflikt z USA
FOT.REUTERS/Umit Bektas/FORUM

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas odwiedził Ankarę, za trzy tygodnie do Berlina przyjedzie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Po wielu miesiącach kryzysu, oba państwa dążą do zacieśnienia współpracy.

 

To pierwsza wizyta obecnego szefa MSZ Niemiec w Turcji. Heiko Maas spotkał się w czwartek ze swoim tureckim odpowiednikiem, Mevlütem Cavusoglu, z którym rozmawiał według oficjalnych informacji o wojnie w Syrii oraz o udzieleniu Turcji pomocy gospodarczej. W piątek Maas spotka się w Stambule z przedstawicielami niemieckiego biznesu. To jednak dopiero początek prac nad polepszeniem wzajemnych kontaktów. Jeszcze we wrześniu Berlin odwiedzi sam prezydent Recep Tayyip Erdogan, gdzie spotka się z kanclerz Angelą Merkel.

 

Turcja przeżywa obecnie finansowy kryzys i liczy na pomoc ze strony Niemiec. Według „Spiegla” Berlin jest pilnie zainteresowany stabilnością gospodarczą państwa nad Bosforem. Niemcy nie chcą pozwolić, by Turcja popadła w zbyt duże kłopoty, a to ze względu na fundamentalną rolę tego kraju w kryzysie migracyjnym. To z tureckiego terytorium w 2015 roku napływały do Grecji uchodźcze masy, co udało się zatrzymać dopiero po podpisaniu w kolejnym roku porozumienia między Ankarą a Unią Europejską.

 

Z tematem imigracji łączy się też wojna w Syrii, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się zajęcia 3-milionowego miasta Idlib przez siły reżimu Assada. Organizacja Narodów Zjednoczonych obawia się, że w przypadku dojścia do katastrofy humanitarnej w tym regionie mógłby wybuchnąć nowy, olbrzymi kryzys uchodźczy - a Idlib jest położone zaledwie 30 km od tureckiej granicy. W zapobieżeniu humanitarnej katastrofie interes mają więc zarówno Turcja, jak i Niemcy.

 

Według „Spiegla” oba państwa chcą też zacieśnić współpracę w związku z kryzysem w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Unia Europejska pod wodzą Niemiec i Francji pozycjonuje się coraz bardziej krytycznie wobec USA. Również turecko-amerykańskie stosunki są coraz trudniejsze. „Zobaczyliśmy, że nie poradzimy sobie z Trumpem sami, tylko z pomocą Iranu, Rosji i Chin” – cytuje „Spiegel” publicystę tureckiego dziennika „Hürriyet”. Ochłodzenie między USA a Niemcami i Turcją ma przełożenie na kontakty gospodarcze. Berlin i Ankara zdaniem dziennika mogą tu zyskać polepszając swoje relacje.

 

Na planie politycznym między Niemcami a Turcją rzeczywiście skrzy. W ostatnich miesiacach Ankara aresztowała kilku niemieckich obywateli; Erdogan w publicznych wypowiedziach obrażał przedstawicieli rządu Bundesrepubliki, a kilkumilionową społeczność Turków w Niemczech wzywał do bojkotowania wyborów do Bundestagu. Niemcy z kolei krytykowali Turcję za łamanie zasad demokratycznych, zwłaszcza po nieudanym puczu w lipcu 2016 roku. Jak deklarował jeszcze przed wizytą Maasa w Ankarze minister Cavusoglu, nie należy jednak teraz „patrzeć na przeszłość”.

 

Źródło: Spiegel.de

Pach


DATA: 2018-09-06 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ooo i juz wielka przyjaźń a jeszcze miesiąc temu była wojna
ponad 1 rok temu / darec
 
bardzo mnie to cieszy, odizolować doszczętnie jankesów. zmieni się prezydent wówczas wrócić do rozmów.
ponad 1 rok temu / kilo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.