DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Niemcy czeka kolejna wielka koalicja? Liderzy trzech partii osiągnęli porozumienie

Niemcy czeka kolejna wielka koalicja? Liderzy trzech partii osiągnęli porozumienie
Angela Merkel. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Zakończyły się wstępne rozmowy między liderami chadecji i socjaldemokracji o stworzeniu wspólnego rządu. Angela Merkel, Horst Seehofer i Martin Schulz osiągnęli porozumienie. Na kontynuację wielkiej koalicji rządzącej w kraju od 2013 roku muszą zgodzić się jeszcze partie.

 

Jednym z największych punktów spornych była kwestia prawa do łączenia rodzin imigrantów, którym przysługuje wprawdzie prawo do pozostania na terytorium Niemiec, ale już nie azyl jako taki. Według prawdopodobnych szacunków chodzi o grupę około 200 tys. migrantów, zwłaszcza Syryjczyków.

 

W marcu miało przestać obowiązywać memorandum na prawo do sprowadzenia krewnych przez tę grupę, co oznaczałoby zalanie Niemiec falą kilkuset tys. nowych przybyszów. Podczas gdy CDU i CSU optowały za dalszym przedłużaniem memorandum, SPD chciała bardziej liberalnej polityki.

 

Ostatecznie przeważyło zdanie chadecji. Według założeń liderów CDU/CSU i SPD memorandum zostanie jeszcze na pewien czas przedłużone, a później rząd zgodzi się na przyjmowanie najwyżej tysiąca osób miesięcznie, co wobec ogólnej liczby nawet 700 tys. oczekujących na przyjazd do Niemiec oznacza klęskę postulatów lewicy.

 

Dodatkowo pewien sukces odnotowali Bawarczycy, od dawna postulujący konieczność wprowadzenia górnej granicy ilości przyjmowanych migrantów. Liderzy partyjni zobowiązali się dołożyć starań, by do Niemiec nie napływało rocznie więcej niż 220 tys. uchodźców.

 

Socjaldemokracji nie udało się także przeforsować podwyższenia obciążeń podatkowych dla najlepiej zarabiających z obecnych 42 do 45 proc.

 

Liderzy zgodzili się ponadto na zatrudnienie około 15 tys. nowych policjantów celem podniesienia bezpieczeństwa obywateli.

 

Zgoda kierownictwa partii nie oznacza jednak jeszcze, że koalicja rzeczywiście powstanie. Duża część SPD jest sceptyczna wobec kontynuowania współpracy rządowej z CDU i przed Martinem Schulzem stoi teraz trudne zadanie zmiany tych nastrojów i uzyskania zgody.

 

Pierwotnie partia zamierzała przejść do opozycji, bojąc się dalszej utraty zaufania obywateli. W ostatnich wyborach SPD uzyskała najniższy wynik w historii, głównie za sprawą sukcesów antyestabilishmentowej Alternatywy dla Niemiec.

 

 

Źródła: faz.net / sueddeutsche.de

Pach

 

 


DATA: 2018-01-12 14:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ta koalicja to - upadek moralny Niemiec.
6 miesięcy temu / Patriota
 
Miłe złego początki lecz koniec żałosny !
6 miesięcy temu / VittorioAndreas
 
Każdy kopie sobie grób, jak umie najlepiej, jak powiada jedno z niemieckich przysłów. A 15 tys. nowych policjantów, wśród których będzie wielu i coraz więcej muzułmanów, da Niemcom poczucie bezpieczeństwa porównywalne do poczucia bezpieczeństwa barana pośród stada wilkow.
6 miesięcy temu / Antymodernista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.