DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Niemcy chcą zamknąć reaktory atomowe, ale... nie mają ich czym zastąpić

Niemcy chcą zamknąć reaktory atomowe, ale... nie mają ich czym zastąpić
fot. Pixabay

W 2022 roku Niemcy planują wyłączyć reaktory atomowe, pozyskiwaną z nich energię zastępując pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Kłopot w tym, że rozbudowa koniecznej infrastruktury natrafia na poważne problemy.

 

Rząd kanclerz Angeli Merkel decyzję o zamknięciu reaktorów atomowych podjął w 2011 roku po tragedii w japońskiej Fukushimie. To element szerokiego programu tak zwanej Energiewende, czyli zwrotu energetycznego. Oprócz rezygnacji z atomu zmniejsza się też udział węgla na rzecz źródeł energii uznawanych za ekologiczne.

 

Reaktory atomowe odpowiadają dziś za 13,1 proc. całości wytwarzanej energii. Z działających jeszcze siedmiu jeden ma zostać zamknięty do końca tego roku, a kolejne trzy w roku przyszłym.

 

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych, związany blisko z Ministerstwem Środowiska, ogłosił niedawno raport, w którym zachęca rząd do wytrwania przy pierwotnych założeniach. Atom jest w ocenie Instytutu „zbyt drogi i zbyt niebezpieczny”.

 

Niebagatelną rolę odgrywają też względy propagandowe: partie CDU/CSU i SPD tracą wyborców na rzecz ekologicznych fanatyków spod sztandaru Zielonych i chcąc ten trend odwrócić lub przynajmniej zatrzymać muszą przejmować postulaty konkurencji. Dla Zielonych tymczasem energia atomowa jest czystym złem; partia postuluje całkowitą z niej rezygnację, podobnie jak z energii węglowej.

 

Jeżeli reaktory rzeczywiście mają zostać zamknięte do 2022 roku, to państwo musi się spieszyć z rozbudową infrastruktury potrzebnej dla pokrycia powstałego braku. Problem w tym, że idzie to z dużym trudem. Farmy wiatrowe, które mają zastąpić elektrownie atomowe, odpowiadają za produkcję jedynie 24,3 proc. niemieckiego prądu. Obecnie jednak podłącza się do sieci coraz mniej wiatraków. Z farmami walczą społeczności lokalne, które uważają, że wiatraki negatywnie oddziałowują na jakość życia ludzi oraz przeszkadzają zwierzętom. Niemal każda nowa inwestycja ma problemy sądowe, stąd plany rządu zamknięcia reaktorów atomowych stoją pod poważnym znakiem zapytania.

 

Współrządząca krajem partia SPD zabiega teraz o zwołanie specjalnego szczytu w tej sprawie. W szeregach CDU mnożą się z kolei głosy na rzecz porzucenia zasadniczych postulatów Energiewende; przykładowo konserwatywne skrzydło formacji, Werteunion, przedstawia elektrownie atomowe jako najlepsze rozwiązanie właśnie dla środowiska. Spór zaostrzają jeszcze rosnące w kraju ceny prądu, które denerwują obywateli; rezygnacja z energii atomowej spowoduje tymczasem dalszy wzrost cen. W ocenie części niemieckich ekspertów zamknięcie reaktorów będzie też oznaczać postępujące uzależnienie od rosyjskiego gazu, co wpłynie negatywnie na pozycję Niemiec na arenie międzynarodowej.

 

Źródła: gazetaprawna.pl, spiegel.de

Pach


DATA: 2019-07-31 18:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla Niemców sprawa jest prosta. Wykupią polskie kopalnie i będą mieli prąd z polskiego węgla który będą też nam sprzedawali. Budują też własne kopalnie węgla brunatnego.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Wybudowanie nowych bloków,mogących dostarczyć energię w zamian za wyłączane bloki atomowe - w sumie kilka tys.MW - to koszt przerastający nawet Niemców i okres 10 lat, nawet gdyby dzisiaj zaczęli. Jedynym możliwym paliwem byłby rosyjski gaz,czyli wysycenie Nord Stream. Wiatraki są zbyt zawodne, a energia z nich nieprzewidywalna. My zaś w Polsce rozsądnie i bez politykierstwa dywersyfikujmy naszą energetykę, wbrew zachodnim koncernom rozkręćmy geotermię - najtańsze inwestycje! - i nie będziemy musieli nawet zaczynać energetyki atomowej.
ponad 1 rok temu / gość
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.