DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Niemcy boją się figury Matki Bożej. Uważają ją za symbol „wrogości wobec Żydów”

Niemcy boją się figury Matki Bożej. Uważają ją za symbol „wrogości wobec Żydów”
Widok ogólny na katedrę w Muenster od strony Placu Katedralnego. źródło: wikimedia.org

XIII-wieczna figura Matki Bożej miażdżącej stopami pogaństwo i judaizm wzbudziła w Niemczech niemałe poruszenie. Władze katedry, w której rzecz odkryto, natychmiast się od niej zdystansowały, zrzucając „winę” na „dawne przekonania”.

 

Figura znajduje się w głównym kościele Muenster, średniowiecznej katedrze Świętego Pawła. Widzimy tam w pobliżu głównego wejścia około 70-centymetrową rzeźbę Matki Bożej siedzącej wraz z Dzieciątkiem na tronie. Stopami Maryja miażdży dwie postaci, z których jedna symbolizuje żydów, druga pogan, w ten sposób ukazując zwycięstwo chrześcijaństwa nad niewierzącymi w Chrystusa. Rzeźba pochodzi z XIII stulecia. Jest częścią „rajskiego” reliefu.

 

Na rzeźbę zwrócono uwagę dopiero niedawno, co wywołało natychmiastowe zainteresowanie medialne. Szybko zareagowały władze katedry. Jej proboszcz ks. Kurt Schulte, zdystansował się od wymowy rzeźby. Jak powiedział dziennikarzom, symbolizowane przez figurę teologiczne ujęcie, w którym judaizm miałby być „wzgardzony lub uciskany”, przeczy fundamentalnym i podstawowym przekonaniom Kościoła katolickiego. W związku z tym nie można pozostawić tej sprawy bez komentarza, uznał kapłan.

 

Kustosz katedry Udo Grote mówił z kolei dziennikarzom o „szczególnie brutalnym” i „wyjątkowym” w skali Niemiec artystycznym zobrazowaniu Maryi. Grote stwierdził jednak, że „wrogie wobec Żydów” elementy sztuki można spotkać w bardzo wielu kościołach. Zwrócił przy tym uwagę na znany relief z kościoła maryjnego w Wittenberdze, prezentujący żydów wraz ze świnią (tzw. Judensau).

 

Ks. Schulte tłumaczył, że w przedstawieniu Matki Bożej depczącej judaizm i pogaństwo chodzi o „ówczesne” przekonanie, w myśl którego chrześcijaństwo miałoby je pokonać i zastąpić. Rzeźbiarz, który stworzył ten relief, był według kapłana po prostu „dzieckiem swoich czasów”. Ks. Schulte uważa, że dzisiaj takie ujęcie jest nie tylko niezrozumiałe, ale także sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Kapłan zwrócił tu uwagę na deklarację soborową Nostra aetate, która, jak tłumaczył, miała pomóc w przezwyciężeniu wszelkiej wrogości wobec Żydów.

 

Ostatecznym efektem odkrycia niepoprawnej rzeźby jest czterostronicowa broszura, którą władze katedralne opracowały razem z muensterskimi Żydami oraz Towarzystwem Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej. Dodatkowo od teraz we wszystkich nowych publikacjach o katedrze będzie się opisywać maryjną figurę. Wreszcie w opracowaniu jest multimedialna prezentacja, z którą zapoznać będą się mogli w pobliżu wejścia do katedry odwiedzający świątynię.

 

Według przewodniczącego Żydowskiego Wspólnoty w Muenster, Sharona Fehra, zajmowanie się takimi tematami jest dziś, „w obliczu przybierającego na sile antysemityzmu”, bardzo ważne. „Antyżydowskie” przedstawienia figuralne są „także dziś bardzo raniące”, powiedział Fehr.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach


DATA: 2018-04-09 11:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To już od dawna staje się jasne, że dla żydów każdy wyznawca Chrystusa to antysemita
ponad 1 rok temu / rrrrrr
 
"Dwa też cheruby wykuł ze złota, uczynił zaś je na obu końcach przebłagalni" Wj37,7.8 "Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: ?Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu" Lb21,8.
ponad 1 rok temu / do wprowadzającego zamieszanie
 
Można sobie drwić i szydzić, ale właśnie w Muenster kara boża nastąpiła bardzo prędko i niespodziewanie!
ponad 1 rok temu / gość
 
Niechaj czytają Dzieje i listy Pawła. Apostołowie ciągle zmagają się z poganami i żydami. Żydzi ukrzyżowali Jezusa rękami pogan.
ponad 1 rok temu / jklj
 
Ach, jaka straszna ta Niepokalana Panienka :-)))) Rzeczywiście jest się kogo bać!
ponad 1 rok temu / Bolek
 
A co z wężem? O nim nikt nie pomyśli? Co na to obrońcy zwierząt ? Toż to jawna dyskryminacja zwierząt!!
ponad 1 rok temu / Hahaha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.