DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Niemcy: wiceszef Episkopatu przekazał kobiecie kierowanie parafiami

Niemcy: wiceszef Episkopatu przekazał kobiecie kierowanie parafiami
Fot. Luiz Lopes / freeimages.com

W niemieckiej diecezji Osnabrück kobieta przygotowuje się do pokierowania kilkoma parafiami. Jak mówi biskup Franz-Josef Bode nie można wykluczyć, że w przyszłości kobiety będą też celebrować Eucharystię.

 

Dwiema parafiami w niemieckiej diecezji Osnabrück ma pokierować 52-letnia katoliczka, Christine Hölscher. To jedna z pierwszych w całych Niemczech kobiet, która otrzymała takie zadanie. Jak mówi, to, na co zgodził się teraz jej biskup, Franz-Josef Bode, jest naprawdę „dużym postępem, ale to wciąż mało”. – Wciąż jesteśmy bardzo oddaleni od równoprawnego dostępu kobiet do władzy – ubolewa w rozmowie z półoficjalnym portalem Konferencji Episkopatu Niemiec, Katholisch.de.

 

Hölscher będzie od grudnia kierować wspólnotą parafialną Bad Iburg/Glane. 52-latka będzie zarządzać ludźmi, którzy pracują tam charytatywnie, a także przewodniczyć zarządowi kościelnemu w obu parafiach i koordynować całe życie parafialne. Hölscher przekonuje, że uważa się za część „teamu kierowniczego”. Kobiecie pomagać będą duszpasterz oraz tak zwany „ksiądz-moderator”, który mieszka w innej parafii. Zdaniem 52-latki dzięki podziałowi zadań rzadziej będzie dochodzić do „nadużyć władzy”.

 

Obaj księża będą odpowiedzialni między innymi za udzielanie sakramentów, w tym za odprawianie niedzielnej Mszy Świętej i Eucharystię. Portal Katholisch.de, podkreśla, że Hölscher, choć nie ma dzieci ani męża, nie może udzielać sakramentów, bo te są „zarezerwowane dla wyświęconych księży”.

 

Sama 52-latka uważa to za błąd – i wspiera ją w tej opinii bp Franz-Josef Bode. Pytany przez portal Katholisch.de, czy w jego diecezji w najbliższych latach kobieta będzie sprawować Eucharystię, odparł, że „może to sobie wyobrazić”.

 

Biskup Bode jest wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec. Stoi też na czele Komisji ds. Kobiet w tymże episkopacie; w ramach rozpoczynającego się 1. grudnia quasi-synodalnego procesu, tak zwanej Drogi Synodalnej mającej zreformować Kościół w Niemczech, to właśnie on odpowiada za tematykę „rola kobiet w Kościele”.

 

Bode przyznaje, że wizja kobiety celebrującej Eucharystię, choć dla niego wyobrażalna, jest jednak mało realistyczna; póki co ze względu na obowiązujące ramy prawa kanonicznego i nauczania Kościoła trzeba po prostu jego zdaniem „robić dla kobiet wszystko, co możliwe jest teraz i w nadchodzącej przyszłości”. Biskup deklaruje, że w jego diecezji już wkrótce jeszcze więcej kobiet będzie kierować życiem parafialnym.

 

Jak dotąd takie rozwiązanie, oprócz Osnabrück, zastosowano tylko w jednej z tradycyjnie najbardziej progresywnych niemieckich diecezji, Rottenburgu-Stuttgarcie.

 

Hölscher twierdzi, że obecne zmiany to dopiero początek; jeżeli za nimi nie pójdą kolejne reformy, to „czarno widzi” przyszłość Kościoła w Niemczech. Według 52-latki wiele kobiet z jej generacji odeszło już z Kościoła, rozczarowane brakiem równouprawnienia i równego dostępu do władzy.

 

W jej ocenie dużą rolę odgrywa też ruch Maria 2.0, którego członkinie naciskają od kilku miesięcy na niemieckich biskupów, domagając się bardzo gruntownych zmian w nauczaniu i praktyce Kościoła.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach


DATA: 2019-11-19 08:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do pana Murem. W jaki sposób chciałby Pan dyscyplinowac nieposluszne kobiety i poskramiac ich buntownicza naturę? I jeszcze pytanie nr 2. Jak czuje się Pan posiadając w swoim ciele połowę genów pochodzących od kobiety? Czy nie powinien Pan soba pogardzac tak jak nimi? Proszę zwrócić uwagę, że każda z kobiet na polowe genów pochodzących od mężczyzny. Czy pogarda w stosunku do kobiet przystoi wierzącemu katolikowi?
8 miesięcy temu / Kobietan
 
Całkiem dobry pomysł, żeby zarządzaniem zajął się świecki pracownik płeć dowolna, księża też potrzebują odpoczynku i czasu na własne przemyślenia, a jest to trudniejsze jak trzeba pamiętać o zapłaceniu rachunków za światło, skoszeniu trawy i ustaleniu spotkań wspólnot tak, żeby wszystkim pasowało.
8 miesięcy temu / anna
 
Kobieta, która uważa się za równą mężczyznie, występuje przeciwko swojej kobiecej naturze, wynosząc się ponad nią. Występuje tym samym przeciwko Bogu, który kobietę stworzył do pomocy mężczyznie, a nie odwrotnie. Bóg stworzył naturalną hierarchię między mężczyzną a kobietą, w której mężczyzna czuwa nad kobietą niczym władca troszczący się o poddanych. Kobieta zaś jest poddana autorytetowi mężczyzny. Taki jest porządek naturalny, któremu feminizm, ze swoim "równouprawnieniem", zaprzecza, chcąc ów porządek odwrócić, a tym samym kobiety uczynić bezbronnymi ofiarami ich własnych destrukcyjnych zapędów, ich własnych słabości. Katoliccy meżczyzni nie powinni dopuścić by zaślepione "równością" zarozumiałe kobiety niszczyły porządek ustanowiony przez Boga, zachęcane do tego przez zdziecinniałych mężczyzn, którzy najwyraźniej nie mają nic przeciwko kobietom w spodniach i w koloratkach.
8 miesięcy temu / Murem
 
Najgorszą bodaj postacią feminizmu jest feminizm "katolicki", którym chyba większość już katoliczek została zarażona. Nie umieją się nawet ubrać godnie, tak są zmanierowane, zaś od dziecka uczone bycia "jak mężczyzni". Nic dziwnego, że niektóre odczuwają niepohamowane pragnienie by pouczać i dominować nad swoimi ojcami, mężami, a nawet kapłanami. Jako mężczyzna mówię: uwaga na nawiedzone katolickie paniusie! Niektóre zapytają prowokacyjnie: gdzie są prawdziwi mężczyzni? A ja zapytam Was Panie: czy jesteście gotowe by zgodnie ze swoją naturą poddać się autorytetowi mężczyzny? Myślicie, że prawdziwy mężczyzna będzie pobłażliwy dla destrukcyjnych tendencji kobiet, z których one sobie same często nie zdają sprawy? Otóż nie będzie się Was obawiał, za to będzie nad Wami panował dla Waszego i swojego dobra, z szacunkiem Wam należnym, zgodnie z nakazem Boga. Niestety, kobiety uczone są buntu przeciwko mężczyznom, a zarazem przeciw Bogu. Buntu w postaci "równouprawnienia".
8 miesięcy temu / Murem
 
Do panów Tak i trydent. Rozumiem że o swoich matkach też wyrazacie się per "baba"? Brawo. Iście katolicki szacunek do człowieka. A przepraszam, baba nie jest całkiem człowiekiem. Tylko od baby macie połowę genów. Musicie się tego strasznie wstydzić.
8 miesięcy temu / kobieta
 
Gdyby to nie było częścią walki z kapłaństwem na wszystkich możliwych frontach szafarze/diakonat kobiet/ministrantki, to przecież administrowanie parafią w sensie finansowym czy organizacyjnym, nie jest funkcja liturgiczną, więc nie uważam tego za naganne, żeby robiła to kobieta. Jednak, to tylko jeden z aspektów równouprawnienia i kolejnego kroku postępactwa, więc krytykować trzeba. W dodatku ci niemieccy aposta...przepraszam, biskupi to promują.
8 miesięcy temu / Obcy Astronom
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.