DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Niemcy: Watykan nie pozwolił diecezji na zniszczenie struktury parafialnej

Niemcy: Watykan nie pozwolił diecezji na zniszczenie struktury parafialnej
Biskup Stephan Ackerman. Fot. REUTERS/Wolfgang Rattay/FORUM

Stolica Apostolska nie pozwoliła diecezji Trewiru na całkowitą destrukcję tamtejszej struktury parafialnej. Biskup miejsca poinformował, że po rozmowach w Rzymie zmienia plany reformy.

 

W diecezji Trewiru od kilku lat trwa proces głębokich reform strukturalnych. Kościelne władze chcą drastycznie ograniczyć liczbę parafii, biorąc pod uwagę rosnące koszty utrzymania licznych świątyń przy cały czas malejącej liczbie wiernych. Bp Stephan Ackermann, zresztą zagorzały modernista, chciał utworzyć w całej diecezji 35 superparafii, w których kluczową rolę odgrywaliby już nie tyle księża, co świeccy duszpasterze i duszpasterki.

 

Zainterweniował jednak Watykan, poproszony o to przez grupę kapłanów i świeckich. Obawiali się, że w nowej strukturze nie będzie możliwe utrzymać właściwych relacji między pasterzem a wiernymi; sprzeciwiali się też całkowitemu zrównywaniu roli kapłana i świeckich, wręcz z oddawaniem tym drugim większych kompetencji.

 

W efekcie bp Stephan Ackermann musiał przeprowadzić szereg rozmów ze Stolicą Apostolską. Efektem jest bardzo poważna zmiana. Nie będzie 35 superparafii; zamiast tego będzie do 172 parafii. Zarazem utworzonych zostanie 35 obszarów duiszpasterskich, które mają być swoistym substytutem 35 superparafii. Każdym z nowoutworzonych obszarów duszpasterskich kierować będzie zespół złożony z księdza i świeckich. Wikariusz generalny diecezji, Ulrich Graf von Plettenberg przyznał, że Rzym wskazał Trewirowi czerwoną linię, poza którą nie można wykroczyć.

 

Reforma ma zacząć się pod koniec 2021 roku lub na początku roku przyszłego. Szczegóły zostaną jeszcze dopracowane na poziomie diecezjalnym a później skonsultowane w Watykanie.


Bp Ackermann powiedział, że w obliczu „masowej interwencji Rzymu” jest rozczarowany i przygnębiony. Chce jednak zrobić co w jego mocy, by z jednej strony odpowiedzieć na wytyczne Watykanu, a z drugiej trzymać się celów, jakie wyznaczył trewirski synod lokalny obradujący w latach 2013-2016.

 

Źródło: Katholisch.de

 

Pach


DATA: 2020-06-21 18:48
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemcy nigdy nie byli katolikami tylko farbowanymi lisami, które pod płaszczykiem krzyża zawsze kradli cudze kury.
6 miesięcy temu / szwabenout
 
Gdyby niemieccy biskupi katoliccy nie dostawali pensji państwowej, ale tak jak w Polsce byli uzależnieni od datków wiernych odpalanych co miesiąc przez proboszczów: zaczęliby śpiewać inaczej. +++ Początkiem niszczenia niemieckiego Kościoła było właśnie wprowadzenie "podatku kościelnego" i państwowych pensji dla duchownych.
6 miesięcy temu / Hanys GórnoŚl
 
To biskupowi Ackermannowi, skoro twierdzi, że w obliczu masowej interwencji Rzymu jest rozczarowany i przygnębiony, proponuję, daj se pan spokój z katolickim biskupstwem i przenieś się pan do protestantów, albo załóż pan własny kościół. I pan, panie biskup nie będzie wtedy przygnębiony i rozczarowany i my katolicy będziemy mieli spokój z takimi "pasterzami". A skoro mowa o pasterzowaniu, to ja nie powierzyłbym panu stada kóz do pasienia, a co dopiero diecezję katolicką.
6 miesięcy temu / Neptun
 
OBŁĘD
6 miesięcy temu / jou
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.