DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Niemcy: trwa debata na temat interkomunii katolików z protestantami „Razem przy Stole Pańskim”

Niemcy: trwa debata na temat interkomunii katolików z protestantami „Razem przy Stole Pańskim”
Fot. Pixabay

Biskup Magdeburga Gerhard Feige przestrzegł przed zbyt dużymi oczekiwaniami niemieckich teologów w debacie o interkomunii katolików i protestantów. – Sformułowane porozumienie nie odpowiada jeszcze codziennej praktyce kościelnej – stwierdził przewodniczący komisji ekumenicznej w niemieckim episkopacie. W ten sposób skomentował on dokument niemieckiej Ekumenicznej Grupy Roboczej pt. „Razem przy Stole Pańskim”.

 

Biskup wypowiedział się w Erfurcie w ramach debaty teologów katolickich i ewangelickich. Ich studium nazwał „na wskroś kompetentnym i bardzo inteligentnym”, ale – jak zaznaczył – „pojawia się presja, której nie da się teologicznie rozwiązać w krótkim czasie”. Feige wielokrotnie powtarzał, że jako biskup odpowiedzialny za ekumenizm zdaje sobie sprawę z wysokich oczekiwań wiernych i wielokrotnie przychylnie wypowiadał się o możliwości interkomunii w Niemczech. W Erfurcie zapowiedział, że episkopat omówi uwagi niemieckich teologów na swej wiosennej sesji plenarnej.

 

Opublikowany we wrześniu 2019 roku 57-stronicowy dokument Ekumenicznej Grupy Roboczej, której przewodzi biskup Limburga Georg Bätzing, przedstawia wyniki dziesięcioletniego dialogu ekumenicznego i zaleca, aby katolicy i protestanci już teraz przystępowali wspólnie do Stołu Pańskiego. Jednocześnie jest przeciwny stworzeniu wspólnej liturgii, choć zaprasza „do już istniejących tradycji” liturgicznych.

 

Już w 2018 r. Stolica Apostolska nie wydała zgody na ogłoszenie specjalnych wytycznych niemieckiego episkopatu umożliwiających udzielanie komunii świętej protestantom żyjącym w związkach małżeńskich z katolikami. O wyjaśnienie tego kontrowersyjnego dokumentu poprosiło siedmiu członków episkopatu, m.in. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz biskupi Stefan Oster SDB z Pasawy i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony.

 

KAI

TK


DATA: 2020-01-12 18:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co my mamy z nimi wspólnego? Czy oni mają taką samą mszę św?
5 miesięcy temu / panda
 
@x- infantylna argumentacja....na poziomie róbta co chceta.
5 miesięcy temu / Darius
 
@ Lorenc Anna- przeciez o to chodzi protestantom,by Cialo Chrystusa sprowadzic do kromki chleba i okruchy rzucac golebia na rynku. Najpier walcza, by mogli przyjac przezyc ,tak prawdziwie eucharystie, a potem to bedzie juz z gorki i na kolorowo, a wielu z katolikow zatraci swa wiare, przyjmujac zachowania protestantow.
5 miesięcy temu / adam
 
zdrada Chrystusa. Przecież Protestani nie wierzą że to Ciało Chrystusa!!!!!!!!!!!!! Niech nawrócą swoje myślenie i zwrócą serca do Chrystusa.
5 miesięcy temu / Lorenc Anna
 
do x -ewangelicy nie mają KSIĘDZA, "który im też odpuszcza im grzechy!"!!! Więc sam widzisz, że FAŁSZEM i MANIPULACJĄ się podpierasz! Grzechy odpuszczać może tylko OFIARNIK=Jezus i alter ego Chrystusa czyli kapłan! Sami sobie grzechów odpuszczać nie możemy! A pastorzy są "zwykłymi" ludźmi a nie kapłanami! Odpowiedz więc sobie: KTO jest ojcem kłamstwa?! I nie kłam więcej!!! Apage satana! I ta prawda jest zapisana w Biblii!
5 miesięcy temu / alfa
 
Jezeli jakis heretyk lub schizmatyk chcialby wracac do Kosciola Katolickiego na zasadach herezji lub zchizmy to znaczy ze wogole niczego nie zrozumial na czym ten powrot polega tym samym potwierdza ze nie postapuje wogole na tej drodze a cala jego postawa sprowadza sie do przymuszania Kosciola do akceptacji jego bledow bez jakiegokolwiek nawrocenia.Czyli opera pycha ciag dalszy nic wiecej.
5 miesięcy temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.