DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Niemcy: szereg biskupów popiera strajk kobiet w Kościele. Diakonat kobiecy coraz bliżej?

Niemcy: szereg biskupów popiera strajk kobiet w Kościele. Diakonat kobiecy coraz bliżej?
YouTube/Katholisch.de

Niemieckie świeckie kobiety ogłosiły „strajk kościelny”. Przez tydzień nie chodzą do kościoła ani nie udzielają się w kościelnych organizacjach i instytucjach. Domagają się między innymi dopuszczenia do święceń. Szereg niemieckich biskupów popiera te działania.

 

W sobotę 11. maja środowiska „katolickich” świeckich rozpoczęły w Niemczech „strajk kościelny”. W ramach inicjatywy nazwanej Maria 2.0 progresywistki ogłosiły, że nie będą przekraczać przez tydzień progów kościołów – zrezygnowano nawet z udziału mszy świętej niedzielnej. Ponadto rezygnują z posługi w kościelnych organizacjach i instytucjach, jak choćby Caritas. W ten sposób chcą pokazać, jak wyglądałby Kościół bez kobiet.

 

Postulaty ruchu Maria 2.0, który zrodził się w styczniu tego roku, to zasadniczo głębokie poddanie Kościoła duchowi czasu; w „strajku kościelnym” wszakże na czoło wysunięto dopuszczenie kobiet do wszystkich kościelnych urzędów i posług, od diakonatu, przez prezbiteriat aż po episkopat. Inicjatorki strajku mają nadzieję, że przyłącza się do nich kobiety na całym świecie.

 

Strajkujące katoliczki przekonują, że działają dla dobra Kościoła, by sprzeciwić się nadużyciom seksualnym oraz doprowadzić do pełnego równouprawnienia kobiet w Kościele.

 

W Niemczech rzecz jest organizacyjnie wspierana przez Katolicką Wspólnotę Kobiet Niemiec (kfd) oraz Katolicki Niemiecki Związek Kobiet (KDFB). Jak powiedziała Maria Flachsbarth, przewodnicząca KDFB, chodzi o „głęboki kryzys Kościoła katolickiego”, który należy przezwyciężyć przekazaniem „kobietom i mężczyznom... takiej samej odpowiedzialności”.

 

Inicjatywę wsparło też wielu mężczyzn; według organizatorów są nawet tacy księża, którzy rezygnują z odprawienia Mszy świętej, by okazać solidarność ze strajkującymi.

 

Strajk został potępiony przez konserwatywne Forum Niemieckich Katolików związane między innymi z kard. Gerhardem Müllerem. W internecie pojawiła się też strona „Maria 1.0” założona przez bawarską nauczycielkę Johannę Stöhr; jak przekonuje inicjatorka, chciałaby, aby strona ta stała się platformą dla tych wszystkich, którzy troszczą się o wierne zachowywanie katolickiej wiary. Rzecz skrytykował też bp Stephan Ackermann z Trewiru; przyznał wprawdzie, że rozumie frustrację kobiet, ale wybrane przez nie metody działania uznał za „mało pomocne” w debacie.

 

Co innego Konferencja Episkopatu Niemiec. Jej rzecznik ks. Matthias Klopp zapewnił, że biskupi „rozumieją niepokój i potrzebę zmian”; stwierdził jednak, że strajk nie jest właściwą formą działania, a reformy mogą być przeprowadzane tylko „krok po kroku”. Nie mamy tu więc do czynienia z potępieniem postulatów, a jedynie z wołaniem o cierpliwość. Na stronie internetowej Episkopatu poinformowano też o strajku, odsyłając zainteresowanych czytelników do facebookowej strony wydarzenia.

 

W jeszcze cieplejszym tonie o strajku wypowiedział się wiceprzewodniczący episkopatu, bp Franz-Josef Bode, pełniący zarazem w episkopacie funkcję kierownika Komisji ds. kobiet. - Uważam, że to dobra akcja, która ma na celu upomnieć się o większe uczestnictwo kobiet w Kościele katolickim – ocenił.

 

Hierarcha podkreślił, że trudno mu pogodzić się z decyzją strajkujących o bojkocie mszy świętej, ale przyznał, że doskonale rozumie ich emocje. - Trzeba bardzo poważnie potraktować niecierpliwość wielu kobiet w Kościele katolickim. Kryje się za nią głębokie zranienie, bo nie czują się one w Kościele tak akceptowane, jak odpowiadałoby to ich zaangażowaniu – stwierdził. Prosił tylko, by nie instrumentalizować Eucharystii i nie czynić z niej narzędzia protestu.

 

Co więcej podkreślił, że wjego ocenie dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu jest możliwe; święcenia prezbiteriatu są jego zdaniem wykluczone - póki co.

 

Na fali strajku głos zabrał także biskup Efurtu Ulrich Neymeyr, przekonując, jakoby udzielanie kobietom święceń było „do pomyślenia z perspektywy teologicznej”.

 

Postulat strajkujących poparło też najważniejsze gremium zrzeszające świeckich za Odrą, Centralny Komitet Niemieckich Katolików. Na sobotnim zebraniu plenarnym przewodniczący ZdK, prof. Thomas Sternberg, podkreślił rzekomą konieczność zmian w Kościele i przyznał, że wśród biskupów dostrzega „autentyczną wolę reform”. Wiceszefowa ZdK Claudia Lücing-Michel stwierdziła tymczasem, że organizacja domaga się „dopuszczenia kobiet do wszystkich kościelnych urzędów”; w jej ocenie kobiety muszą stać się duchownymi, co pozwoli uczynić Kościół „bardziej różnorodnym”.

 

Na zebraniu ZdK głos zabrał także arcybiskup Hamburga, Stefan Hesse. Jak podkreślił, niemieccy episkopat rozpoczął niedawno iść „drogą synodalną”; w procesie tym chodzi o kwestie władzy, celibat, moralność seksualną i rolę kobiet w Kościele. Hierarcha zachęcił świeckich wiernych do aktywnego uczestnictwa w debacie i wspólnego „kroczenia naprzód”.

 

W późniejszej wypowiedzi ten sam hierarcha pochwalił akcję Maria 2.0 nazywając ją „impulsem na rzecz dialogu”, który ma toczyć się w ramach „drogi synodalnej”.

 

Z kolei bp Franz Jung z Würzburga stwierdził, że „rozumie protest… jako wyraz prawdziwej troski o dobry dalszy rozwój Kościoła katolickiego, co dotyczy pozycji kobiet”.

 

Pach


DATA: 2019-05-18 11:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cóż się dziwić... Kościół w Niemczech sukcesywnie postępuje w Schiźmie. Cenna jest tutaj wypowiedź Abp Schneidera, który kilka lat temu podsumował sprawę słowami: "Niektórzy duchowni, chcący nowej Ewangelii, zachowując formalną jedność z papieżem, zrywają jedność z Chrystusem. Lecz nie są to jego jedyne słowa opisujące dramat jaki obecnie się toczy. Całość artykułu znajduje się gdzieś w tymże serwisie. Warto poszukać i przeczytać.
ponad 1 rok temu / Piotr Effenberg
 
?Nie pozwalam zaś niewieście nauczać, ani panować nad mężem, ale zachować się w milczeniu? 1 Tm 2, 12- Tak mówi Pismo Święte, ale co Ono interesuje modernistycznych heretyków...
ponad 1 rok temu / krisbac
 
Myśle ze juz nadeszła ta pora,niech sobie wreszcie biskupi niemieccy ogłoszą ze nie nalezą do kościoła katolickiego a ogłaszają swój niemiecki i niech tam sobie robią co żywnie chcą. Maja juz wzór Marcina Lutra.
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
Milczenie biskupa Rzymu w sprawie m.in. protestantyzacji Kościoła Katolickiego w Niemczech wielce wymowne i niestety symptomatyczne. Może ktoś pozbiera owoce zarządzania Kościołem Katolickim przez obecnego biskupa Rzymu. To tylko 6 lat, a jakaż skuteczność na drodze do jednej religii NWO...
ponad 1 rok temu / Kefas
 
Tak samo im zależy na dobru Kościoła jak na przyjmowaniu Eucharystii, jak widać...
ponad 1 rok temu / O
 
Kościół też głupieje,ale na punkcie wszelijakiego reformowania.
ponad 1 rok temu / Grażyna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.