DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Niemcy: rośnie polaryzacja religijna. Przybywa „wojujących ateistów” i „wierzących na serio”

Niemcy: rośnie polaryzacja religijna. Przybywa „wojujących ateistów” i „wierzących na serio”
źródło: pixabay.com

W Niemczech coraz mniej jest ludzi religijnie „letnich”. Zwiększa się za to odsetek głęboko wierzących oraz zadeklarowanych bezwyznaniowców. Dotyczy to nie tylko katolików, ale także protestantów – i muzułmanów.

 

Taki obraz sytuacji religijnej za Odrą wyłania się z badania, które przeprowadzono pod kierunkiem socjologa religii Geta Pickela z Uniwersytetu w Lipsku. Ze studium wynika, że dla 57 proc. Niemców ich tożsamość religijna jest ważna (dla 20 proc. bardzo ważna).

 

25 proc. ankietowanych deklaruje, że przynależność religijna nie ma dla nich żadnego znaczenia. Dodatkowo 20 proc. z tej grupy to prawdopodobnie tak zwani „wojujący ateiści”, bo deklarują, że ich niereligijność jest dla nich ważnym elementem tożsamości.

 

Przy tym w hierarchii tożsamości społecznych religia jest wyprzedzana przez rodzinę oraz krąg przyjaciół. Dotyczy to zwłaszcza katolików i protestantów głównego nurtu; silniej ze swoją religią identyfikują się ewangelicy z małych kościołów lokalnych oraz muzułmanie.

 

Większość niemieckich katolików i protestantów uważa ponadto, że państwowe reguły i prawa są ważniejsze od religijnych. Według Pickla taka postawa jest rozpowszechniona także wśród muzułmanów, choć w wyraźnie mniejszym zakresie.

 

 

Źródło: Katholisch.de, zeit.de

Pach


DATA: 2019-12-14 10:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemieckie chrześcijaństwo obu opcji ulega postępującemu procesowi erozji-zwietrzeniu,nie ma już smaku ewangelicznej soli więc wiadomo do czego się nadają; co gorsza promieniują negatywnie na otoczenie, samo się izoluje.
7 miesięcy temu / t
 
@ marcin - to prawda, u mnie w parafii mniej ludzi do kościoła niż jeszcze kilka/kilkanaście lat temu, ale za to wszyscy - jak jeden mąż - idą do Komunii. Chyba faktycznie letni się "wycieli".
7 miesięcy temu / Samanta
 
U nas letni sami wycinają się z życia Kościoła także polaryzacja jak najbardziej również u nas występuje.
7 miesięcy temu / marcin
 
"Większość niemieckich katolików i protestantów uważa ponadto, że państwowe reguły i prawa są ważniejsze od religijnych" Prusko-niemiecki prymat władzy świeckiej nad etyką jest niestety mocno wpisany w niemiecką tożsamość. Pisał o tym prawie 100 lat temu profesor Koneczny. Już w1926 diagnozowal, że ta cecha Niemców będzie zarzewiem przyszłego konfliktu z Polską. To nie jest tak że przyszedł zły Hitler i wmanewrowal społeczeństwo niemieckie w wojnę. Hitler był odpowiedzią na potrzeby Niemców. Mam nadzieję, że obecne złości Niemców nie zwrócą się przeciw nam. Mam wrażenie, że bardziej przeszkadzają im imigranci i islam.
7 miesięcy temu / Marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.