DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Niemcy: Protestanci sądzą, że bp Georg Bätzing wprowadzi interkomunię

Niemcy: Protestanci sądzą, że bp Georg Bätzing wprowadzi interkomunię
Źródło: bibel.tv

Protestanci i liberalni katolicy w Niemczech przygotowują się do wprowadzenia pełnej interkomunii. Przewodniczący „Kościoła” Ewangelickiego za Odrą, Heinrich Bedford-Strohm, ma nadzieję, że przełomu dokona bp Georg Bätzing, następca kard. Reinharda Marxa w funkcji przewodniczącego katolickiego Episkopatu.

 

W 2018 roku Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec ogłosiła niezobowiązujące wytyczne duszpasterski, w których zalecała wszystkim biskupom diecezjalnym dopuszczenie do Komunii świętej niektórych protestantów. Szło o tych ewangelickich chrześcijan, którzy żyją w małżeństwie z katolikiem i mają „gorące pragnienie” wspólnego z nim przystępowania do Stołu Pańskiego. Wytyczne były przedmiotem długiego sporu z Watykanem; dzięki osobistej rozmowie między papieżem Franciszkiem a ówczesnym przewodniczącym Episkopatu, kard. Reinhardem Marxem, Niemcy otrzymali z Watykanu zielone światło dla zmian.

 

Progresistów to jednak nie zadowala. Ich właściwym celem jest wprowadzenie pełnej interkomunii, to znaczy sytuacji, w której każdy protestant będzie mógł przyjmować Komunię świętą w kościele, a katolicy będą mogli w pełni uczestniczyć w ewangelickich celebracjach. Późną jesienią 2019 roku grupa katolickich i protestanckich teologów opublikowała obszerny dokument, w którym stwierdzono, jakoby nie było już żadnych przeszkód teologicznych dla interkomunii. Rzecz została przez przedstawicieli niemieckiego Episkopatu przyjęta z dużą aprobatą.

 

Moderniści mają nadzieję, że interkomunię uda się wprowadzić już w 2021 roku. Wówczas katolicy i protestanci organizują Ekumeniczne Spotkanie Kościelne. Ewangelicy sądzą, że wielką pomocą w tej rewolucji będzie nowy przewodniczący katolickiego Episkopatu, bp Georg Bätzing, który w lutym zastąpił kard. Reinharda Marxa.

 

Przewodniczący Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, „biskup” Heinrich Bedford-Strohm powiedział, że wiąże z kadencją bp. Bätzinga ogromne nadzieje. W jego ocenie termin roku 2021 jest podług aktualnego stanu rzeczy mało prawdopodobny jako moment rewolucji, ale wszystko jest na dobrej drodze do zmian. Według Bedforda-Strohma bp Bätzing to „człowiek ekumenizmu”; protestant podkreślił też, że Bätzing był zaangażowany w tworzenie wspomnianego dokumentu teologów o interkomunii.

 

Już jesienią odbędzie się drugie posiedzenie Zgromadzenia Synodalnego, organu decyzyjnego Drogi Synodalnej. Jednym z poruszanych tematów będzie niewątpliwie także interkomunia.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-04-02 17:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To zwyczajny niemiecki sabotażysta działający na szkodę KK
2 miesiące temu / DNA
 
Jest na necie wystąpienie pewnego pastora który twierdzi że po wspólnej deklaracji katolików i protestantów o usprawiedliwieniu, nie istnieją już żadne przeszkody między nami do całkowitej jedności.
3 miesiące temu / A.G.
 
Ktoś na to pozwolił. Odstępcy wiary.
3 miesiące temu / Anna Lorenc
 
A ci dalej swoje.
3 miesiące temu / Karo
 
Jak protestant chce przyjmować Komunię św to niech przejdzie do Kościoła Katolickiego. Innej możliwości nie może być.
3 miesiące temu / Abc
 
Protestanci sadza ze kazdy moze po swojemu interpretowac Pismo Swiete wiec moga sobie sadzic co chca a ci modernisci w katolickich szatach robia to samo wiec niech sie przestana wypowiadac w imieniu Kosciola Katolickiego poniewaz ich mentalnosc jest juz protestancka,nie musza sie meczyc i nic zmieniac tylko albo sie nawrocic albo zdjac szaty i szalec miedzy swoimi.Rybak stajac sie ryba ryby nie zlowi.
3 miesiące temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.