DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Niemcy: powstała „międzynarodówka” katolickich feministek. Chcą święceń dla kobiet

Niemcy: powstała „międzynarodówka” katolickich feministek. Chcą święceń dla kobiet
Fot. EIDON/MAXPPP / FORUM

Organizacje katolicko-feministyczne w krajach niemieckojęzycznych powołały do życia reformistyczną „międzynarodówkę”. Chcą zwołać swój własny synod oraz wywrzeć na hierarchii kościelnej presję, która przyniesie efekt w postaci wprowadzenia ordynacji kobiet.

 

W krajach niemieckojęzycznych od wielu lat działają osobne grupy katolicko-feministyczne, które stawiają różnego rodzaju reformistyczne postulaty. W tym roku najgłośniej było o nowej inicjatywie Maria 2.0 odpowiedzialnej w Niemczech między innymi za tygodniowy „strajk kościelny”, w ramach którego panie nie chodziły przez tydzień do kościoła – nawet na Mszę świętą. Teraz ta i inne grupy chcą utworzyć swoistą „międzynarodówkę”, która ma na całym świecie wywrzeć presję na kościelną hierarchię i w efekcie doprowadzić do wprowadzenia sakramentu święceń dla kobiet. Póki co idea obejmuje progresywne organizacje w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinie.

 

Inicjatywa nie ma jeszcze nazwy. - My, kobiety, nie mamy już czasu na czekanie. Stajemy tutaj razem i robimy wszystko co w naszej mocy, by Kościół miał przyszłość – przyjazną życiu i sprawiedliwą wobec kobiet – powiedziała Chantal Götz z organizacji „Voices of Faith” na pierwszym spotkaniu „międzynarodówki”, jakie odbyło się w Stuttgarcie. - Wzywamy wszystkie kobiety: wykorzystajcie swoją pozytywną władzę do zmiany! - dodała.

 

Jak stwierdziła Götz, katolicko-feministyczna „międzynarodówka” ustaliła już główne tematy, którymi będzie się zajmować; szczegóły mają zostać opracowane w mniejszych grupach. Zasadniczy cel został zdefiniowany jako „przezwyciężenie wewnątrzkościelnych blokad”. Idzie przede wszystkim o dopuszczenie kobiet do kierowniczych stanowisk w Kościele oraz o „otwarcie” dla pań sakramentu święceń.

 

Czołową rolę w „międzynarodówce” odgrywa póki co właśnie „Voices of Faith” z Liechtensteinu. Do inicjatywy przyłączyły się także ruch Maria 2.0, Związek Katolickich Niemieckich Niemiec (KDFB), Katolicka Wspólnota Kobiet Niemiec (kfd) oraz mniejsze organizacje katolicko-feministyczne z Austrii i Szwajcarii.

 

Jak po spotkaniu w Stuttgarcie powiedziała portalowi Katholisch.de Maria Mesrian z Maria 2.0, dzięki „międzynarodówce” postulaty niemieckiego ruchu progresywnego „wchodzą teraz na zupełnie inny poziom”. Mesrian wyraziła też nadzieję, że kobiety zwołają „swój własny synod”.

 

Organizacje przyznają, że impulsem do działania stał się dla nich Synod Amazoński. Międzynarodowa sieć może mieć też znaczenie dla przebiegu rozpoczynającej się w Niemczech Drogi Synodalnej, której jednym z głównych tematów jest właśnie rola kobiet, w tym ewentualność udzielania im sakramentu święceń.

 

Pach

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl


DATA: 2019-11-06 09:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proponuje paniom przeniesc sie do swoich bratow protestantow.
8 miesięcy temu / Stan
 
Międzynarodówka ateistycznych kobitek? Pomyliły adres.
8 miesięcy temu / DNA
 
bo sami są w ekskomunice, tak samo ją zaciągnęli jak ks Misiak z diec Łódzkiej.
8 miesięcy temu / do
 
Pychamama idzie przed upadkiem! Po co kosciolowi kaplaniki, ktore sa niposluszne nauczaniu KK? Skoro nie sluchaja nauczania JP II, o braku mozliwosci swiecen kobiet, to nie beda luchac i innego, np. o realnej obecnosci Chrystusa w Nasjwietszym Sakramencie. Kto jest niewierny w rzeczach malych itd...
8 miesięcy temu / Trad
 
Ależ niech się panie synodują, niech się wyświęcają i robią z siebie Marie v.3.0 nie mylić z Maryją, matką Jezusa, tylko dlaczego chcą to robić pod egidą Kościoła Katolickiego? Jakże głupim nie ma innego słowa trzeba być żeby nie widzieć że to kolejna sekta protestancka?
8 miesięcy temu / Wojtek
 
Do "Jot": Ale tamtejsi biskupi to popierają, dlatego siedzą cicho.
8 miesięcy temu / Pmp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.