DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Niemcy: postępowcy otoczyli katedrę w Kolonii. Chcieli święceń dla kobiet

Niemcy: postępowcy otoczyli katedrę w Kolonii. Chcieli święceń dla kobiet
Gavincato [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

W niedzielę 22 września ludzki łańcuch otoczył katolicką katedrę w Kolonii. Zgromadzeni chcieli w ten sposób zaapelować o dopuszczenie kobiet do święceń. Za akcją stał między innymi radykalny ruch Maria 2.0, okryty niesławą z powodu bojkotu Mszy świętej.

 

Domagamy się dopuszczenia wszystkich bierzmowanych do wszystkich urzędów – od księży aż po papieża – powiedziała Mechthild Glunz, aktywistka Maria 2.0.

 

Inicjatywa Maria 2.0 wyrosła w feministycznych, liberalno-katolickich kręgach w Münster. W maju w całych Niemczech kilka tysięcy kobiet przeprowadziło tygodniowy strajk kościelny – nie chodziły do kościoła nawet na niedzielną Mszę świętą. Zamiast tego wystawały pod świątyniami w różowych przebraniach, domagając się dostępu do święceń diakonatu, prezbiteriatu i episkopatu. Protest kobiet spotkał się z ambiwalentnym przyjęciem wśród niemieckich biskupów. Władze Episkopatu zadeklarowały jednak zrozumienie dla emocji kierujących protestującymi.

 

Teraz aktywistki Maria 2.0 zorganizowały wspólną demonstrację z członkiniami Katolickiego Związku Kobiet Niemic (KDFB). Mottem tej drugiej grupy stało się ostatnio krzykliwe żądanie dopuszczenia kobiet do urzędu papieskiego. W ramach najnowszej akcji w niedzielę 22 września otoczono kolońską katedrę ludzkim łańcuchem. Wybrano to właśnie miejsce, bo koloński arcybiskup, kard. Rainer Maria Woelki, sprzeciwia się debacie na temat święceń dla kobiet, uznając, że sprawa jest jednoznacznie rozstrzygnięta przez Kościół święty i nie podlega żadnej dyskusji.

 

W proteście wzięło udział także nieco mężczyzn.

 

Oprócz postulatów typowo feministycznych wyrażano też inne reformistyczne nadzieje przypominające, jako żywo, apele słynnej heretyzującej grupki radykałów „kirche von unten”. W rozmowie z dziennikarzami jeden z otaczających katedrę proponował na przykład… likwidację papiestwa.

 

Z kolei w rozmowie z portalem Domradio.de rzeczniczka grupy KDFB sugerowała, że Maria 2.0 jest głosem Matki Bożej. – Maryja powinna powiedzieć, co myśli i zainspirować nas do tego, czego się publicznie domagamy – stwierdziła. Kobieta przekonywała też, że „musi się zmienić” moralność seksualna głoszona przez Kościół.

 

Protest ten jest elementem głosu radykalnych grup w Drodze Synodalnej, czyli procesie zmian, który ma w założeniach „odnowić” Kościół katolicki w Niemczech. Inicjatywie tej przygląda się z uwagą Rzym. Przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx rozmawiał kilka dni na ten temat temu z samym Ojcem Świętym. Zapewnia, że papież nie zabrania Niemcom debaty ani nie chce odebrać im możliwości do wprowadzania pewnych zmian.

 

 

Źródła: domradio.de / pch24.pl

Pach

 

  

Zobacz także:

 

"Niemiecka rewolucja"

 

Niemiecka rewolucja

 

 


DATA: 2019-09-24 10:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wobec powyzszego dziwic jedynie moze dlaczego jeszcze Bl.Anna Katarzyna Emmerich nie zostala wciagnieta do kanonu swietych.
9 miesięcy temu / Nick
 
Spodziewam się, że w Polsce w takich manifestacjach brałby udział np Biedroń. Dziwne te hasła, jednak protestujący mogą wszystkie swoje postulaty zrealizować gdzie indziej np. W tzw. kościele spaghetti, wówczas kobiety będą mogły chodzić nawet z durszlakiem na głowie. Chociaż czytając o innowacyjności Kościoła niemieckiego nie zdziwię się, jeśli część żądań zostanie zrealizowana, może nie od razu, ale już wkrótce.
9 miesięcy temu / Michu.
 
Postępowcy? Chyba postępujący w kierunku przepaści. Prawdziwy postęp to ten ku świętości a nie ku wyjałowieniu "czymże posolić?"
9 miesięcy temu / czloax
 
Domradio.de podaje , że to było ok. 500 osób. ...... - jest film z tego wydarzenia , które pod wzgledem ilosci osób nie wygląda poważnie. Liczby są ważne. 180 tysięcy kobiet należy do KDFB ,a w Niemczech są 23 miliony katolików. Mimo wszystko to jest margines wspierany przez osoby na wysokich stanowiskach , który chce narzucić ogromnej większości swój punkt widzenia . Trzeba pamietać że reformację w XVI wieku wprowadzała władza świecka terrorem . Zdecydowana większość była przeciw. Co nie jest dziwne , ponieważ protestantyzm tworzy kastę wybrańców mogącą robic z reszta , co jej się podoba . Ludzie rozumieli , ze tracą swoje prawa , gdy książę lub burmistrz zaczyna rządzic w sprawach wiary.
9 miesięcy temu / Mirek
 
W glowach i w sercach im się poprzewracało. Zaponieli, że Kościół to nie tylko instytucja jak urzędy.
9 miesięcy temu / R.
 
Czy zdaniem rzeczniczki KFDB większe swobody w kwestii moralności seksualnej to też głos Matki Bożej? Moja rada dla ludzi z tego ruchu byłaby taka: jeżeli chcecie sprawdzić czy to rzeczywiście głos Matki Bożej i czy przez Was przemawia Duch Święty, to odprawcie Nowennę do Ducha Świętego, poszcząc przy tym o chlebie wodzie, odmawiając także codziennie różaniec i uczestnicząc w Eucharystii w tej intencji. Myślę, że samo by się wyjaśniło.
9 miesięcy temu / matematyk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.