DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Niemcy: portal Episkopatu propaguje spowiedź przez internet. Wbrew nauczaniu Kościoła

Niemcy: portal Episkopatu propaguje spowiedź przez internet. Wbrew nauczaniu Kościoła
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Engin_Akyurt+Michael Gaida)

Spowiedź przez telefon lub internet jest niemożliwa. Kościół od wieków naucza o niezbędności fizycznego kontaktu między kapłanem a penitentem. Jednak portal Konferencji Episkopatu Niemiec – mimo jasnego stanowiska Stolicy Apostolskiej – lansuje w dobie koronawirusa spowiadanie na odległość.


Niedawno portal PCh24.pl pisał o niemieckim biskupie Reinholdzie Nannie z Caravelí w Peru, który w odpowiedzi na koronawirusa wprowadził spowiedź przez telefon. Hierarcha po kilku dniach odwołał swój dekret, wskazując, że w wydanych wówczas wytycznych Penitencjarii Apostolskiej dotyczących udzielania sakramentu spowiedzi w czasie epidemii nie przewiduje się takiej możliwości.


Teraz podobne rozwiązanie sugeruje portal Konferencji Episkopatu Niemiec – katholisch.de. Medium opublikowało wywiad z dogmatykiem z Dortmundu prof. Thomasem Rusterem.


Sakrament jest z jednej strony połączeniem między słowem, a elementem cielesnym. Pojawia się słowo jako element i w ten sposób powstaje sakrament – mówi Augustyn. Słowo jako słowo błogosławieństwa i słowo obietnicy jest rzeczą decydująca. Słowo jest wzmocnione i podkreślone przez znak cielesny. Jednak także bez znaku jest możliwe do przyjęcia i zrozumiałe: powstaje pytanie o medium, za sprawą którego zanosi się słowo – powiedział teolog.


Dogmatyk został następnie zapytany, czy prawo kościelne pozwala na przekazywanie sakramentów bez cielesnego kontaktu. Przyznał, że „jeżeli potraktować przepisy dosłownie”, to… nie ma takiej możliwości. Uczony znajduje jednak rozwiązanie tego problemu. Mówi, że obecne przepisy są po prostu… wyrazem dawno minionej epoki! A skoro tak, to, jak stwierdził, duszpasterze muszą po prostu „działać na własną odpowiedzialność”.


Zachęcam do tego, by nie dawać się zbyt silnie spętać prawnymi więzami – stwierdził dodając, że w przypadku spowiedzi „zastanawiano się, co jest tak właściwie znakiem cielesnym [sakramentu], ale nic takiego nie znaleziono”. Stąd – jak przekonuje – spowiedź nie wymaga kontaktu fizycznego i jest możliwa na odległość. Jako najwłaściwszą, jego zdaniem, formę takiego rzekomego udzielania sakramentu wymienił wideokonferencję.


Wprawdzie Stolica Apostolska wydała niedawno konkretne wytyczne odnośnie spowiedzi na czas koronawirusa i o spowiedzi na odległość nie wspomniała, ale… wiemy już przecież: to relikt zamierzchłej epoki, który nie powinien powstrzymywać odważnych i światłych niemieckich duszpasterzy przed działaniem na własną rękę. Kto by się przejmował nauczaniem św. Tomasza z Akwinu i ponawianymi od XVII aż po wiek XXI dokumentami Kościoła negującymi możliwość spowiadania na odległość.


Dzisiaj przecież mamy inne czasy…

 


Źródło: katholisch.de
Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.Czytaj także:
DATA: 2020-03-31 09:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

NASZ EPISKOPAT TEZ ZDOLNY TO POWIELI
1 miesiąc temu / zbigniew
 
Ale do Komunii duchowej to jestesmy zachecani..:, odbieraja nam mozliwosc spozycia ciala Bozego, zachecaja do eucharystii online, ale wyspowiadac to sie nie mozna-to nielogiczne..
1 miesiąc temu / Judyt
 
Dobrze, że w Niemczech! w ogóle mówi o spowiedzi...
1 miesiąc temu / abc
 
To w Niemczech spowiadają? Jakaś nowość
1 miesiąc temu / Gość
 
Poprzez działanie takich biskupów w kościele pojawia się swoista schizma. Bo tak trzeba nazwać to co episkopat w Niemczech stara się wprowadzać.
1 miesiąc temu / Karol
 
tam już nie można mówić o episkopacie poza 2 lub 3 biskupami. Reszta to synagoga szatana
1 miesiąc temu / observer
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.