DZIŚ JEST:   22   MARCA   2019 r.

Św. Zachariasza, papieża
Bł. Baldwina z Boucle
 
 
 
 

Niemcy: państwa arabskie finansują fundamentalistyczne meczety

Niemcy: państwa arabskie finansują fundamentalistyczne meczety
Zdjęcie ilustracyjne. fot.Valery Sharifulin/TASS/Forum

Arabia Saudyjska i inne państwa Zatoki Perskiej wspierają milionami euro muzułmanów w Niemczech. Pieniądze płyną szerokim strumieniem między innymi do salafitów, spośród których rekrutują się terroryści.

 

Problem opisuje bawarska „Süddeutsche Zeitung”. Powołując się na dane kontrwywiadu Nadrenii-Północnej Westfalii wskazuje, że tylko do salafitów wpływa od państw arabskich rocznie od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów euro. Pieniądze pochodzą zarówno od rządów, jak i rozmaitych organizacji czy osób prywatnych. Salafici uważani są za najgroźniejszych niemieckich muzułmanów; to w ich kręgu obracało się 96 proc. osób, które wyjechały z RFN na wojnę do Syrii i Iraku.

 

Według informacji „SZ” niemiecki rząd zaczął w ostatnich miesiącach naciskać na państwa arabskie w sprawie ujawniania przez nie kto komu przesyła pieniądze. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w niektórych przypadkach interweniuje, informując państwo z którego pochodzą pieniądze, że wpłata jest w RFN niemile widziana. Nie można jednak zrobić nic ponadto, bo zgodnie z prawem wspólnoty religijne w Niemczech mogą otrzymywać finansowanie od wszelkich podmiotów. Co więcej państwo może zyskać wgląd w ich konta tylko w przypadku podejrzenia o terroryzm. Współpraca z krajami arabskimi opiera się więc na zasadzie dobrych manier i trosce o zachowanie poprawnych stosunków dyplomatycznych.

 

Ponadto sposobów finansowania radykalnego islamu w Niemczech jest według bawarskiego dziennika wiele. W niektórych landach działają osoby krążące po meczetach i zostawiające sowite darowizny tam, gdzie usłyszą odpowiednio fundamentalistyczne kazanie.

 

Arabia Saudyjska zaprasza też często niemieckich muzułmanów na stypendia. Tam przechodzą kursy językowe i religijne, a później wracają do kraju; w ten sposób do RFN nie wpływają formalnie żadne pieniądze.

 

Kraje arabskie wysyłają też do Niemiec kaznodziei. Meczetom opłaca się ich przyjmować, bo w ślad za nimi wędrują często w przyszłości wpłaty.

 

Zdarza się też, że fundamentaliści próbują „kupować” liberalne wspólnoty islamskie. „SZ” opisuje przypadek meczetu, któremu groziło zamknięcie z powodu problemów finansowych. Pojawił się wówczas darczyńca z Arabii Saudyjskiej, który zaoferował 200 tys. euro wsparcia. Wpłatę przyjęto i nie ma wątpliwości, że wiązać się to będzie z naciskami na zmianę religijnego profilu meczetu.


DATA: 2018-12-30 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przynajmniej budują to wszystko ze swoich pieniędzy, a nie wyciągają rękę do państwa w którym budują, a tak robią katolicy,którzy KAŻDY kościół zbudowali z pomocą państwowych pieniędzy, bądź państwo utrzymuje takowy (konserwacja zabytków chociażby.)
2 miesiące temu / ollek
 
A eropejczycy tyraja na socjal dla tych bidulek.
2 miesiące temu / Nick
 
Co to jest? Kraj z genem samobójcy zaraża kontynent, a reszta państw cierpliwie czeka w kolejce na egzekucje. Szaleństwo!
2 miesiące temu / AH
 
bo to jest jihad
2 miesiące temu / wrona
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.