DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Niemcy: ostra dyskusja o przyszłości celibatu w Kościele

Niemcy: ostra dyskusja o przyszłości celibatu w Kościele
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (Grant Whitty)

W Kościele katolickim w Niemczech toczy się ważna dla całego świata dyskusja o celibacie kapłańskim. Ze zwolennikami całkowitego usunięcia bezżenności duchownych ścierają się promotorzy jego częściowego zachowania. Jedno jest pewne: za Odrą niemal wszystkie wpływowe środowiska katolickie chcą pojawienia się żonatych księży.

 

Na październikowym Synodzie Amazońskim w Rzymie jednym z najważniejszych tematów będzie celibat kapłański. Biskupi i teologowie przygotowujący zgromadzenie chcą, aby wskutek postanowień synodalnych w Amazonii święcenia prezbiteriatu otrzymywali już nie tylko celibatariusze, ale także żonaci mężczyźni. Choć organizatorzy Synodu Amazońskiego twierdzą, że idzie o rozwiązanie lokalne i wyjątkowe, prawdą jest, że o całkowitym lub częściowym zniesieniu celibatu myśli się bardzo poważnie także w Europie.

 

W sąsiednich Niemczech od wielu miesięcy toczy się niezwykle zacięta dyskusja nad przyszłym charakterem kapłaństwa w Kościele katolickim. Głos obrońców status quo jest marginalny. Ścierają się ze sobą tak naprawdę dwie frakcje: tych, którzy w celibacie widzą patologię i zło, stąd chcą go po prostu usunąć, oraz ci, którzy doceniając wprawdzie wartości bezżennego stanu życia chcą niejako równolegle dopuścić do święceń także żonatych mężczyzn.

 

W ostatnich tygodniach niemiecka debata nabrała tempa i żaru. Wszystko za sprawą publikacji bardzo głośnej za Odrą książki historyka Kościoła katolickiego z Münster, Huberta Wolfa. Wolf ogłosił pracę pod tytułem „Zölibat. 16 Thesen” (pol. Celibat. 16 tez), w której uznaje kapłańską bezżenność za historyczną narośl, którą współczesny Kościół katolicki powinien bezwzględnie odciąć i odrzucić. Dla Wolfa jest celibat zwyczajem nie tylko przestarzałym, ale i skrajnie szkodliwym. W ocenie historyka jedynym powodem dla którego w Kościele utrzymuje się kapłańską bezżenność jest archaiczne przekonanie, zgodnie z którym kapłan przystępując do ołtarza musi się charakteryzować czystością kultyczną. Zdaniem Wolfa niemal nikt nie jest w stanie przeżywać uczciwie celibatu, stąd obowiązkowa bezżenność i wstrzemięźliwość księży jest jednym z fundamentów współczesnego kryzysu życia kościelnego.

 

Z tezami Wolfa nie zgadza się wpływowy dogmatyk z Fryburga Bryzgowijskiego, prof. Helmut Hoping. W rozmowie z portalem archidiecezji kolońskiej Domradio.de uczony stwierdził, że szeroko dyskutowana praca münsteriańskiego historyka jest tylko częściowo wartościowym ideologicznym pamfletem przeciwko celibatowi. Hoping ma zupełnie inne zdanie i inną koncepcję, którą promuje wespół z teologiem pastoralnym z Moguncji, Philippem Müllerem. Ich zdaniem w Kościele katolickim powinny funkcjonować dwa modele: kapłanów celibatariuszy oraz kapłanów żonatych. Bez tego, twierdzi Hoping, pogłębiać się będzie „głód eucharystyczny” wśród wiernych, którzy nie tylko w Amazonii, ale i w krajach zachodnich coraz częściej będą musieli żyć bez niedzielnej Mszy świętej. Choć Hoping nie podziela tez Wolfa o patologiczności celibatu, proponowane przez niego rozwiązanie jest w skutkach bardzo podobne.

 

I z nim właśnie zgadza się większość niemieckich biskupów. Sam kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, w swoich wystąpieniach na temat kapłaństwa nieustannie podkreśla wartość uczciwie przeżywanego celibatu; sugeruje wszakże zawsze, że możliwe byłyby dzisiaj także inne formy posługi kapłańskiej. Tego samego zdania jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii, kard. Christoph Schönborn.

 

Przy takim stanie dyskusji w niemieckojęzycznym Kościele katolickim i przy takich postawach lwiej części biskupów jednego można być pewnym: jeżeli Synod Amazoński dopuści wyjątki od celibatu kapłańskiego na terenie Amazonii, to takie rozwiązanie pojawi się po pewnym czasie także w Europie.

 

Pach

 

 

Zobacz także:

 

"Niemiecka rewolucja" Pawła Chmielewskiego

 

Niemiecka rewolucja

 


DATA: 2019-08-19 12:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemcy nie mają się nad czym zastanawiać . Skoro od kilkudziesięciu lat klerycy byli nakłaniani czy wręcz zmuszani w seminariach do wchodzenia w związki z kobietami tak twierdzi np. abp Lenga , to jest to po prostu kontynuacja tej drogi jaką obrali ... drogi samobójczej .
7 miesięcy temu / KP
 
Czy ten osobliwy duet: Marx-Schoenborn jest jeszcze w stanie zaskoczyć mnie czymkolwiek?!
7 miesięcy temu / Karol
 
A ci żonaci kapłani to będą wolontariuszami, czy będą dorabiać do pensji? A może porzucą pracę zawodową i parafianie będą musieli utrzymać całą rodzinę księdza?
7 miesięcy temu / A.G.
 
Ciekawe, czy owi żonaci księża będą pracować na utrzymanie swoich żon i dzieci na odpowiednim poziomie, na zapewnienie im mieszkań, dobrego wykształcenia, startu w dorosłe życie? To niewątpliwie kosztuje, i to niemało. A coś mi się zdaje, że zaraz po zniesieniu celibatu niemieckie, pragmatyczne społeczeństwo, postawione czołowo przed faktami, które na razie zasłaniają różowo-tęczowe okulary, to właśnie pytanie zacznie sobie zadawać. I nie będzie wtedy żadnego "sukcesiku", lecz jeszcze większa porażka i zapaść...
7 miesięcy temu / sp
 
Mysle ze katolicy moga przyjac model znany z kosciolow zachodnich.
7 miesięcy temu / Jan
 
Z tym narodem jest ewidentnie coś nie tak...wystarczy popatrzeć na historię
7 miesięcy temu / rafe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.