DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Niemcy: nowy biskup zwolennikiem żonatych księży

Niemcy: nowy biskup zwolennikiem żonatych księży
fot. MAXPPP / forum

Mianowany przez papieża Franciszka biskupem Würzbuga ks. Franz Jung okazuje się być zwolennikiem poluzowania celibatu.

 

W Niemczech od lat toczy się dyskusja nad różnymi formami poluzowania celibatu. Za pontyfikatu papieża Franciszka szczególną popularnością w kręgach progresywnych cieszy się koncept wyświęcania żonatych mężczyzn o sprawdzonej katolickiej reputacji, viri probati. Jednym z jego najbardziej znaczących zwolenników jest niemiecki emerytowany kardynał kurialny, Walter Kasper, ikona ruchu liberalnego. W Kościele w Niemczech ruch ten zyskał właśnie nowego wpływowego sojusznika.

 

Jest nim ks. Franz Jung, komtur Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, w lutym mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem Würzburga. Dotychczas ks. Jung nie zabierał głosu w najbardziej polaryzujących kwestiach współczesnego Kościoła, ale postanowił to teraz zmienić.

 

W rozmowie z bawarskim nadawcą „Bayerische Rundfunk” przyszły biskup powiedział, że uważa za „wyobrażalne” wyświęcanie w Kościele katolickim na księży żonatych mężczyzn. Jak podkreślił, w historii Kościoła „było wiele rozmaitych modeli kierowniczych”, które wprowadzono niekiedy wskutek „refleksji teologicznej”, innym razem z powodów „praktycznych wyzwań”.

 

Ks. Jung nie otrzymał jeszcze święceń biskupich, co nastąpi prawdopodobnie dopiero wczesnym latem. Jest jednak bardzo doświadczonym administratorem kościelnym. Wcześniej pełnił urząd wikariusza generalnego Spiry, gdzie uczestniczył w radykalnym przemodelowaniu struktury parafialnej, z 350 parafii tworząc zaledwie 70. Jak zapewnił w rozmowie z „BR”, w Würzburgu „wyzwania są analogiczne”, więc i tam można prawdopodobnie spodziewać się redukcji liczby parafii.

 

Pach

 

Źródło: Katholisch.de, dbk.de


DATA: 2018-02-24 08:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@do Hanka. Biblia mówi o uzdrowieniu teściowej Piotra, o losach jego żony nie mówi. Jeśli chodzi o Tradycję, to Euzebiusz z Cezarei w Historii Kościelnej III,30 przytacza takie słowa Klemensa Aleksandryjskiego (Kobierce, VII,63-64): "Klemens (...) z powodu ludzi potępiających małżeństwo wylicza tych apostołów, którzy w małżeńskim żyli związku, i tak powiada: Czy oni nawet apostołów potępią? Toć Piotr i Filip mieli dzieci (...). Gdy Piotr, jak powiadają, ujrzał swą żonę na śmierć idącą, cieszył się jej powołaniem i powrotem do Ojczyzny. Zawołał na nią po imieniu i w takich ją słowach serdecznie pocieszał i zachęcał: "Pamiętaj, najdroższa, o Panu!" Tak wyglądało małżeństwo błogosławionych i takie dozgonne przywiązanie łączyło tych, co się najserdeczniej kochali." Pseudo-Klemens podał, że żona Piotra przybyła za nim do Rzymu i tam poniosła śmierć męczeńską. Brak daty tego zdarzenia, nie później jednak to było niż w latach 64 lub 67, a mieli 50 lat żyć razem.
ponad 2 lata temu / Hanka
 
Nie ma w Piśmie i Tradycji jakichkolwiek wzmianek, by św. Piotr pełnił funkcję papieża z żoną u boku, zgadza się? Czyli albo pełnił tę funkcję bez żony, albo hipotetycznie pełnił z żoną, ale byłaby to nieistotna informacja dla następnych pokoleń. Ponieważ, jak widać w kontekście obecnie dyskutowanego problemu, dla nas jest to istotna informacja, wariant hipotetyczny można odrzucić. Funkcję papieża św. Piotr pełnił na podstawie decyzji Pana Jezusa, że właśnie na nim zbuduje Swój Kościół (Mt16,18).
ponad 2 lata temu / do Hanka
 
@do Hanka. Skąd wiesz, że św. Piotr pełnił funkcję papieża jako bezżenny? Funkcja papieża to zjawisko z późniejszych wieków, byli papieże Rzymu, Aleksandrii czy Konstantynopola. Do dziś są papieże aleksandryjscy i koptyjscy. Piotr był najpierw biskupem Antiochii, potem Rzymu. Organizował tamtejszą wspólnot chrześcijan, którą w całości objął jego następca Linus. Na następstwo po Piotrze jako tytuł władzy biskupiej powołał się dopiero Stefan I w latach 254-257. Tytuł papieża nadano Piotrowi anachronicznie i symbolicznie. PS. Bezżenność to nie separacja, niezawieranie kolejnego małżeństwa przez osoby owdowiałe to również nie bezżenność.
ponad 2 lata temu / Hanka
 
@do wszystkich Przypominam, że celibat nie jest prawdą wiary ,a jest kwestią dyscypliny. Żonaty ksiądz to nie grzech.
ponad 2 lata temu / trooper
 
Czy św. Piotr pełnił funkcję papieża z żoną u boku? Nie. A skoro nie, to znaczy że pełnił tę funkcję albo jako bezżenny (np. żona już nie żyła), albo w stanie separacji.
ponad 2 lata temu / do Hanka
 
@Yamamoto. Słusznie prawisz "dobrowolna bezżenność", "sami zostali bezżenni". Skoro dobrowolnie sami zostali bezżenni, to chwali się im taki wybór. Jednak wybór i własna decyzja to nie wymóg dyscyplinarny. W czym ksiądz żonaty albo owdowiały byłby gorszy od księdza kawalera? Św. Piotr był żonaty i Pan Jezus go nie zdyskwalifikował, ale powierzył mu klucze Królestwa. Źle zdecydował?
ponad 2 lata temu / Hanka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.