DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Niemcy: Kościół dopuści katolików do protestanckiej Wieczerzy? Jest apel teologów i poparcie biskupów

Niemcy: Kościół dopuści katolików do protestanckiej Wieczerzy? Jest apel teologów i poparcie biskupów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Alexas_Fotos)

Niemieccy teologowie katoliccy i protestanccy apelują o jedność eucharystyczną. Ich zdaniem niezgoda Kościoła katolickiego w tym zakresie jest… anachroniczna.


W środę we Frankfurcie obszerne, blisko 60-stronicowe opracowanie problemu jedności eucharystycznej przedstawiła grupa teologów zrzeszona w Ekumenicznym Kręgu Roboczym ÖAK. „Wspólnie przy Stole Pana – ekumeniczne perspektywy w celebracji Wieczerzy i Eucharystii” – brzmi tytuł ich tekstu, którego istotą jest posunięcie naprzód dążeń do interkomunii. Zdaniem autorów „wzajemny udział w celebracji Wieczerzy/Eucharystii w poszanowaniu odmiennych tradycji liturgicznych […] ma teologiczne uzasadnianie”.


Według teologów badania egzegetyczne i historyczne pozwalają odkryć w Piśmie Świętym argumenty na rzecz zmiany obecnej praktyki niedopuszczającej do interkomunii. Autorzy apelu sądzą, że dopuszczanie katolików do udziału w protestanckiej Wieczerzy oraz protestantów do udziału w Eucharystii „jest szczególnie potrzebne w przypadku łączonych wyznaniowo rodzin”. Dotychczasowymi rozwiązaniami nie można zadowolić się ani w odniesieniu do poszczególnych przypadków, ani do ogólnych norm – twierdzą.


Zamysł teologów został bardzo dobrze przyjęty przez dwóch niemieckich biskupów szczególnie zaangażowanych w dialog ekumeniczny. Jednym z nich jest biskup Limburga Georg Bätzing – w 2021 będzie on katolickim gospodarzem wielkiego niemieckiego wydarzenia ekumenicznego, Ekumenicznego Spotkania Kościelnego. Hierarcha ogłosił publicznie, że w pełni przyłącza się do apelu i uważa go za owoc wieloletniego wysiłku ekumenicznego. Biskup wyznał, że ma nadzieję, iż dojdzie wkrótce to „ostrożnych i odpowiedzialnych zmian” w obecnej praktyce.


W podobnym tonie wypowiedział się bp Gerhard Feige z Magdeburga, który w Konferencji Episkopatu Niemiec odpowiada ze kwestie ekumeniczne. Wyznał, że ma głęboką nadzieję na rychłe wypracowanie nowych norm, które w zadowalający zarówno katolików jak i protestantów sposób pozwolą uregulować „niewątpliwie palącą kwestię wspólnoty przy Stole Pańskim”.


Jeden z przedstawiających apel teologów – Volker Leppin z Tybingi – zapewnił o teologicznej doskonałości nowej propozycji. W jego ocenie biblijne, historyczne i naukowe uzasadnienie dla interkomunii jest tak silne, że teraz to przeciwnicy zmian muszą udowadniać swoje racje, a nie odwrotnie.


Dokument zasadza się na zupełnie nowym rozumieniu Eucharystii, kapłaństwa i Tradycji Apostolskiej. Katolickie ujęcie tej problematyki miałoby być nacechowane sztucznością i nadmiernymi wysiłkami apologetycznymi. Według autorów należy wypracować zupełnie nowe formuły, które będą mogły połączyć katolików i protestantów i tym samym utorować drogę do jedności.


W 2018 roku Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowała – za zgodą papieża Franciszka – „pomocniczy dokument” dla biskupów całego kraju, w którym zachęcono do „otwarcia” Komunii świętej dla niektórych protestantów. Zaproponowano mianowicie dopuszczanie do Eucharystii tych zwolenników Lutra, którzy żyją w małżeństwie z katolikiem. Strona ewangelicka przyjęła ten dokument z radością, ubolewając jednak, że katolicy – zgodnie z kościelnym prawem – wciąż nie mogą uczestniczyć w protestanckiej Wieczerzy. Inicjatywa frankfurcka mająca poparcie biskupów Bätzinga i Feige może być rozumiana jako zdecydowanie wsparcie zamysłów zmiany tego stanu rzeczy.

 


Źródło: katholisch.de / uni-muenster.de
Pach

 

 


DATA: 2019-09-13 14:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ekskomunika z herezje i schizmę
9 miesięcy temu / Ewa
 
A co by chcieli posolic taka zwietrzala sola?
9 miesięcy temu / Nick
 
A właściwie dlaczego katolicy nie mogą uczestniczyć w Wieczerzy Pańskiej? Przecież sam ryt Novus Ordo został tak spreparowany, że teologicznie nie odbiega znacząco od teologii protestanckiej. Jeśli jest tu ktoś jeszcze, kto uważa, że Nowa Msza jest kontynuacją Mszy Św. w rycie klasycznym powinien w końcu zorientować się, że obecność sześciu protestanckich teologów podczas pisania na kolanie tej liturgii, wymodzonej przez Bugniniego, był wstępem do interkomunii, a w dalszej perspektywie wstępem do utworzenia wspólnej liturgii z heretykami. Jestem przekonana, że żaden protestant nie przekroczyłby progu świątyni, nie mówiąc o przyjmowaniu komunii na Mszy Św. w starym rycie. Po prostu nerwowo by tego nie znieśli, tak arcykatolicka jest to liturgia. Dlatego trzeba było ją zmienić. Jak dla mnie i dla coraz większej ilości wiernych, kapłanów i teologów, nie ma znaku równości między Novus i Vetus Ordo. To są po prostu inne ryty.
9 miesięcy temu / Iw
 
@Adam, interkomunia nie oznacza pełnej jedności doktryny wiary - inaczej byłaby to po prostu komunia w jednym Kościele. O tym zaś, jakie warunki dalsze powinny nastąpić, nie pisałem.
9 miesięcy temu / sp
 
Panie wilku, tu nie o to chodzi czy pojedynczy człowiek jest lepszy albo gorszy, ale o zatarcie różnic pomiędzy religiami w tak zasadniczej kwestii. Jeśli protestant pragnie przyjmować Komunię świętą niech po prostu zacznie być katolikiem, a niech nie przyjmuje Komunii niegodnie ? kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej ? zaciągając na siebie winę i karę z tego powodu Katolik wierzy, że pod postaciami chleba i wina po Konsekracji jest rzeczywisty Jezus Chrystus. W protestantyzmie nie ma kapłaństwa, Konsekracji a rozdawany chleb jest jedynie symbolem różnie pojmowanym zresztą. Jeśli protestant pragnie przyjmować Chrystusa Pana pod postacią chleba niech się stanie katolikiem.
9 miesięcy temu / Elpis
 
Czyli uważacie że kalwinista Orban jest gorszy niż katolicy tacy jak Schetyna, Duda czy Tusk?
9 miesięcy temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.