DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Niemcy: kościelno-państwowe porozumienie w sprawie zbadania nadużyć obyczajowych

Niemcy: kościelno-państwowe porozumienie w sprawie zbadania nadużyć obyczajowych
Fot. Pixabay

Konferencja Biskupów Niemieckich jako pierwsza instytucja w swoim kraju zawarła i podpisała porozumienie z pełnomocnikiem rządu federalnego ds. pedofilii, dotyczące opracowania przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

 

 

Porozumienie podpisali w poniedziałek pełnomocnik rządu Niemiec ds. pedofilii Johannes-Wilhelm Rörig oraz delegat episkopatu Niemiec ds. ochrony dzieci i młodzieży, biskup Stephan Ackermann. Federalna minister sprawiedliwości Christine Lambrecht określiła dokument jako „wielki krok naprzód”.

 

Zgodnie z tym porozumieniem, w każdej z 27 niemieckich diecezji ma działać niezależna komisja ds. pedofilii. Zasiadać w niej mają przedstawiciele Kościoła, eksperci naukowi, prawnicy, reprezentanci administracji publicznej oraz ofiary. Kilka diecezji już rozpoczęło tworzenie swoich komisji.

Gremia te mają się zająć także i tymi przypadkami, które z powodu przedawnienia lub śmierci nie mogą być ścigane przez prawo. Poza ilościowym badaniem spraw, celem jest również ustalenie, jak osoby odpowiedzialne w diecezji radziły sobie ze sprawcami i osobami poszkodowanymi. Mają też zostać zbadane struktury umożliwiające wykorzystywanie lub temu sprzyjające. Planowana jest też współpraca na szczeblu diecezjalnym. W tym celu Konferencja Episkopatu Niemiec ma utworzyć osobne biuro.

Rörig określił deklarację jako „decydującą podstawę dla transparentnego opracowania poszczególnych przypadków, ale też przykład dla innych grup społeczeństwa”. Zwrócił uwagę, że podpisanie porozumienia jest „nieodwracalną i wiążącą decyzją dla niezależnego opracowania przypadków wykorzystywania seksualnego w środowisku katolickim”. Wiążące teraz będą „przejrzystość, zgodność i wrażliwość na osoby poszkodowane”.

Biskup Ackermann podkreślił, że procesy wyjaśniające stanowią element instytucjonalnej odpowiedzialności, jaką przyjmują na siebie biskupi i diecezje za wyrządzone zło. Dobrze, że w tworzonych komisjach ds. opracowania przypadków wykorzystywania małoletnich będą z sobą współpracowali przedstawiciele Kościoła, niezależni eksperci, prawnicy zajmujący się tą problematyką, przedstawiciele administracji publicznej oraz ofiary. Jednocześnie zadbano o to, by w proces ten można było włączyć wysiłki już podjęte w celu zaradzenia tej sytuacji oraz wiedzę zdobytą w diecezjach.

Z kolei minister Lambrecht oświadczyła, że ofiary „bardzo długo, niekiedy przez znaczną część życia” czekały na niezależne wyjaśnienie ich spraw oraz ujednolicone kryteria rozpatrywania. Tym bardziej ważne jest, aby teraz we wszystkich diecezjach szybko rozpoczęło się transparentne zbadanie popełnionych czynów i został usłyszany głos ofiar.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2020-06-23 16:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

zniekształcenie porównawczego postrzegania pedofilii w instytucjach kościelnych i świeckich do kwadratu.
10 dni temu / anna
 
należy baczniej przyglądać się kandydatom na duchownych ,co ciekawe jest to powiązane z tolerancja na osoby homoseksualne w społeczeństwie ,tam gdzie nie ma tolerancji chowają się na zasadzie "najciemniej pod latarnią"do seminariów.Żeby znowu nie zaczynać od końca ,problemy najskuteczniej likwiduje się u ich źródła
10 dni temu / ale ale
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.