DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Niemcy: Kobiety żądają dostępu do święceń. Jest oficjalny apel

Niemcy: Kobiety żądają dostępu do święceń. Jest oficjalny apel
Zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Niemieckie "katoliczki" domagają się dopuszczenia do święceń kapłańskich. Organizacja zrzeszająca ponad 450 tysięcy kobiet zaprezentowała oficjalne oświadczenie, w którym żąda pełnego „równouprawnienia”. Jego autorki powołują się na wartości demokratyczne.

 

W Niemczech toczy się od kilku miesięcy płomienna dyskusja o roli kobiet w Kościele katolickim. Na początku marca Konferencja Episkopatu Niemiec ogłosiła wejście na „drogę synodalną”, w ramach której chciałaby zreformować praktykę, strukturę i doktrynę Kościoła. Jednym z obszarów objętych zmianami ma być właśnie rola kobiet. Przez długi czas mówiono wyłącznie o ewentualności dopuszczenia ich do diakonatu; ostatnio jednak coraz częściej słychać głosy wzywające do otwarcia dla kobiet wszystkich stopni święceń kapłańskich.

 

W tę modę wpisało się właśnie Katolickie Towarzystwo Kobiet Niemiec (kfd). Organizacja ta zrzesza ponad 450 tys. katoliczek w całym kraju. Wydała teraz oficjalne oświadczenie, w którym niedopuszczanie kobiet do święceń w Kościele katolickim uznała za sprzeczne z zasadą równouprawnienia. Według grupy teologom udało się przezwyciężyć wszystkie teologiczne przeszkody i dziś nie ma żadnego powodu, by nie pozwolić kobietom na sprawowanie absolutnie wszystkich funkcji w Kościele, na równi z mężczyznami.

 

Za oświadczeniem zagłosowały wszystkie 92 delegatki z całego kraju zebrane w piątek w Moguncji na zjeździe kfd. - Jesteśmy dumne z tego mocnego głosu, który wyjaśnia czarno na białym to, za czym obstajemy od dziesięcioleci – powiedziała szefowa organizacji, Mechthild Heil.

 

W swoim rewolucyjnych dążeniach kfd powołuje się jednak nie tyle na Pismo Święte, Tradycję i współczesną teologię, co na… niemiecką konstytucję oraz Powszechną Deklarację Praw Człowieka ONZ. W oświadczeniu czytamy, że odmawianie kobietom możliwości pełnienia niektórych urzędów i posług jest „niezrozumiałe i nieakceptowalne”. „Wykluczenie kobiet jest sprzeczne z naszym społeczeństwem w odniesieniu do równouprawnienia i demokracji i musi zostać naprawione” - czytamy w tekście. Zdaniem autorek Kościół katolicki powinien w kwestii kobiet wzorować się na wspólnotach protestanckich.

 

Wcześniej za „równouprawnieniem” w Kościele opowiedział się także Centralny Komitet Niemieckich Katolików, najważniejsza organizacja świeckich w ogóle.

 

Z kolei w maju uwagę opinii katolickiej na całym świecie przyciągnęły protesty kilku tysięcy niemieckich kobiet. W ramach akcji „Maria 2.0” katoliczki upominały się o dostęp do święceń oraz żądały zmian w moralności seksualnej. Zorganizowały strajk i przez tydzień nie chodziły do kościoła – nawet w niedzielę. Później analogiczne kroki podjęły katoliczki w Szwajcarii. Protest „Maria 2.0” był krytykowany przez niektórych biskupów, ale przedstawiciele niemieckiego episkopatu deklarowali „głębokie zrozumienie” frustracji kobiet.

 

Wiadomo, że rolą kobiet w Kościele zajmie się Synod Amazoński zwołany przez papieża na październik. Mówi się o tym wprost w opublikowanym kilka dni temu synodalnym dokumencie przygotowawczym, Instrumentum laboris. Tekst nie precyzuje, jakie konkretnie zmiany są rozważane.

 

Dopuszczenie kobiet do święceń kapłańskich jest niemożliwe. Jak wyjaśnił św. Jan Paweł II w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis, Kościół jest związany decyzją Pana Jezusa, który nie uczynił apostołem żadnej kobiety, choć mógł to przecież zrobić. Tę niemożność papież z Polski stwierdził, jak sam napisał, w sposób „ostateczny”.

 

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl

 

Pach

 

Zobacz także:

 

"Niemiecka rewolucja" Pawła Chmielewskiego

 

Niemiecka rewolucja

 


DATA: 2019-08-19 12:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mit brennender Sorge, z palącą troską obserwuję postulaty kobiet w Niemczech, które domagają się równouprawnienia w dostępie do święceń kapłańskich i ośmielają się nazwać swój ruch Maria 2.0. Mam jedno pytanie ? czy tych święceń chcą w pakiecie z celibatem czy bez? Mamy w kościele jedną świętą, która za czasów publicznej działalności Pana Jezusa, stała raz na dworze, czekając na kontakt ze swoim synem. Stała na dworze. Potem pod krzyżem. Bez słów. I nie przeszkodziło to, aby była nazywana królową aniołów, matką Kościoła. I oto grupa niby katolickich kobiet, pod szyldem tej, co pokorą samą, usiłuje wymusić na Kościele zmiany, choć jak Stary i Nowy Testament długi i szeroki, zdarzały się kobiety, które były sędziami, prorokiniami, ale żadna nie była kapłanem, składającym ofiary. Obraz Maryi z zaklejonymi ustami, słuszny, bo Ona MILCZAŁA. Nie strajkowała, by Syn okazał Jej szacunek przed tłumami. Chcą panować, niech stoją na dworze ze swoją Królową.
7 miesięcy temu / credo-in-unam
 
Te kobiety sa naiwne.Owszem brakuje w Niemczech ksiezy.U mnie w parafii msze sw. sprawuja najczesciej ksieza, majacy wiecej niz 70 lat.Robia to ofiarnie i najlepiej jak moga. Czasami pojawia sie ksiadz majacy ca. 55 lat. Problem u Niemcow lezy w ich mentalnosci,sposobie zycia.Zycia nastawionego na wygody, na wypiciu piwka w barku, rozmowy z kolegami na rozne blache tematy,pogoni za dobrami materialnymi,przyzwyczajeniu, ze to kosciola sie nie chodzi itd.Wyjatek stanowia na wioskach 1.Komunie sw.,sluby kosielne tych ostatnio coraz mniej i pogrzeby, gdzie nagle Niemcy przypominaja sobie,ze istnieje kosciol.Poza tym nic.W kosciolach widac najczesciej najstarsza generacje.Czasami pojawia sie mlodzi ludzie.Do mszy sluza najczesciej dziewczeta. I co "ksieza-kobiety" chcialyby zrobic, by koscioly byly pelne? Poza zadaniami ja nie slysze o zadnych konkretnych propozycjach.Sposob wyrazania zadan uwazam za nie chrzescijanski.Takie kobiety nie moga byc wzorcem dla parafian.
7 miesięcy temu / CH
 
W ramach protestu, nie pójdę do kościoła : Przepraszam, ale nie umiem się nie śmiać. Chociaż sama istota sprawy, jest bardzo poważna. Wszystko stoi na głowie: to nie wspólnota ma wymyślać atrakcje, żeby mnie przyciągnąć na Eucharystię; tutaj chodzi o służbę Bogu, a nie o samorealizację w zawodzie, który odpowiada moim predyspozycjom i daje mi satysfakcję. Ewa chciała być jak Bóg i otrzymała za to dar/zadanie bólu rodzenia i służenia rodzinie; wiele współczeanych kobiet chciałoby mówić innym jak mają żyć i podejrzewam, że to jest powodem ich kaznodziejskich aspiracji. Dodam, że sama jestem kobietą.
7 miesięcy temu / BP
 
Problem niemiecki polega na tym, ze to zidjociale "lewactwo" z dobrobytu postratalo juz zupelnie wszystkie zmysly, logike i etyke ludzka, a ich pseudodemokracja siegnela "zenitu"... Na dniach ponizej opisanych "ewangielickiego" kosciola, znalazlo sie miejsce czas i platformy dla wszelakich zboczencow, degeneratow, soddomitow i innych wykolejencow, a nawet dla nachodzcow gosci Pani Merkel, muzulmanow... Zabraklo jednak zgody na zintegrowanie niemieckiej AfD, trzeciej co do wielkosci partii, wybranej demoktratycznych wyborach. Organizatorzy tlumaczyli sie, ze nie udowestepnia miejsca i czasu oraz zadnej platformy dla AfD alternative für deutschland, ze wzgledu na strach przed jej rozpowszechnieniem i poszezeniem grona sympatyzantow...Zachowaj nas Panie Boze przed taka demokracja!!!!
7 miesięcy temu / okirex
 
Dzisiejszy człowiek żąda. W atmosferze późnej nowoczesności szczęście przekształca się wręcz w obowiązek.Kiedy szczęście staje się celem usuwa w cień całą resztę, która tym samym staje się środkiem. Równość staje się niezróżnicowanym i powrotem do chaosugender,niszczac elementarne ludzkie cechy szczegółowe; zasada wolnosci staje się przyzwoleniem na wszystko i niszczy wiezi miedzyludzkie.Latwo dostrzec, że rozwiniecie zasad emancypacji prowadzi w końcu do nieznanych wczesniej wynaturzeń.
7 miesięcy temu / Matt
 
Schizma coraz bliżej
7 miesięcy temu / PrPr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.