DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Niemcy: kobiety żądają dopuszczenia do święceń. Zorganizowały kolejny protest

Niemcy: kobiety żądają dopuszczenia do święceń. Zorganizowały kolejny protest
fot. YouTube / Will Fried

Feministki określające się katoliczkami rozpoczynają kolejną akcję na rzecz dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich. „Mario, nie milcz!” - brzmi nazwa inicjatywy, która jest bezpośrednią kontynuacją niedawnego głośnego „strajku” kościelnego.

 

W maju kilka tysięcy kobiet należących do KDFB – Związku Katolickich Kobiet Niemieckich przez tydzień nie chodziło do kościoła – nawet w niedzielę. Zamiast tego stały przed świątyniami wyposażone w transparenty z wizerunkiem Matki Bożej z zaklejonymi ustami, trzymając różowe balony, często poprzebierane karykaturalnie za księży i biskupów. Protest nosił nazwę „Maria 2.0”; miała sugerować, że współczesna kobieta, inaczej niż Matka Boża, nie chce już być milcząca i pokorna, ale żąda równouprawnienia w Kościele. „Strajk” spotkał się z krytyką konserwatystów, ale oficjalni przedstawiciele Konferencji Episkopatu Niemiec wyrażali wobec niego swoje zrozumienie.

 

Teraz rzecz ma swoją kontynuację w akcji „Mario, nie milcz!”, ponownie zorganizowanej przez KDFB. Według szefowej tej grupy, Marii Flachsbarth, kobiety muszą w Kościele katolickim „przejmować odpowiedzialność, także duchową” na równi z mężczyznami. - Reformy są konieczne, jeżeli Kościół chce zyskać na znaczeniu i mieć przyszłość. Kwestia urzędów [tzn. święceń dla kobiet – red.] oraz struktur należy do tego w sposób jednoznaczny – powiedziała Flachsbarth. W czwartek w Kolonii szefowa KDFB prezentowała założenia nowej akcji.

 

Nazwa inicjatywy odwołuje się według organizatorek w pierwszej kolejności do Marii Magdaleny, która jako pierwsza dowiedziała się o Zmartwychwstaniu Pana, w drugiej – do samej Matki Bożej.

 

- Obie, tak samo jak inne kobiety w Biblii, właśnie nie milczały, ale swoimi słowami uczyniły namacalnym zbawienie Boga – powiedziała Flachsbarth. Maria Magdalena i Maryja „zachęcają dziś kobiety, by te odważnie zabierały głos i angażowały się na rzecz partnerskiego Kościoła oraz na rzecz zmian”, stwierdziła dalej.

 

KDFB to największa organizacja zrzeszająca niemieckie katoliczki; w całym RFN ma według własnych informacji około 180 tysięcy członkiń.

 

Akcję „Mario, nie milcz!” należy rozumieć jako wkład KDFB w proces tak zwanej „drogi synodalnej”, jakiego rozpoczęcie ogłosili w marcu tego roku niemieccy biskupi i świeccy z Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików. Na „drodze synodalnej” katolicyzm w Niemczech ma ulec głębokiemu przekształceniu, według inicjatorów porzucając „zbędny balast” historyczny i otwierając się w rzekomo mądry sposób na współczesność. Główne założenia „drogi synodalnej” to, oprócz dopuszczenia kobiet do święceń, poluzowanie celibatu, wypracowanie nowej, liberalnej etyki seksualnej oraz podzielenie się przez biskupów i prezbiterów władzą ze świeckimi.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 

 

Zobacz także:

 

"Niemiecka rewolucja" Pawła Chmielewskiego

 

Niemiecka rewolucja

 


DATA: 2019-08-19 12:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Biorąc pod uwagę wielką falę ataku na Kościół ze strony biznesu , LGBt, feministek aborcjonistów, oraz koni trojańskich wewnątrz kościoła jestem ciekawy jak to będzie za choćby kilkadziesiąt lat. Czy Kościół to wytrzyma? Czy też zmieni się w protestanckiego dziwoląga, gdzie kobieta biskup będzie dawała ślub homoseksualistom. Ten czarny scenariusz wcale nie wydaje się niemożliwy. Nadzieja płynie z historii, skoro Kościół przetrwał 2000 lat to powinien dać sobie radę i teraz. Chociaż w jaki sposób można odwrócić chore trendy szczególnie na zachodzie? W Polsce Katolicyzm trzyma się mocno, a też ma problemy, co dopiero powoedzieć o takiej Francji, czy Niemczech.
6 miesięcy temu / Michu.
 
Poprzewracało się w głowach,tylko żądania. Człowiek pozwala temu ogoniastemu na machanie ogonem we wszystkich dziedzinach życia.
6 miesięcy temu / Syk
 
jakby byli tam z prawdziwego zdarzenia pasterze, to by powiedzieli do tych sfrustrowanych kobiet: macie zbory protestanckie, tam się rejestrujcie, tam osiągniecie to czego pragniecie! Ale żaden niemiecki biskup by się nie odważył wypowiedzieć takich słów, bo by się naraził religii fałszywego ekumenizmu, wniosek jest taki, że tam nie ma pasterzy są rewolucjoniści, a ta garstka protestujących to ich dzieci tzw dzieci rewolucji, a jak znamy ciąg dalszy tej powiastki, to dzieci w miarę postępu ideologicznego zjadają własnych ojców!
6 miesięcy temu / axe
 
Dość terroryzmu kobiet. A może one też są za aborcją i eutanazja przy okazji?
6 miesięcy temu / DNA
 
Na transparencie zamiast krzyża na wieży kościoła - symbol płci żeńskiej sic! Czyli wiadomo, kto za tymi quasi-katoliczkami stoi. Wystarczy sobie odpowiedzieć na pytanie, kto został pokonany na Krzyżu.
6 miesięcy temu / Ewa
 
Czyli jak z kościoła zrobić szopkę protestancką.
6 miesięcy temu / Adamc
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.