1 maja 2018

Niemcy: kard. Reinhard Marx przeciwko krzyżom w urzędach! Jego zdaniem… to prowokacja!

(fot. REUTERS/Ina Fassbender)

We wszystkich urzędach landu Bawarii trzeba będzie od czerwca wieszać krzyże. Krytykuje to kardynał Reinhard Marx, znany z tego, że sam chował krzyż przed wzrokiem muzułmanów.

 

Rząd Bawarii kierowany od niedawna przez Markusa Soedera nakazał wieszanie krzyży we wszystkich urzędach podlegających administracji landu. Wcześniej krzyże musiały wisieć w Bawarii w szkołach i na salach sądowych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak tłumaczył Soeder, krzyż jest w tym wypadku rozumiany nie jako symbol religijny, ale jako symbol bawarskiej kultury i historii. Jego zawieszenie ma oznaczać „przyznanie się do podstawowych wartości porządku prawnego i społecznego”.

 

Decyzję bardzo ostro skrytykował przewodniczący episkopatu Niemiec, kardynał Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi.

 

Jeszcze w 2015 roku kardynał Marx wypowiadał się w mediach przeciw rugowaniu krzyża z przestrzeni publicznej, choć sam nieco później nie dał najlepszego przykładu. Goszcząc w listopadzie 2016 roku na zarządzanym przez muzułmanów Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie zdjął swój krzyż pektoralny, by „nie wywoływać napięć”. To samo uczynił towarzyszący mu szef Ewangelickiego „Kościoła” Niemiec, podający się za biskupa Heinrich Bedford-Strohm.

 

Teraz Marx powiedział w mediach, że Markus Söder „niczego nie rozumie”, jeżeli „postrzega się krzyż jako symbol kulturowy”. – W takim wypadku krzyż jest zawłaszczany w imieniu państwa – zagrzmiał purpurat. Tymczasem krzyż, tłumaczył, „jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy i niesprawiedliwości, grzechu i śmierci, ale nie jest znakiem przeciwko innym ludziom”.

 

Zawieszenie krzyża znaczy: chcę kierować się słowami Tego, który umarł na krzyżu za cały świat – kontynuował Marx. Decyzję władz Bawarii nazwał „prowokacją dla każdego chrześcijanina, dla Kościoła, dla państwa”.

 

Marx uznał, że w debacie społecznej należy uwzględniać także głosy „muzułmanów, żydów i tych, którzy w ogóle nie są wierzący”.

 

Sprawa ma kontekst wyborczy. W tym roku odbędą się w Bawarii wybory do lokalnego parlamentu. Markus Soeder jest czołowym kandydatem chadeckiej CSU. Największym rywalem tej partii jest mająca bardzo podobny program Alternatywa dla Niemiec. Jeden z czołowych postulatów AfD to odbudowa chrześcijańskiej tożsamości kraju, stąd wprowadzenie obowiązku wieszania krzyży może być rozpatrywane także jako element kampanii.

 

Źródła: kath.net, pch24.pl

Pach 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 125 704 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram