DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Niemcy: kard. Reinhard Marx przeciwko krzyżom w urzędach! Jego zdaniem... to prowokacja!

Niemcy: kard. Reinhard Marx przeciwko krzyżom w urzędach! Jego zdaniem... to prowokacja!
fot. REUTERS/Ina Fassbender

We wszystkich urzędach landu Bawarii trzeba będzie od czerwca wieszać krzyże. Krytykuje to kardynał Reinhard Marx, znany z tego, że sam chował krzyż przed wzrokiem muzułmanów.

 

Rząd Bawarii kierowany od niedawna przez Markusa Soedera nakazał wieszanie krzyży we wszystkich urzędach podlegających administracji landu. Wcześniej krzyże musiały wisieć w Bawarii w szkołach i na salach sądowych.

 

Jak tłumaczył Soeder, krzyż jest w tym wypadku rozumiany nie jako symbol religijny, ale jako symbol bawarskiej kultury i historii. Jego zawieszenie ma oznaczać „przyznanie się do podstawowych wartości porządku prawnego i społecznego”.

 

Decyzję bardzo ostro skrytykował przewodniczący episkopatu Niemiec, kardynał Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi.

 

Jeszcze w 2015 roku kardynał Marx wypowiadał się w mediach przeciw rugowaniu krzyża z przestrzeni publicznej, choć sam nieco później nie dał najlepszego przykładu. Goszcząc w listopadzie 2016 roku na zarządzanym przez muzułmanów Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie zdjął swój krzyż pektoralny, by „nie wywoływać napięć”. To samo uczynił towarzyszący mu szef Ewangelickiego „Kościoła” Niemiec, podający się za biskupa Heinrich Bedford-Strohm.

 

Teraz Marx powiedział w mediach, że Markus Söder „niczego nie rozumie”, jeżeli „postrzega się krzyż jako symbol kulturowy”. - W takim wypadku krzyż jest zawłaszczany w imieniu państwa – zagrzmiał purpurat. Tymczasem krzyż, tłumaczył, „jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy i niesprawiedliwości, grzechu i śmierci, ale nie jest znakiem przeciwko innym ludziom”.

 

- Zawieszenie krzyża znaczy: chcę kierować się słowami Tego, który umarł na krzyżu za cały świat – kontynuował Marx. Decyzję władz Bawarii nazwał „prowokacją dla każdego chrześcijanina, dla Kościoła, dla państwa”.

 

Marx uznał, że w debacie społecznej należy uwzględniać także głosy „muzułmanów, żydów i tych, którzy w ogóle nie są wierzący”.

 

Sprawa ma kontekst wyborczy. W tym roku odbędą się w Bawarii wybory do lokalnego parlamentu. Markus Soeder jest czołowym kandydatem chadeckiej CSU. Największym rywalem tej partii jest mająca bardzo podobny program Alternatywa dla Niemiec. Jeden z czołowych postulatów AfD to odbudowa chrześcijańskiej tożsamości kraju, stąd wprowadzenie obowiązku wieszania krzyży może być rozpatrywane także jako element kampanii.

 

Źródła: kath.net, pch24.pl

Pach 


DATA: 2018-05-01 08:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

?kardynał może być kanonicznie usunięty, lub może zrezygnować za zgoda bpa rzymskiego z godności kardynalskiej. JPII Konst. ?Universi dominici gregis? nr 36.
ponad 1 rok temu / prezbiter
 
Spójrzcie na tę "wymodloną" buzię.Zawsze mnie to uderza,gdy na to patrzę.
ponad 1 rok temu / kasia
 
A co na to nasi polscy kardynałowie?
ponad 1 rok temu / katolik
 
Jest jasną sprawą, kto nienawidzi Krzyża i komu Krzyż przeszkadza.
ponad 1 rok temu / Em.
 
W debacie społecznej należy uwzględnić nawracanie Żydów i Muzułmanów ,bo chyba od tego są Biskupi i Kapłani.
ponad 1 rok temu / Rozalia
 
"Brońcie krzyża" - św. JPII (no to w niebie jest smutek)
ponad 1 rok temu / prezbiter
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "59938"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.