DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2018 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 

Niemcy: diecezja zezwoli na udzielanie Komunii rozwodnikom w nowych związkach

Niemcy: diecezja zezwoli na udzielanie Komunii rozwodnikom w nowych związkach
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Niemiecka diecezja Spiry wychodzi naprzeciw rozwodnikom w nowym związkach. Chce, by „czuli się w Kościele w pełni jak w domu”. Przedstawiciele diecezji zapowiadają, że będą akceptować ich decyzje o przystępowaniu do Komunii świętej.

 

Diecezja Spiry wciela w życie postanowienie episkopatu Niemiec o daleko idącym otwarciu się na rozwodników w nowych związkach. Niemieccy biskupi w 2017 roku opublikowali dokument, w którym zezwolili na przystępowanie do Eucharystii osobom, które mimo ważności ich sakramentalnego małżeństwa żyją wspólnie z nowym partnerem. Była to odpowiedź na papieską adhortację posynodalną Amoris laetitia. Decyzja jest niezgodna z nauczaniem Kościoła katolickiego, bo całkowicie ignorująca wymóg zachowywania wstrzemięźliwości płciowej w ponownym związku w przypadku chęci przyjmowania sakramentów. Kwestai ta była wielokrotnie odkreślana przez Stolicę Apostolską, jeszcze przed pontyfikatem papieża Franciszka.

 

Spirski biskup Karl-Heinz Wiesemann zapowiedział teraz gruntowny program duszpasterski, skierowany do osób rozwiedzionych w ponownych związkach. Jak tłumaczy, chce zaoferować im „bliskość Kościoła” i pewność, że „mogą czuć się w nim jak w domu”. Rozwodnicy będą mogli przeprowadzać z duszpasterzami rozmowy, które pozwolą im na „odnalezienie drogi pojednania”. Jak powiedział biskup, nierozerwalność małżeństwa jest wprawdzie dobrem wiary, z którego nie wolno rezygnować, ale zarazem potrzebne jest zróżnicowane spojrzenie na ludzi w rozmaitych sytuacjach życiowych.

 

W ramach zainicjowanego przez biskupa programu, na początku kwietnia we wszystkich parafiach diecezji rozdawano ulotki przeznaczone dla rozwodników. Widzimy na nich zdjęcia w interesującej sekwencji: serce narysowane na piasku rozmywane przez morskie fale (czytaj - rozwód); modlącą się kobietę (czyt. - rozważanie w sumieniu); otwarte drzwi Kościoła (włączanie i akceptacja); zakochanych mężczyznę i kobietę (ponowny związek); wreszcie – przyjmowanie (oczywiście na rękę – sic!) Komunii świętej (pełne pojednanie).

 

Dodatkowo wszystkim duszpasterzom na „kierowniczych stanowiskach” wręczono wytyczne mające im pomóc we właściwym podejściu do osób objętych teraz szczególną troską duszpasterską. W ten sposób diecezja chce osiągnąć „jedność duszpasterstwa” oraz uniknąć „zamieszania wśród wiernych”.  W dokumencie mówi się wiele o rozróżnianiu poszczególnych przypadków, ale wyraźnie podkreśla się, że nikt „nie może być potępiony na zawsze”. 

 

Władze diecezji nie ukrywają, że w sprawie Komunii świętej dla rozwodników chcą iść drogą progresizmu i świadczy o tym nie tylko dobór zdjęć. Polecają rozwodnikom i duszpasterzom „osobisty proces decyzyjny”. Jak wskazują, należy „szanować indywidualną decyzję”, według której osoby w ponownych związkach „nie są w stanie – lub jeszcze nie są w stanie – przyjmować sakramentów”, ale z drugiej strony trzeba też „respektować decyzję o ich przyjmowaniu”.

 

Co ciekawe, w oficjalnym komunikacie na stronie diecezji przekonuje się, że takie postępowanie wprost zalecił papież Franciszek w Amoris laetitia. Na potwierdzenie cytuje się jednak fragmenty nie z papieskiej adhortacji, ale ze zdecydowanie bardziej jednoznacznie stawiającego sprawę dokumentu niemieckiego episkopatu.

 

W ten sposób od Amoris laetitia poprzez wytyczne episkopatu, aż do poszczególnych diecezji dokonuje się praktyczna rewolucja w rozumieniu nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa i jawne porzucenie nauczania Kościoła.

 

 

źródło: bistum-speyer.de

 

Pach

WMa

 


DATA: 2018-04-12 16:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kościół niemiecki po prostu nie jest obłudny. U nas Ksiądz, który ma dziecko albo romans, czyli zdradził i de facto wziął rozwód z Kościołem może dalej być księdzem, przyjmować i udzielać sakramenty.
1 dzień temu / AM
 
Ostatni już cytat ale ten zwali Was z nóg - "Więcej jeszcze: spowiednik, pod karą grzechu śmiertelnego, musi udzielić rozgrzeszenia temu, kto, grzesząc, trzymał się jakiegoś mniemania prawdopodobnego, choćby sam spowiednik, podzielał przeciwne mniemanie." Jak widać na naszych oczach to co wyśmiał Pascal i Boy-Żelański streścił, właśnie się realizuje...Koniecznie przeczytajcie "Prowincjałki"!!!
2 dni temu / Marta
 
Ks. Skrzypczak jest genialny! zaczęłam czytać Pascala "Prowincjałki", jest w necie w pdf na stronie - wolnelektury. Musicie przeczytać wstęp tłumacza Tadeusza Boya-Żeleńskiego, szczególnie dwa akapity na str.6 wstępu: jeden zaczyna się od - "Jezuityzm natomiast ? tak jak go Pascal pojmuje i przedstawia ? to religia brana z punktu doczesności, regulator naszego życia na ziemi, z baczeniem na to aby ten regulator był jak najmniej uciążliwy, aby, broń Boże, kogo nie odstręczył, aby jak najmniej wkraczał w upodobania, nałogi, i namiętności każdego." i koniecznie drugi akapit od - "Cóż wynika, wedle Pascala, z tych cytatów? To, iż kazuiści fałszują ducha religii, poniżają ją chcąc ułatwić; naginają prawo boże do ludzkich słabości i występków" itd."Aby to osiągnąć, stworzyli system mniemań prawdopodobnych, wedle którego wszelkie mniemanie wyrażone przez jednego bodaj poważnego teologa jest prawdopodobne i można bez grzechu się go trzymać." = coś jakby na wzór rabinów?
2 dni temu / Marta
 
Polecam wyjaśnienia Księdza Skrzypczaka z "STARCIE CYWILIZACJI (odc.211/2) - SPÓR DOGMATYCZNY W KOŚCIELE NIEMIECKIM, Telewizja Republika, Opublikowany 10 kwi 2018, "W szukaniu woli Bożej zawsze jest ważne kierowanie się zasadą - TRZYMAJ SIĘ FAKTÓW OBIEKTYWNYCH, nie swoich własnych odczuć. Moje odczucia mogą być i błędne, i mogą mnie źle prowadzić. Jeśli chodzi o jezuicką sofistykę, to już z niej się nabijał Pascal." Jest to jedyny, przeze mnie do tej pory usłyszany, głos Księdza (publicznie się wypowiadającego), który nie poleca tzw. rozeznawania natchnień od Ducha Św poprzez wsłuchiwanie się w samego siebie, a podaje konkretną zasadę - LICZĄ SIĘ FAKTY = Prawda, nie ludzkie "widzimisię"
2 dni temu / Marta
 
Eucharystyczny Chrystus to nie pączek do częstowania. A krew Jezusa to nie kawa do popicia pączka. Przyjmowanie Chrystusa Eucharystycznego w stanie grzechu ciężkiego, to podeptanie krwawej ofiary Jezusa. Szatan atakuje wewnątrz KK i to jest straszne. "Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza (Mt 18, 6)."
3 dni temu / kwak
 
Czy jeśli małżonek odrzuca swego małżonka tzn. że odrzuca też Boga i przez Boga ma być odrzucony? Co wtedy z tymi wszystkimi małżonkami, którzy zostawili swoje żony/mężów i wybrali życie w czystości, w celibacie - na pustelni, czy jako misjonarze? Czy wśród Świętych nie było nikogo, kto by poświęcił swoje życie małżeńskie dla życia w celibacie? Uznając, że poświęcenie Bogu swej seksualności jest większym dobrem, niż poświęcenie swej seksualności człowiekowi...Dlaczego jednoczenie się z Bogiem - w Komunii Świętej ma być czymś przeciwko porzuconemu małżonkowi? Dlaczego poświęcenie swej seksualności Bogu i oddalenie się od małżonka (jakby na pustelnię celibatu, gdzie inna osoba obok też żyje w celibacie) ma być czymś gorszym od przebywania z małżonkiem i współżycia z nim? Skoro Bóg jest najwyższym dobrem, to poświęcenie swej czystości Bogu - czy nie zasługuje na nagrodę większą, niż poświęcenie swej seksualności małżonkowi?
6 dni temu / Marta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.