DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2019 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

Niemcy: diecezja zezwoli na udzielanie Komunii rozwodnikom w nowych związkach

Niemcy: diecezja zezwoli na udzielanie Komunii rozwodnikom w nowych związkach
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Niemiecka diecezja Spiry wychodzi naprzeciw rozwodnikom w nowym związkach. Chce, by „czuli się w Kościele w pełni jak w domu”. Przedstawiciele diecezji zapowiadają, że będą akceptować ich decyzje o przystępowaniu do Komunii świętej.

 

Diecezja Spiry wciela w życie postanowienie episkopatu Niemiec o daleko idącym otwarciu się na rozwodników w nowych związkach. Niemieccy biskupi w 2017 roku opublikowali dokument, w którym zezwolili na przystępowanie do Eucharystii osobom, które mimo ważności ich sakramentalnego małżeństwa żyją wspólnie z nowym partnerem. Była to odpowiedź na papieską adhortację posynodalną Amoris laetitia. Decyzja jest niezgodna z nauczaniem Kościoła katolickiego, bo całkowicie ignorująca wymóg zachowywania wstrzemięźliwości płciowej w ponownym związku w przypadku chęci przyjmowania sakramentów. Kwestai ta była wielokrotnie odkreślana przez Stolicę Apostolską, jeszcze przed pontyfikatem papieża Franciszka.

 

Spirski biskup Karl-Heinz Wiesemann zapowiedział teraz gruntowny program duszpasterski, skierowany do osób rozwiedzionych w ponownych związkach. Jak tłumaczy, chce zaoferować im „bliskość Kościoła” i pewność, że „mogą czuć się w nim jak w domu”. Rozwodnicy będą mogli przeprowadzać z duszpasterzami rozmowy, które pozwolą im na „odnalezienie drogi pojednania”. Jak powiedział biskup, nierozerwalność małżeństwa jest wprawdzie dobrem wiary, z którego nie wolno rezygnować, ale zarazem potrzebne jest zróżnicowane spojrzenie na ludzi w rozmaitych sytuacjach życiowych.

 

W ramach zainicjowanego przez biskupa programu, na początku kwietnia we wszystkich parafiach diecezji rozdawano ulotki przeznaczone dla rozwodników. Widzimy na nich zdjęcia w interesującej sekwencji: serce narysowane na piasku rozmywane przez morskie fale (czytaj - rozwód); modlącą się kobietę (czyt. - rozważanie w sumieniu); otwarte drzwi Kościoła (włączanie i akceptacja); zakochanych mężczyznę i kobietę (ponowny związek); wreszcie – przyjmowanie (oczywiście na rękę – sic!) Komunii świętej (pełne pojednanie).

 

Dodatkowo wszystkim duszpasterzom na „kierowniczych stanowiskach” wręczono wytyczne mające im pomóc we właściwym podejściu do osób objętych teraz szczególną troską duszpasterską. W ten sposób diecezja chce osiągnąć „jedność duszpasterstwa” oraz uniknąć „zamieszania wśród wiernych”.  W dokumencie mówi się wiele o rozróżnianiu poszczególnych przypadków, ale wyraźnie podkreśla się, że nikt „nie może być potępiony na zawsze”. 

 

Władze diecezji nie ukrywają, że w sprawie Komunii świętej dla rozwodników chcą iść drogą progresizmu i świadczy o tym nie tylko dobór zdjęć. Polecają rozwodnikom i duszpasterzom „osobisty proces decyzyjny”. Jak wskazują, należy „szanować indywidualną decyzję”, według której osoby w ponownych związkach „nie są w stanie – lub jeszcze nie są w stanie – przyjmować sakramentów”, ale z drugiej strony trzeba też „respektować decyzję o ich przyjmowaniu”.

 

Co ciekawe, w oficjalnym komunikacie na stronie diecezji przekonuje się, że takie postępowanie wprost zalecił papież Franciszek w Amoris laetitia. Na potwierdzenie cytuje się jednak fragmenty nie z papieskiej adhortacji, ale ze zdecydowanie bardziej jednoznacznie stawiającego sprawę dokumentu niemieckiego episkopatu.

 

W ten sposób od Amoris laetitia poprzez wytyczne episkopatu, aż do poszczególnych diecezji dokonuje się praktyczna rewolucja w rozumieniu nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa i jawne porzucenie nauczania Kościoła.

 

 

źródło: bistum-speyer.de

 

Pach

WMa

 


DATA: 2018-04-12 16:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najpierw odrzucono spowiedź indywidualną aby zrobić miejsce na grzech i uderzać w Tego który jest Święty
7 miesięcy temu / ona
 
Piękna jest katedra w Spiże, a diecezja ze starymi tradycjami daleko posuniętej niezależności. Oni "tak mają" z dawien dawna i sumienie im nic nie wyrzuca.
8 miesięcy temu / Wędrowiec
 
TO znak czasu - Jezus powiedział że zanim przyjdzie to kościół zostanie poddany ostatecznej próbie. Ci będą zbawieni którzy będą stosować tradycyjne zasady z pisma świętego i to wszystko co kościół nauczał do tej pory. Wszelkie zmiany są złe bo Bóg nie jest zmienny.
8 miesięcy temu / alex
 
Rozwodnicy w ponownych związkach chcą cudzołożyć i jednocześnie przyjmować Ciało Pańskie. To jak plunięcie Jezusowi w twarz. Jawna profanacja Najświętszego Sakramentu. Jeżeli nie chcą/nie mogą żyć bez seksu, to niech nie bezczeszczą Ciała Pańskiego.
8 miesięcy temu / vvv
 
Religia i wiara katolicka ma być piękna i czysta jak róża i czysty jedwab. Amen
8 miesięcy temu / Mirek
 
Każdy, kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo; i kto oddaloną przez męża bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo." (Łukasza 16,18) "Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej"(1 List do Koryntian11,26)
8 miesięcy temu / Darek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.