DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Niemcy: dechrystianizacja postępuje. W 2060 liczba katolików zmniejszy się o połowę

Niemcy: dechrystianizacja postępuje. W 2060 liczba katolików zmniejszy się o połowę
fot. pixabay.com

Chrześcijaństwo w Niemczech wymiera. Według najnowszych danych w 2060 zarówno w Kościele katolickim jak i we wspólnotach protestanckich będzie o połowę wiernych mniej niż dziś.

 

Badanie prognostyczne o liczbie wiernych w Kościele katolickim i wspólnotach protestanckich przeprowadzono na Uniwersytecie Alberta-Ludwiga we Fryburgu na zlecenie Konferencji Episkopatu Niemiec i Ewangelickiego „Kościoła” w Niemczech.

 

Przewiduje się, że w roku 2060 za Odrą będą już tylko 22,7 mln chrześcijan (obecnie: 44,8 mln). Odpowiadają za to przemiany demograficzne (niska dzietność ludności chrześcijańskiej) oraz utrzymująca się od lat masowa apostazja. Dodatkowo nie wszyscy rodzice decydują się ochrzcić dziecko, nawet gdy sami należą do Kościoła lub wspólnoty protestanckiej.

 

W badaniu duży nacisk położono na finansowe konsekwencje spadku liczby wiernych. Za 40 lat Kościół katolicki i protestanci będą dysponować jedynie połową obecnych finansów, co nie pozostanie bez olbrzymiego wpływu na życie i funkcjonowanie obu wyznań.

 

„Kościoły chcą wykorzystać wyniki badania, by długoterminowo przygotować się na zmiany”  - oświadczyli w specjalnym komunikacie przewodniczący katolickiego episkopatu kard. Reinhard Marx oraz szef wspólnot ewangelickich, „biskup” Heinrich Bedford-Strohm.

 

Obaj zapewnili, że nie wpadają w panikę i mają nadzieję, że w rzeczywistości uda się do pewnego stopnia zatrzymać negatywne trendy. Jak zapewnił kard. Marx, wyniki badania są dla niego „wezwaniem do misji”.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach


DATA: 2019-05-04 12:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na Wielkanoc pojechaliśmy do Waldeck w Hesii nad Edersee. Statki turystyczne cały czas po jeziorze pływały. Kościół przez całą Wielkanoc pozostawał zamknięty. Nie mogłem wejść, pomodlić się, o mszy to już zupełnie nie było mowy. Ksiądz zalatany, czasu widocznie nie miał. Co robił, nie wiem. Żywego ducha na plebanii nie było.
4 miesiące temu / Jasiek.
 
Z całym szacunkiem ale nikt nie wie co będzie za 40 lat. Żadne badania nie są w stanie określić co się zmieni w tak długim okresie, szczególnie w czasach gdy każdy rok wnosi tak wiele zmian.
5 miesięcy temu / jurek
 
w 2060r. po Niemcach nie będzie już kamienia na kamieniu, mówią o tym proroctwa. Wspomnienie o potworach duchowości antykościoła masońskiego, takich jak Marks i o innych odszczepieńcach, będzie jedynie częścią nauki o działaniu mocy piekielnych na ziemi. Króluj nam Chryste!
5 miesięcy temu / ry.janszarmach3
 
@hansik No właśnie nie. Niemcy nigdy nie były w całości protestanckie. Katolików była tam mniej więcej połowa. Jeżeli liczyć Niemców mieszkających poza obecnymi granicami Republiki Federalnej Niemiec to katolików było więcej niż heretyków. Podobnie zresztą w Holandii, która jest nawet monarchią prostestancką, a jeszcze w latach siedemdziesiątych większość społeczeństwa deklarowała się jako katolicy.
5 miesięcy temu / Robert
 
W 2060 roku w Niemczech zostaną tylko meczety,a chrześcijaństwo będzie w książkach historycznych.Samo państwo będzie Kalifatem Germanii z wymienioną populacją.Neomarksizm bazuje na krzywdzie imigrantów.
5 miesięcy temu / Johny Mnemonic
 
Są! Chyba nawet wspólnoty wiernychtych prawdziwych-nie statystycznych broniących nauczania Kościoła i tradycji są silniejsze niż w Polin.
5 miesięcy temu / Novca
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.