DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Niemcy: Coraz więcej apostatów, zwłaszcza w dużych miastach

Niemcy: Coraz więcej apostatów, zwłaszcza w dużych miastach
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

W największych miastach w Niemczech wzrasta liczba osób występujących z Kościoła katolickiego oraz ze wspólnot protestanckich. Zdaniem komentatorów wśród bezpośrednich przyczyn należy wskazać na zgorszenie skandalami seksualnymi i finansowymi.

 

Badanie dotyczące liczby apostatów w niemieckich miastach przeprowadzono na zlecenie „Christ und Welt”, chrześcijańskiego dodatku do tygodnika „Die Zeit”. Średnio w największych aglomeracjach w 2018 roku wystąpiło z Kościoła i wspólnot protestanckich o 17 proc. więcej osób niż rok wcześniej.

 

Największy wzrost apostatów odnotowano w ubiegłym roku w Essen i Kolonii – aż o 24 procent. Dalej są: Berlin (21 proc.), Düsseldorf (20 proc.), Dortmund (20 proc.). We Frankfurcie nad Menem apostatów było „tylko” o 6 proc. więcej.

 

Badanie opiera się na danych urzędów podatkowych. W Niemczech każdy katolik i protestant płaci na ręce państwowych urzędników podatek kościelny. Danina ta przestaje być pobierana dopiero w momencie oficjalnego wystąpienia z Kościoła bądź wspólnoty. To skłania wiele osób, które są wyłącznie „kulturowymi chrześcijanami”, do dokonania formalnej apostazji.

 

Wśród bezpośrednich przyczyn skłaniających wiernych do porzucenia Kościoła i protestanckich grup wymienia się zwłaszcza zgorszenie skandalami. Zdaniem przewodniczącego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, prof. Thomasa Sternberga, coraz więcej katolików traci zaufanie do Kościoła.

 

Obecnie do Kościoła katolickiego przynależy 28,2 proc. niemieckiej populacji, do wspólnot ewangelickich 26 procent. Reszta to przede wszystkim tak zwani bezwyznaniowcy lub muzułmanie.

 

W ostatnich latach z Kościoła katolickiego występuje od 120 do ponad 200 tysięcy osób rocznie.

 

Pach

źródło: Kathpress.co.at

 

 

Zobacz także:

 

Niemiecka rewolucja. Jak za Odrą ginie wiara katolicka

 

Niemiecka rewolucja


DATA: 2019-04-03 10:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

idąc tropem myślenia niemców. Jeżeli przyłapano by listonosza, że jest sodomitą i uprawia seks z chłopcami to ludzie przestaliby odbierać listy i paczki od listonoszy?
ponad 1 rok temu / Gość
 
"..jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi." Wystarczy posłuchać kard. Kaspera, Marxa... i człowiek zastanawia się, jakiego oni Jezusa głoszą?, bo chyba nie Tego z Galileji, wiec co się dziwić że wierni odchodzą.
ponad 1 rok temu / Petrus
 
oczywiście
ponad 1 rok temu / lil do Do lil
 
Trzeba spojrzeć na to z trochę innej perspektywy! I proszę nie mówić że atakuje Kościół, bo wcale tak nie jest! Sama mieszkałam w Niemczech i wiem o czym pisze! Może Kościół w Niemczech powinien pomyśleć o zmniejszeniu podatku, bo 9% od zarobku to zdecydowanie za wiele!!!! Sami zmuszają ludzi do płacenia a potem najlepiej mówić że apostaci!!!!
ponad 1 rok temu / Ann
 
Co to za badanie phii. Wiadomo, że ci co nie chca placic podatku oficjalnie są niewierzący. Ale tylko oficjalnie.
ponad 1 rok temu / York
 
W Polsce mamy 95% ochrzczonych. Z tego tylko tylko 36-37% dochowuje obowiązku niedzielnej mszy św. W Łodzi 50% licealistów wypisało się z lekcji religii. Więcej jest zadeklarowanych ateistów 16% niż osób Polaków przystępujący co najmniej raz w roku do komunii 12-15%. Tak to u nas wygląda.
ponad 1 rok temu / Izydor Oracz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.