DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Niemcy: centralizacja kształcenia kleryków? Jest propozycja gruntownej reformy seminariów

Niemcy: centralizacja kształcenia kleryków? Jest propozycja gruntownej reformy seminariów
Fot. Lukasz Zarzycki/Echo Dnia/Forum

W Kościele katolickim w Niemczech jest coraz mniej kapłanów. Niektóre seminaria świecą pustkami i Konferencja Episkopatu Niemiec planuje ich zamknięcie. Pojawił się pomysł, by przyszłych księży kształcić jedynie w kilku seminariach w całym kraju.

 

W roku 2018 pierwszy raz wyświęcono mniej niż 60 księży – konkretnie 58. W roku 2019 święceń było 55. Wreszcie w roku 2020, według najnowszych informacji przekazanych przez piątkowe wydanie gazety „Augsburger Allgemeine”, wyświęcono jedynie 57 kapłanów. Tymczasem w roku 2000 święceń było jeszcze 154, a w roku 1962 – 557.

 

Większość niemieckich kapłanów jest dziś w zaawansowanym wieku. W roku 2019 na 12 odchodzących księży przypadał jeden nowy. To oznacza, że w perspektywie kilkunastu lat kapłanów w Niemczech będzie niezwykle mało. O ile praktykujących katolików również jest niewielu, to problemem stają się duże odległości, jakie musi pokonywać ksiądz posługujący w kilku oddalonych od siebie kościołach.

Sprawą kształcenia przyszłych księży pod koniec czerwca zajęła się specjalna grupa robocza przy niemieckim Episkopacie. Działający w niech hierarchowie przyjęli szereg wytycznych, które miałyby organizować w przyszłości kształcenie kapłanów. Rozstrzygnięcia nie są jeszcze ostateczne i będą podlegać dalszym dyskusjom.

 

Jedna z kluczowych propozycji dotyczy ograniczenia liczby seminariów. Odtąd funkcjonować mają trzy seminaria na specjalnych zasadach: Redemptoris Mater dla drogi neokatechumenalnej w Kolonii, Collegium Orientale w Eichstätt oraz Pontificum Collegium Germanicum et Hungaricum w Rzymie.

 

Poza tym edukacja księży ma przebiegać następująco: miejscem kształcenia osób z późnym powołaniem oraz bez ukończonych studiów będzie ponaddiecezjalne seminarium Lantershofen, miejscem wprowadzania w edukację przed studiami (propedeutyka) będą Fryburg i Bamber, miejscem kształcenia w okresie właściwych studiów będą Monachium, Münster i Moguncja, miejscem kształcenia dla kursu duszpasterskiego będzie Paderborn we współpracy z Erfurtem, Rottenburgiem-Stuttgartem oraz nieokreślonym jeszcze bliżej miejscem w Bawarii.

 

To oznacza całkowitą restrukturyzację sieci seminaryjnej i przede wszystkim głęboką centralizację i koncentrację edukacji przyszłych księży. Przez wielu teologów, zwłaszcza modernistycznych, zamysł jest krytykowany jako nieodpowiadający współczesnym potrzebom Kościoła w Niemczech i hołdujący „przestarzałym ideałom” kapłaństwa. Krytycznie rzecz oceniają także niektórzy rektorzy i przedstawiciele tych seminariów, które nie zostały wymienione na liście opracowanej przez grupę roboczą Episkopatu i stąd przeznaczone są do zamknięcia.  

 

 

Źródła: dbk.de / katholisch.de

Pach

 

 


DATA: 2020-07-14 19:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Seminarium Bractwa Kapłańskiego św. Piotra w Wigratzbad pozostanie. Powołań tam nie brakuje.
4 miesiące temu / Chris
 
A co to jest "seminarium drogi neokatechumenalnej"? Że msze w sobotę i osobne naczynia liturgiczne?
4 miesiące temu / Wojtek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.