DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Niemcy: Burzliwa debata o zasadności zamknięcia kościołów w Święta

Niemcy: Burzliwa debata o zasadności zamknięcia kościołów w Święta
Fot. Michael Thaidigsmann, commons.wikimedia.org

W Niemczech trwa debata nad zasadnością zamknięcia kościołów w czasie Triduum Paschalnego. Największy dziennik, „Bild”, skrytykował obowiązujące zasady, podnosząc, że choćby sklepy pozostają otwarte. Przedstawiciele Kościoła uważają jednak, że ograniczenia są zasadne.

 

Dziennik „Bild” opublikował w czwartek artykuł, w którym zestawił ze sobą zamknięte świątynie i otwarte sklepy. Pokazano zdjęcie dużej kolejki przed straganem warzywnym, zapytując zarazem, dlaczego ludzie mogą tłoczyć się celem zakupów, ale na Mszę świętą pójść już nie mogą. Do tej krytyki przyłączył się także dziennik „Die Welt”. Jego wicenaczelny Robin Alexander stwierdził, że obowiązujące przepisy są całkowicie nieracjonalne. Zasugerował nawet prowokacyjnie, że kościoły mogłyby ogłosić się sklepami - w końcu można w nich kupować świecie - i w ten sposób ludzie mogliby chodzić na Mszę.

 

Przedstawiciele niemieckiej hierarchii uważają jednak, że zakazy są zasadne. Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec i arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhard Marx, zdecydowanie poparł obostrzenia. Purpurat powiedział w wywiadzie dla katolickiej agencji prasowej, że jest zdziwiony zestawianiem zamkniętych kościołów z otwartymi sklepami. W jego ocenie lepiej jest świątynie w ogóle zamknąć, niż otworzyć je dla nielicznej wiernych, co wymagałoby nieustannej kontroli.

 

Przeciwko złagodzeniu restrykcji dla kościołów wypowiedział się też niemiecki sąd. Berlińskie stowarzyszenie „Krąg Przyjaciół św. Filipa Neri” zaskarżyło wprowadzone zasady, domagając się możliwości odprawiania Mszy świętej z udziałem do 50 wiernych. Rozpatrujący skargę sąd w Berlinie przyznał, że zakaz udziału w nabożeństwach narusza fundamentalne prawo obywateli do wolności religijnej; prawo to musi jednak ustąpić prawu do ochrony życia i zdrowia, a właśnie jego wykonywaniu służą wprowadzone zakazy, podano. Sąd podkreślił też, że kościoły są otwarte dla indywidualnej modlitwy.

 

W Niemczech wierni nie mogą brać udziału w Mszy świętej, niezależnie od ich liczby. W Polsce we Mszy może wziąć udział do pięciu osób - więc jest ciut lepiej, ale to i tak stanowi de facto  uniemożliwienie wiernym uczestnictwa w liturgii. 

 

 

Źródła: katholisch.de, kath.net, welt.de

 

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-04-10 11:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdyby koscioly byly otwarte te same lewacko-liberalne media wyłyby z oskarżeniami że ciemnogród roznosi zarazę!! Jak czytam zachwycone wpisy to aż śmieszne ,że tak łatwo pospólstwo łyka medialną sieczkę
1 miesiąc temu / Darius
 
W Polsce nie jest lepiej choćby w mojej diecezji tarnowskiej. Nie mówcie że w Niemczech jest inaczej tylko tak samo. 5 osób na Mszy Świętej to w praktyce uniemozliwenie uczestnictwa.
1 miesiąc temu / Marcin
 
A na tego Marxa już nie mogę patrzeć. Miałam nadzieję, że po jego odejściu z urzędu będzie nam oszczędzony ten widok. Wiem, że jestem złośliwa, ale ta sytuacja wzbudza we mnie wręcz agresję. Jak to możliwe, aby niewierzący wypowiadali się za otwarciem kościołów, a biskupi przeciw?!
1 miesiąc temu / L
 
W Niemczech debat nie było..., a tam mieszkam. Gazety "Bild" nie warto brać poważnie, nie ma ona w Niemczech dobrej opinii: w niej tylko robienie paniki, strachu i gołe dziewczyny.
1 miesiąc temu / Aga
 
Ci z Niemiec mogliby i przez 10 lat nie odprawiać nabożeństw i żyć tylko z nieruchomości i podatku.
1 miesiąc temu / aaa
 
Nasi lokalni najemni biskupi, arcybiskupi i kardynałowie są wiernymi naśladowcami niemieckiego najemnika Marxa. Jedna heretycka mafia!!!
1 miesiąc temu / Jacek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.