DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Niemcy: Bundestag odrzucił radykalne pomysły w sprawie transplantacji. Przeszła wersja złagodzona

Niemcy: Bundestag odrzucił radykalne pomysły w sprawie transplantacji. Przeszła wersja złagodzona
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (skeeze)

W niemieckim Bundestagu głosowano w czwartek nad przepisami o oddawaniu organów. Większość deputowanych poparła projekt Zielonych, zgodnie z którym obywatele RFN mają być przez państwo silnie zachęcani do zgody na stawanie się po śmierci dawcą narządów.

 

W praktyce każdy niemiecki obywatel przy okazji odbierania dowodu osobistego ma odbywać obowiązkową rozmowę na temat dawstwa organów. Dodatkowo lekarze rodzinni będą otrzymywać z Berlina pieniądze, jeżeli namówią swoich pacjentów do stania się dawcami.

 

Przyjęte regulacje mają ostatecznie łagodniejszy charakter niż wcześniejsze propozycje. Rząd kanclerz Angeli Merkel planował uczynienie wszystkich dawcami z samego faktu posiadania obywatelstwa – dawcami nie byliby jedynie ci, którzy wypisaliby się z ogólnokrajowego rejestru.

 

Takie rozwiązanie, jako wprost naruszające wolność, było przedmiotem ostrej krytyki części chadecji. Sprzeciwiał mu się także Kościół katolicki oraz wspólnoty protestanckie. Skutecznie.

 

Za uczynieniem wszystkich Niemców dawcami optował z kolei między innymi otwarcie homoseksualny minister zdrowia Jens Spahn z CDU. Jego propozycja została jednak odrzucona większością głosów. Ugrupowania nie wprowadziły w tej sprawie dyscypliny.

 

Zwolennicy uczynienia dawcami wszystkich obywateli argumentowali, że idzie o dobro wspólne. Powoływano się na statystyki, według których w krajach stosujących takie właśnie regulacje udaje się ratować więcej chorych pacjentów.

 

Krytycy koncepcji Spahna wskazywali, że takie rozwiązanie mogłoby skutkować odmawianiem przez lekarzy ratowania niektórych pacjentów lub nawet skracaniem ich życia, byle tylko pozyskać organy do transplantacji.

 

Co więcej, proponowane przez Spahna regulacje oznaczałyby, że umierający pacjenci byliby sztucznie utrzymywani przy życiu do momentu, w którym możliwe byłoby pobranie od nich organów. Jeżeli nie byliby w stanie sami wyrazić wobec tego sprzeciwu, to o wszystkim decydowałoby państwo, pozbawiając rodzinę wszelkiej mocy decyzyjnej.

 

W ocenie krytyków oznaczałoby to z jednej strony brak poszanowania ludzkiej godności chorego czy zgoła umierającego pacjenta, z drugiej – brutalne ograniczenie wolności indywidualnej w imię państwowego paternalizmu.

 

 

Źródło: Kath.net

Pach

 

 


DATA: 2020-01-17 11:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce obowiązuje właśnie ta radykalna wersja, którą odrzucili Niemcy. Kiedy wprowadzano ją u nas-bardzo szybko i starając się uniknąć ogólno-społecznej dyskusji- katoliccy hierarchowie bynajmniej nie protestowali, tylko wspierali propagandowe hasło: "Nie zabieraj swoich organów do nieba" Sic!
2 miesiące temu / 06:20
 
Gal Anonim - to cudownie ale wiesz że mogą upolować twe dziecko na organy skoro domyślnie się zgadzasz na ich pobranie?
2 miesiące temu / Jot
 
W Polsce obowiązuje ostrzejsza wersja. Zdaniem władz, nie jesteśmy właścicielami swojego ciała. Przy okazji warto pamiętać, że pobiera się organy od ludzi żywych w stanie śpiączki. Kiedy ktoś umrze, to po 20 min. jego organy nie nadają się do przeszczepów.
2 miesiące temu / Janek
 
Ale skoro Niemcy są na minusie,to na co im tyle "części zamiennych"?A tak poważnie,to ludziom się we łbach przewraca z nadmiaru dobrobytu i wolnego czasu i wymyślają coraz to nowe "dobrości"dla obywateli.Przecież tak właściwie to nikt nie wie jak się pobiera organy.W agonii,tuż przed czy po zejściu.Oficjalnie już po zgonie,ale czy to prawda?Toż po utracie życia natychmiast ujawnia się inne,każdy "zimny"chirurg to powie.Nic nie wiemy,niemcy tym bardziej,o tej całej transplantologii.Tylko tyle ile telewizja odtrąbi "sukcesów",bo ktoś wyżył po przeszczepie.Z tym,że już do końca życia taki pacjent musi być na tabletach,bo organizm traktuje wszczep jako ciało obce.A to należy natychmiast usunąć.I po wtóre,jaką pewność będą mieli niemieccy chorzy,że w razie potrzeby państwo im zapłaci za przeszczep.Może to jest przygotowanie gruntu pod kolejny dochodowy biznes?Wszak na zdrowiu się nie oszczędza!A szczepionki już nie są takie modne i może dlatego chcą masowo przeszczepiać.
2 miesiące temu / rgt
 
@ @kama Po ustaniu akcji serca też można pobrać organy i jest szansa, że będą działać sprawnie. Po nieodwracalnym ustaniu pracy mózgu ZAWSZE przestają pracować inne narządy.
2 miesiące temu / trooper
 
Nie pisz nieprawdy. Organów nie pobrano od kogoś kto zginął w wypadku motocyklowym, bo organy od nieboszczyka są bezwartościowe. Organy pobrano od kogoś kto miał wypadek motocyklowy, a zmarł PO pobraniu organów.
2 miesiące temu / @kama
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.