DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Niemal co drugi muzułmanin w Hiszpanii jest jej obywatelem

Niemal co drugi muzułmanin w Hiszpanii jest jej obywatelem
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com / domena publiczna

Prawie co drugi mieszkający w Hiszpanii wyznawca islamu jest obywatelem tego kraju. Jak twierdzi Związek Muzułmańskich Wspólnot Hiszpanii (UCIDE), 43 procent czcicieli Allacha zamieszkujących dziś ów iberyjski kraj posiada już miejscowy paszport. W 2012 r. dokumentem tym dysponowała mniej niż trzecia część tamtejszych wyznawców islamu.

 

Według danych UCIDE, tylko od 2013 r. grono muzułmanów w Hiszpanii zwiększyło się o ponad 300 tysięcy i wynosi obecnie prawie 2 miliony osób. Przeważają osoby pochodzące z Maroka bądź potomkowie marokańskich imigrantów.

W mediach i wśród ekspertów od kilku lat trwa cokolwiek naiwna debata nad poziomem integracji muzułmanów z rdzenną populacją tego iberyjskiego kraju. Głosem w tej debacie był komunikat opublikowany w lutym przez władze katalońskiego miasta Ripoll. To stamtąd pochodzili dżihadyści, którzy 17 i 18 sierpnia dokonali w Barcelonie i Cambrils krwawych zamachów.

Większość agresorów, choć posiadała paszport Maroka, urodziła się w rodzinach imigrantów na terenie Hiszpanii, głównie w gminie Ripoll. Tamtejsi samorządowcy ujawnili, że młodzi dżihadyści objęci byli programami integracyjnymi. Lokalni urzędnicy wciąż wierzą, że jest możliwe coś takiego jak zgodne współżycie wyznawców Allacha oraz Europejczyków.

Krótko po zamachach utworzyliśmy grupy pracujące nad lepszą integracją naszych mieszkańców. Wiedza o tym, jak młodzi z naszego miasta stali się dżihadystami może nam pomóc w uniknięciu błędów w przyszłości. Nasza lokalna społeczność domaga się od nas wyjaśnień – przyznał burmistrz Ripoll Jordi Munell.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2018-08-22 14:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co na ten temat mowi wladza krolewska. Przeciez dlatego Hiszpania just st upadlym krajem. Moze nowa elekcja cos by wniosla.
10 miesięcy temu / Grazyna
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.