DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Nielegalni imigranci szturmują Bałkany. Do Europy dostają się nowym szlakiem

Nielegalni imigranci szturmują Bałkany. Do Europy dostają się nowym szlakiem
fot. Valery Sharifulin/TASS
#IMIGRANCI    #BAŁKANY    #BUŁGARIA    #SZLAK    #SERBIA    #WĘGRY    #RUMUNIA    #PRZEMYT

Z Azji do Europy „bałkańskim szlakiem” może ruszyć nowa fala imigrantów – ostrzega premier Bułgarii, Bojko Borisow. Polityk ocenił ich liczbę nawet na 30 tys. osób, a tymczasem z Serbii płyną informacje o setkach odnotowanych prób nielegalnego przekroczenia granicy z państwami Unii Europejskiej.

 

W maju premier Bułgarii Bojko Borisow ostrzegł, że duża grupa obywateli państw azjatyckich, przebywających obecnie w Turcji, może podjąć próbę przedostania się do Europy Zachodniej przez Bułgarię. Szef bułgarskiego rządu oszacował ich liczbę na 30 tys. osób. Są to głównie mieszkańcy regionu bliskowschodniego oraz Pakistanu i Afganistanu. Z kolei w Bośni i Hercegowinie jeszcze w ubiegłym roku obawiano się, że liczba uchodźców może sięgnąć nawet 120 tys. osób. O takiej skali imigracji mówiła premier Željka Cvijanović, szefowa rządu federacyjnej części składowej Bośni i Hercegowiny - Republiki Serbskiej.

 

W sąsiadującej z Bośnią Serbii tylko w tym roku wykryto 600 prób nielegalnego wydostania się imigrantów do sąsiednich krajów. Wśród wykrytych przypadków, aż 40 zanotowano w pierwszej dekadzie maja. Nielegalni imigranci próbowali dostać się do Chorwacji, Rumunii i na Węgry.

 

10 maja w Šid serbscy pogranicznicy znaleźli sześciu Afgańczyków ukrytych w ciężarówce zmierzającej do Chorwacji. 1 maja na tym samym przejściu złapano Pakistańczyków i Afgańczyków umieszczonych w ładunku zaadresowanym do Szwajcarii. Kolejnych dwóch Azjatów chciało 5 maja wyjechać z Serbii w ciężarówce jadącej do Austrii. W Srpskiej Crnji próbę przemytu wykryto na ciężarówce jadącej do Rosji przez Rumunię. Kraj ze stolicą w Bukareszcie imigranci traktują jako przystanek w drodze do zachodniej Europy. Podobnie postrzegane są Węgry, dokąd 7 i 8 maja próbowało przedostać się aż 15 imigrantów z Azji. Dlatego też służby węgierskie pomagają Belgradowi uszczelnić ich południową granicę z Północną Macedonią, wysyłając do Serbii funkcjonariuszy policji granicznej z nowoczesnym sprzętem – kamerami na podczerwień i z systemami noktowizyjnymi.

 

Mimo wielu zabiegów państw regionu Bałkanów i Europy Środkowej, szlak z Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej nadal jest wykorzystywany przez imigrantów i przemytników, którzy odpłatnie pomagają w dostaniu się do krajów Europy Zachodniej. Strumień uchodźców czasowo osłabł po uszczelnieniu południowych granic Republiki Serbii dzięki 28 mln euro przeznaczonych na ten cel ze środków unijnych.

 

Źródła: Al Jazeera Balkans, Euronews.com

Jan Bereza


DATA: 2019-05-14 15:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakie zbolałe twarze ludzi szukających pracy w Europie-zdjęcie wiernie to oddaje
3 miesiące temu / Lila
 
skończyć jak najszybciej z socjalizmem w UE bo to on jest prawdziwą przyczyna dla której ludzie tutaj ciągną. Naprawianie świata, poprzez grabież podatników i rozdawnictwo skończy się dramatycznie. Nędzą i rzeziami w Europie.
3 miesiące temu / maciek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.