DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Nielegalni imigranci szturmują Bałkany. Do Europy dostają się nowym szlakiem

Nielegalni imigranci szturmują Bałkany. Do Europy dostają się nowym szlakiem
fot. Valery Sharifulin/TASS
#IMIGRANCI    #BAŁKANY    #BUŁGARIA    #SZLAK    #SERBIA    #WĘGRY    #RUMUNIA    #PRZEMYT

Z Azji do Europy „bałkańskim szlakiem” może ruszyć nowa fala imigrantów – ostrzega premier Bułgarii, Bojko Borisow. Polityk ocenił ich liczbę nawet na 30 tys. osób, a tymczasem z Serbii płyną informacje o setkach odnotowanych prób nielegalnego przekroczenia granicy z państwami Unii Europejskiej.

 

W maju premier Bułgarii Bojko Borisow ostrzegł, że duża grupa obywateli państw azjatyckich, przebywających obecnie w Turcji, może podjąć próbę przedostania się do Europy Zachodniej przez Bułgarię. Szef bułgarskiego rządu oszacował ich liczbę na 30 tys. osób. Są to głównie mieszkańcy regionu bliskowschodniego oraz Pakistanu i Afganistanu. Z kolei w Bośni i Hercegowinie jeszcze w ubiegłym roku obawiano się, że liczba uchodźców może sięgnąć nawet 120 tys. osób. O takiej skali imigracji mówiła premier Željka Cvijanović, szefowa rządu federacyjnej części składowej Bośni i Hercegowiny - Republiki Serbskiej.

 

W sąsiadującej z Bośnią Serbii tylko w tym roku wykryto 600 prób nielegalnego wydostania się imigrantów do sąsiednich krajów. Wśród wykrytych przypadków, aż 40 zanotowano w pierwszej dekadzie maja. Nielegalni imigranci próbowali dostać się do Chorwacji, Rumunii i na Węgry.

 

10 maja w Šid serbscy pogranicznicy znaleźli sześciu Afgańczyków ukrytych w ciężarówce zmierzającej do Chorwacji. 1 maja na tym samym przejściu złapano Pakistańczyków i Afgańczyków umieszczonych w ładunku zaadresowanym do Szwajcarii. Kolejnych dwóch Azjatów chciało 5 maja wyjechać z Serbii w ciężarówce jadącej do Austrii. W Srpskiej Crnji próbę przemytu wykryto na ciężarówce jadącej do Rosji przez Rumunię. Kraj ze stolicą w Bukareszcie imigranci traktują jako przystanek w drodze do zachodniej Europy. Podobnie postrzegane są Węgry, dokąd 7 i 8 maja próbowało przedostać się aż 15 imigrantów z Azji. Dlatego też służby węgierskie pomagają Belgradowi uszczelnić ich południową granicę z Północną Macedonią, wysyłając do Serbii funkcjonariuszy policji granicznej z nowoczesnym sprzętem – kamerami na podczerwień i z systemami noktowizyjnymi.

 

Mimo wielu zabiegów państw regionu Bałkanów i Europy Środkowej, szlak z Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej nadal jest wykorzystywany przez imigrantów i przemytników, którzy odpłatnie pomagają w dostaniu się do krajów Europy Zachodniej. Strumień uchodźców czasowo osłabł po uszczelnieniu południowych granic Republiki Serbii dzięki 28 mln euro przeznaczonych na ten cel ze środków unijnych.

 

Źródła: Al Jazeera Balkans, Euronews.com

Jan Bereza


DATA: 2019-05-14 15:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakie zbolałe twarze ludzi szukających pracy w Europie-zdjęcie wiernie to oddaje
10 dni temu / Lila
 
skończyć jak najszybciej z socjalizmem w UE bo to on jest prawdziwą przyczyna dla której ludzie tutaj ciągną. Naprawianie świata, poprzez grabież podatników i rozdawnictwo skończy się dramatycznie. Nędzą i rzeziami w Europie.
10 dni temu / maciek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "68220"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.