DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Niejasne procedury budzą obawy o rezultat synodu o młodzieży

Niejasne procedury budzą obawy o rezultat synodu o młodzieży
Fot. Pixabay

Końcowy dokument rozpoczynającego się w środę synodu o młodzieży decyzją Franciszka ma zyskać rangę oficjalnego magisterium Kościoła. Tym bardziej budzą obawy nieprecyzyjne kryteria przyjmowania jego zapisów – zwraca uwagę Edward Pentin, publicysta portalu National Catholic Register.

 

„Chociaż ostateczny dokument musi zostać zatwierdzony w całości większością dwóch trzecich głosów członków synodu, biskup Fabio Fabene, podsekretarz Synodu Biskupów, powiedział, że otwarta pozostaje kwestia, czy [zgłoszone] propozycje staną się częścią ostatecznego dokumentu a każda z nich wymagać będzie do zatwierdzenia większości dwóch trzecich głosów” – czytamy w poniedziałkowym tekście Pentina. 

 

Przed synodem rodziny w roku 2015 padła propozycja odstąpienia od głosowań nad szczegółowymi zapisami. Zamiast tego dokument miał być przyjęty bądź odrzucony w całości. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiło się wówczas w liście do Franciszka 13 hierarchów, m. in. nieżyjący już dzisiaj dawny arcybiskup Bolonii Carlo Caffarra (jeden z autorów Dubiów), arcybiskup Utrechtu Willem J. Eijk, ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary Gerhard L. Müller, a także kardynał Robert Sarah.

 

Dzięki tej interwencji każda z propozycji dyskutowana była i poddawana pod głosowanie podczas otwartej debaty, a nie tylko w zamkniętych grupach roboczych.

 

Jeśli przy okazji synodu o młodzieży wprowadzona byłaby zasada głosowania en bloc nad całością dokumentu końcowego, spełnić mogłyby się obawy o przeforsowanie budzących poważne wątpliwości zapisów, na przykład odnoszących się do „włączania osób LGBT”, jak miało to miejsce w przypadku materiału roboczego (Instrumentum Laboris), chociaż nie domagali się tego młodzi uczestnicy spotkania przedsynodalnego. Rodziłoby to jeszcze poważniejsze konsekwencje niż przed trzema laty, gdyż zgodnie z nową konstytucją apostolską Episcopalis Communio, jeśli dokument końcowy zostanie zaaprobowany przez papieża, zyska rangę oficjalnego magisterium Kościoła.

 

Pentin przypomina, że kardynał Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów, dopiero co odmówił usunięcia z Instrumentum Laboris sformułowania „LGBT”, ukutego przez lobby homoseksualne i używanego do forsowania postulatów tęczowej międzynarodówki. Autor wspomina też odrzucone przez biskupów zapisy, które znalazły się w dokumencie końcowym synodu o rodzinie dzięki osobistej interwencji Franciszka. Wywołało to ogromny chaos, m.in. dotyczący kwestii udzielania Komunii świętej rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach, a więc w grzechu ciężkim.

 

„Płynący z sekretariatu synodu brak jasności na temat procedur głosowania (…) jest zatem powodem do niepokoju dla niektórych obserwatorów, którzy przypuszczają, że w połączeniu z innymi problematycznymi aspektami, możliwe manipulacje mogą być kontynuowane” – podsumowuje publicysta.

 

 

Źródło: National Catholic Register

RoM

 

 

 

 

 


DATA: 2018-10-02 17:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Judasz zdradził Pana Jezusa jeden raz, ...
ponad 1 rok temu / uuuu
 
Ten synod to porażka. Chociaż jeszcze nie zdążył się rozpocząć!
ponad 1 rok temu / Karol
 
Młodzież na świecie jest różnorodna, ma swój świat i energię. Jednak dlaczego tworzyć jakieś święte krowy i specjalnie wyróżniać młodzież LGBT jakby to był jakiś powód do dumy.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
Rezultat synodu jest znany już dziś, bez względu na procedury. Rezultatem będzie akceptacja LGBTQXYZ i totalny antropocentyzm. Bóg w służbie zgniłego człowieka- tak można już dziś podsumować nadchodzący synod.
ponad 1 rok temu / Kola
 
Ps. (@Leaf427): Jak nazywamy tego, który głosi herezję? Heretykiem.
ponad 1 rok temu / ma
 
@Leaf427: To nie jest błąd. To jest herezja i nic tego nie zmieni. Oficjalnie wpisana w Doktrynę KK. To jest formalne uznanie, że przykazanie 6 Dekalogu nie obowiązuje. Czy ludzie Kościoła rozumieją co na prawdę się stało i jakie są tego konsekwencje? I tu teraz na Ziemi i w wieczności...
ponad 1 rok temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.