DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Niedziela wolna od handlu? Węgrzy już udowodnili, że rozwiązanie jest dobre

Niedziela wolna od handlu? Węgrzy już udowodnili, że rozwiązanie jest dobre
#NIEDZIELA    #WĘGRY    #HANDEL    #WOLNE    #HIPERMARKET    #SOLIDARNOSĆ    #DYSKONT

W ciągu roku obowiązywania zakazu handlu na Węgrzech nie spełnił się żaden z czarnych scenariuszy zwolenników niewolniczej pracy przez siedem dni w tygodniu. Nikt nie stracił pracy, żadna sieć handlowa nie uciekła z rynku, a społeczeństwo szybko zmieniło nawyki. Supermarkety nawet w pozostawione cztery handlowe niedziele świeciły pustkami.

 

Jak podkreślił Csaba Bubenko z węgierskiego Niezależnego Związku Pracowników Handlu KDFSz, niedziele wolne od handlu obowiązują na Węgrzech już od niemal roku, a dotychczasowe doświadczenia są tylko pozytywne.


- Miniony rok dzisiaj przekładamy na sukces. Te prognozy, którymi atakowano pomysł wprowadzenia wolnych niedziel, póki co nie znalazły pokrycia w rzeczywistości. Nikt nie zwolnił tysięcy pracowników. Żadne też firmy nie wyprowadziły się z kraju z powodu gorszych wyników ekonomicznych – podkreślił Bubenko podczas konferencji w Sejmie.

 

Jak zaznaczył, doświadczenia sieci handlowych na Węgrzech pokazują, że ich obroty w ciągu ostatniego roku nieznacznie wzrosły, zaś firmy borykają się z problemem braku pracowników z doświadczeniem w branży handlowej. Innym zmartwieniem „sieciówek” jest brak miejsc parkingowych dla klientów, którzy teraz chętniej robią zakupy od czwartku do soboty.

 

Bubenko wskazał też, że Węgrzy szybko przyzwyczaili się do nowego trybu funkcjonowania sklepów, a ostatnie dane pokazują, że nawet w przedświąteczne cztery niedziele handlowe, klienci niezbyt chętnie odwiedzali sklepy. Dziś, jak dodał, nawet zagorzali przeciwnicy zmian, przyznają że nastąpiły one sprawnie i zostały wprowadzone we właściwy sposób.

 

- Gdyby to o czym mówię, nie znajdowało pokrycia w rzeczywistości, zapewne państwo usłyszeliby o tym, że wiele firm wyprowadza się z Węgier, a nic takiego nie ma miejsca – dodał.

 

Wprowadzenie analogicznych rozwiązań w Polsce postulują rodzime środowiska związkowe. Jak podkreślił poseł Paweł Abramowicz, obywatelski projekt ustawy w tej sprawie ma powstać z pomocą Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, który będzie dobrym miejscem prowadzenia dialogu między organizacjami związkowymi i pracodawcami.

 

Zakaz handlu w niedziele miałby dotykać w sposób szczególny duże sieci handlowe i dyskonty. W ocenie związków, polscy pracownicy są przemęczeni i nie przemawia do nich już nawet perspektywa pracy w niedziele za zwiększoną stawkę. Regulacja będzie przewidywała wyłączenia. W niedziele będą mogły handlować małe sklepy (o powierzchni poniżej 50m kwadratowych), ale sprzedaż będą mogli w nich prowadzić tylko właściciele, bądź członkowie ich rodzin. Dokładnie takie zapisy obowiązują na Węgrzech.

 


Marcin Austyn


DATA: 2016-03-08 13:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skąd ta pewność? Masz jakieś argumenty teologiczne, czy tylko tak ci się prywatnie wydaje?
ponad 4 lata temu / do Jacka
 
@Jacek A na czym, według Pana, polega ten "duch" i o której dokładnie "literze" Pan pisze?
ponad 4 lata temu / asosin
 
@do Jacka - jedno jest pewne : zakaz handlowania w niedzielę to ewidentna judaizacja chrześcijaństwa, stawianie litery prawa przed duchem - jeśli tego nie klapujesz, to nie mamy o czym dyskutować !
ponad 4 lata temu / Jacek
 
Zakaz handlu w niedziele - jestem za. Niedziela to dzień Boży. Pomódlmy się, poświęćmy czas Bogu i rodzinie: zjedzmy obiad z rodziną, pójdźmy z nią na spacer, a nie huzia po sklepach jakby to było najważniejsze. Na zakupy pozostaje 6 dni to wystarczająco aby kupić to co potrzebne.
ponad 4 lata temu / Rryk
 
Czy przykazanie "Pamiętaj abyś dzień święty święcił" uważasz za zwalczane przez Chrystusa? Czy, podobnie jak żydzi, uważasz troskę o zachowanie współczesnego szabatu (zakupy w niedzielę, zysk handlowcy) za ważniejszą od człowieka -pracownika sklepu przymuszanego do pracy w niedzielę?
ponad 4 lata temu / do Jacka
 
A propos szabatu...Czy ktoś wie od kiedy w KK w sobotę odprawiana jest liturgia niedzielna?
ponad 4 lata temu / teodor
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.