DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 47  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Niedoszły rozbiór 1515


Gdybyśmy kiedykolwiek zechcieli wreszcie zacząć korzystać z możliwości uczenia się na własnych błędach – i gdyby ta nauka dawała gwarancję choćby skromnego, ale stałego postępu w unikaniu pułapek i pomyłek, w jakie popadali nasi ojcowie – to doprawdy niewielu pokoleń Polaków trzeba, byśmy stali się najdoskonalszym z narodów. Albowiem ogromna skala tych błędów i zaniedbań to zaledwie pół biedy, ale uporczywe ich później ignorowanie – to dopiero tragedia dziejowa. I nie w tym rzecz przecież, by się miała cała populacja doktoryzować z dziejów ojczystych – ale by przynajmniej ta część społeczeństwa, która aspiruje do bycia narodem politycznym, umiała bodaj po wiekach zauważać, co nas właściwie trafiło. No, ale do tego trzeba systematycznie odrabiać lekcje, bo przecież inni za nas tego nie uczynią – wręcz przeciwnie: tylko czekają, byśmy oblali kolejną poprawkę i na resztę życia pozostali w oślej ławce historii.

Jeśli szukać głębiej takich podstawowych zaległości, których polska elita do dziś nie nadrobiła – czego świadectwem najlepszym szczególne ubóstwo literatury przedmiotu – to niewątpliwie na czele listy plasuje się sprawa pierwszego „kongresu wiedeńskiego”, od którego minęło właśnie pół tysiąca lat. Przypomnijmy: latem 1515 roku zjechali się w Preszburgu (dzisiejszej Bratysławie) dwaj bracia Jagiellonowie: starszy Władysław, król w Czechach i na Węgrzech, i młodszy Zygmunt, król w Polsce i wielki książę na Litwie. Z Preszburga razem udali się (spłynęli Dunajem) do pobliskiego Wiednia – na spotkanie ze starszym od nich obu (i znacznie bardziej przemyślnym, jak się miało okazać) cesarzem Maksymilianem I Habsburgiem. Tam zapadły ustalenia, których skutki na następne wieki przesądziły o geopolitycznym kształcie Europy Środkowej. Kluczowe okazały się umowy spadkowe i małżeńskie – to właśnie w ich wyniku Habsburgowie stali się ostatecznie panami Korony czeskiej i węgierskiej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 
 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 

 

Polski premier podsumowując konferencję bliskowschodnią ocenił, że Polska znalazła się w centrum wydarzeń i procesów, które ukształtują nowy światowy porządek. Jego zdaniem, dziś mówi się o „procesie warszawskim” jako nowej drodze do wzmacniania pokoju na świecie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.