13 lutego 2019

Irańskie aktywa w USA zamrożone? Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ogłosi wyrok

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

W środę Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) ma wydać wyrok w sprawie zamrożonych przez USA aktywów irańskich. Teheran walczy o odzyskanie 2 mld dol. Waszyngton uważa, że  Irańczykom nic się nie należy i pieniądze winny trafić do ofiar zamachów terrorystycznych.  

 

W 2016 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że Iran musi przekazać pieniądze amerykańskim obywatelom, ocalałym i krewnym ofiar zamachów terrorystycznych, w tym ofiarom ataku na amerykańskie koszary w Bejrucie w 1983 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Irańscy prawnicy przekonują, że Amerykanie naruszyli traktat o przyjaźni z 1955 r. Podczas ostatniego przesłuchania w tej sprawie, które odbyło się w październiku w trybunale w Hadze, Waszyngton przekonywał, że Iran przychodzi do sądu z „nieczystymi rękami”. Wspiera bowiem terroryzm i to samo powinno wystarczyć, by w ogóle sprawa nie była rozstrzygana przez sędziów.  

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest najwyższym sądem Organizacji Narodów Zjednoczonych i został utworzony po II wojnie światowej w celu rozstrzygania sporów między państwami członkowskimi. Jego orzeczenia są wiążące. Nie można się od nich odwoływać, ale nie ma też możliwości ich egzekwowania.

 

Iran złożył pozew w sprawie zamrożonych funduszy w czerwcu 2016 r., oskarżając Waszyngton o złamanie obowiązującego od dziesięcioleci dwustronnego traktatu z czasów, gdy USA wspierały Szacha, obalonego później w wyniku rewolucji islamskiej w 1979 r. Teheran uważa, że USA nielegalnie przejęły irańskie aktywa finansowe.

 

W październiku Richard Visek, urzędnik prawny Departamentu Stanu USA, argumentował przez trybunałem, że Teheran powinno dyskwalifikować to, iż jest zamieszany w zamachy.

W 2018 r. trybunał orzekł na korzyść Teheranu, nakazując Waszyngtonowi zniesienie sankcji na żywność i artykuły medyczne. W odpowiedzi, Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo powiedział, że Waszyngton rozwiązuje traktat o przyjaźni z 1955 roku.

 

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Trumpa, ogłosił także, że USA wycofały się z Protokołu Dodatkowego Konwencji Wiedeńskiej z 1961 r. dotyczącego rozstrzygania sporów.

Wycofanie się USA z protokołu z 1961 r. nastąpiło także po tym, jak Palestyńczycy zaskarżyli decyzję amerykańskiej władzy o przeniesieniu ambasady w Izraelu do Jerozolimy.

 

Źródło: dailymail.com / aljazerra.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram