DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Niedaleko Jedwabnego odkryto szczątki Żydów – ofiar niemieckiej zbrodni

Niedaleko Jedwabnego odkryto szczątki Żydów – ofiar niemieckiej zbrodni
fot.Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

W Wiźnie odkryto masowy grób Żydów zamordowanych przez Niemców w roku 1941. Historycy wskazują, iż odkrycie to może być kolejnym dowodem wskazującym na niemieckie sprawstwo zbrodni dokonanej w tym samym czasie, w nieodległym  Jedwabnem.

 

Odkrycia dokonali członkowie patriotycznego Stowarzyszenia „Wizna 1939”, którzy m.in. kilka lat temu odnaleźli szczątki bohaterskich obrońców umocnień na odcinku Wizna w roku 1939 (tzw. polskie Termopile) – kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Obecne odkrycie dotyczy mordu, jakiego w Wiźnie dokonali Niemcy na Żydach w czerwcu 1941 roku.

 

Odkrycie potwierdziło relacje świadków tamtych wydarzeń, którzy mówili o bestialskim mordzie dokonanym w Wiźnie przez Niemców na Żydach. We wskazanym przez świadków miejscu w czerwcu 1939 roku był ogromny lej, powstały po eksplozji dużej bomby lotniczej. Do niego Niemcy wrzucili ciała zamordowanych kilka godzin wcześniej Żydów zebranych w budynku kuźni. Wśród  nich były kobiety i dzieci. Do budynku Niemcy wrzucili granaty, które wszystkich zabiły.

 

Członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” miejsce potajemnego pochówku Żydów zlokalizowali na podstawie nie tylko relacji świadków, ale również zdjęć lotniczych wykonanych w latach 70. oraz badań georadarem. W miejscu odkrycia szczątków ludzkich, znaleziono m.in. łuski od niemieckiej amunicji.

 

Wizna to jedno z miasteczek, w których w czerwcu i lipcu 1941 roku Niemcy dokonali masowych mordów Żydów. Niedaleko od Wizny znajduje się Jedwabne. Historycy, którzy nie zgadzają się z wylansowaną przez Jana Gorssa wersją, jakoby miejscowi Polacy byli sprawcami mordu Żydów w Jedwabnem, mówią, iż odkrycie w Wiźnie może być kolejnym dowodem wskazującym na niemieckie sprawstwo zbrodni w Jedwabnem. Sprawą odkrytej w Wiźnie jamy grobowej pomordowanych Żydów zajmie się IPN.  

 

AB


DATA: 2019-10-16 14:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No nie zajmuje się tym IPN.
8 miesięcy temu / Martinez
 
Ciekawe, czy dojdzie do ekshumacji ?
8 miesięcy temu / Pentody
 
Myślę, że Żydzi często oskazali Polaków o zbrodnie, bo na terenach wschodniej Rzeczypospolitej bylo wiele narodów, a oni nie odrozniali Polaków od Ukraińców. Ostatnio świętowali rocznicę mordu w Babim Jarze. Tam Ukraińcy zabili ok 70 000 żydów. Bandera i inni zabijali, a na Polaków pewnie wystawiono rachunek.
8 miesięcy temu / Second
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.