DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Niechęć do Kościoła jest wykreowana przez media i kulturę. Rozmowa z Kariną Bosak (Ordo Iuris)

Niechęć do Kościoła jest wykreowana przez media i kulturę. Rozmowa z Kariną Bosak (Ordo Iuris)
źródło: pixabay.com

Wiemy, że media lewicowe i liberalne cechują się mocno antyklerykalnym podejściem, co sprawia, że wielu ludzi z lekceważeniem czy wręcz pogardą odnosi się do księży i ludzi wierzących w ogóle, a także do miejsc kultu. W głównej mierze winowajcami takich zdarzeń są środki przekazu i współczesna kultura – mówi Karina Bosak, dyrektor Centrum Wolności Religijnej Ordo Iuris.

 

Przygotowali Państwo raport dotyczący dokonanych w 2019 roku aktów nienawiści wobec chrześcijan. Z jakimi zdarzeniami tego typu mieliśmy do czynienia najczęściej?

Najliczniejsze, podobnie zresztą jak w poprzednich latach, były dewastacje mienia kościelnego. Dochodziło do nich zarówno na zewnątrz świątyń – na przykład do malowania napisów na murach – jak i wewnątrz – poprzez niszczenie rzeźb, krzyży czy tabernakulum. W ostatnim roku zaobserwowaliśmy jednak zdecydowanie więcej spraw dotyczących fizycznych ataków na księży, znieważeń oraz aktów obrazy uczuć religijnych, których głównymi sprawcami byli aktywiści ideologii LGBT. W 2019 roku liczba takich zdarzeń zdecydowanie wzrosła, w poprzednich latach nie były one aż tak widoczne.

 

Być może jest ich jeszcze więcej niż odnotowaliśmy, prawdopodobnie tak właśnie jest. Mogę mówić o tych, które zostały do nas zgłoszone. Owszem, najpoważniejsze akty nienawiści jak fizyczne ataki na księży były najgłośniejsze. Kolejne raczej nie mogłyby ujść uwadze gdyby do nich doszło. W poprzednich latach w ogóle ich nie notowaliśmy a w ubiegłym roku miało miejsce aż sześć: w Warszawie, Wrocławiu, Turku, Szczecinie, Częstochowie i Mosinie. Zostało też popełnione zabójstwo na terenie stolicy, ofiarą padł w kościelnej zakrystii ojciec jednego z księży. Wielu ludzi w Polsce często poruszały znieważenia wizerunków świętych, na przykład rozpowszechnianie obrazoburczych grafik przedstawiających wizerunek Matki Bożej z tęczową aureolą. Liczne osoby zgłaszały się do nas ze względu na te zdarzenia, z prośbą o udostępnienie wzoru zgłoszenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, po czym zgłaszało tę sprawę na policję.

 

Do innych udokumentowanych przypadków dochodziło na paradach równości w stolicy czy Gdańsku. Aktywiści LGBT prezentowali tam sprofanowane wizerunki Matki Bożej czy Pana Jezusa, parodiowali Mszę świętą, dopuszczali się szyderstw, propagowali wrogość wobec chrześcijan i wyznawanych przez nich wartości. Są przesłanki do zakwalifikowania tych zdarzeń jako przestępstw popełnionych z nienawiści według definicji OBWE.

 

Niestety, takich przejawów nienawiści jest coraz więcej, są one coraz bardziej zuchwałe, aktywiści ideologiczni radykalnej lewicy są z nich dumni, wręcz chwalą się nimi.

 

Z czego, Pani zdaniem, wynika takie nasilenie aktów wrogości wobec wiary katolickiej?

Wyraźnie widoczna jest w mediach atmosfera, otoczka sprzyjająca takim incydentom, bardzo przykra dla duchowieństwa i w ogóle osób wierzących. Tak było również w zeszłym roku. Wiemy, że do kin wszedł wówczas film „Kler”, trwała kampania  filmu „Tylko nie mów nikomu” – z jednej strony idea słuszna, bo pedofilia jest jednym z najokropniejszych przestępstw i istnieje potrzeba oczyszczenia z niej wszelkich środowisk, w tym również kościelnych, jednak rozpowszechniony został krzywdzący stereotyp księży jako pedofilów. To było bardzo widoczne, bardzo intensywne, szczególnie w 2019 r. Z pewnością taka sytuacja przełożyła się na zaistnienie wspomnianych ataków fizycznych na osoby duchowne, a także na poczucie pogardy i wrogości części społeczeństwa wobec osób duchownych. Wiemy, że media lewicowe i liberalne cechują się mocno antyklerykalnym podejściem, co sprawia, że wielu ludzi z lekceważeniem czy wręcz pogardą odnosi się do księży i ludzi wierzących w ogóle, a także do miejsc kultu. W głównej mierze winowajcami takich zdarzeń są środki przekazu i współczesna kultura. Narzuciły one całemu społeczeństwu tę krzywdzącą propagandę, budując antykościelne nastroje.

 

Jak organa wymiaru sprawiedliwości odnoszą się do społecznej potrzeby ochrony prawnej wierzących?

Postępowania w tych sprawach wciąż trwają, nie wszystkie jeszcze dobiegły końca. W odniesieniu do raportu z zeszłego mroku złożyłam około dziesięciu wniosków w trybie dostępu do informacji publicznej na temat dalszego przebiegu tych spraw. Czekam na odpowiedzi. Jeżeli bezpośrednio nie uczestniczymy w postępowaniu, nie reprezentujemy którejś ze stron, to nie mamy bezpośredniego dostępu do akt. Jest tylko możliwość poznania dalszego ciągu sprawy ze źródeł ogólnodostępnych, na przykład lokalnych mediów.

 

Reakcje są różne. Zależy to od stopnia winy danej osoby, od tego, czy sprawca w ogóle został znaleziony i wielu innych czynników. W sprawie obrazoburczych grafik w jednym z miast doniesienie zostało przyjęte do rozpatrzenia przez prokuratora a w innych miejscach nie. Decyzje te są więc rozbieżne, jednak cały czas czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia.

 

W ubiegłym roku odnotowali Państwo 40 aktów nienawiści wobec chrześcijan. Informacja na ten temat trafiła do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, z myślą o raporcie sporządzanym przez nią każdego roku. Czy OBWE, poza publikowaniem wspomnianego opracowania podejmuje jakieś działania w obronie ludzi wierzących?

Ta organizacja bada skalę popełnianych w Europie przestępstw z nienawiści wobec wszystkich grup społecznych. Naszym celem było wystąpienie w obronie chrześcijan, którzy bez wątpienia są ofiarami takich czynów. Dotychczas raporty OBWE zdominowane były doniesieniami o czynach na tle rasistowskim, ksenofobicznym albo występowały po stronie grup LGBT. Chcieliśmy by te opracowania i statystyki były bardziej zbliżone do prawdy. Oprócz Ordo Iuris, jeszcze tylko dwie organizacje składają raporty dotyczące chrześcijan. Są to obserwatoria z Wiednia i Madrytu. Poza nimi podobne informacje przesyła jeszcze Stolica Apostolska. My publikujemy swoje raporty, inne, niestety nie są ogólnie dostępne. OBWE natomiast ogłasza własny raport, oparty na opracowaniach docierających z wielu krajów. Są to tylko liczby i ewentualnie skrótowe opisy poszczególnych sytuacji.

 

Mimo, że wspomniana organizacja ma na swoich sztandarach obronę praw człowieka w Europie, nie dba o chrześcijan tak jakby mogła. Dopiero pracujemy nad tym by sytuacja ludzi wierzących została przez OBWE zauważona. Na razie jednak z większą uwagą traktowane są inne grupy.

 

Jakiego rodzaju pomoc oferuje instytut Ordo Iuris osobom nieobojętnym wobec różnego rodzaju agresji ze strony jednostek czy środowisk wrogich Kościołowi?

Takie osoby mogą zadzwonić do naszego biura, także powiadomić nas przez profil CWR na Twitterze lub skontaktować się z nami przez stronę internetową cwr.ordoiuris.pl. Tam widnieje formularz, za pośrednictwem którego można opisywać i zgłaszać poszczególne incydenty wymierzone w chrześcijan. Odpowiadamy, odsyłając odpowiednie wzory pism bądź reagujemy adekwatnie do konkretnej sytuacji, badając daną sprawę.

 

Rozmawiał Roman Motoła

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-14 12:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cyt"gdyby nasi antenaci nie walczyli mieczem, to chrześcijaństwo zniknęło by z powierzchni ziemi" a może byłoby mniej liczne ale bardziej prawdziwe ,głębsze a nie takie jak teraz -liczebne a płytkie
1 miesiąc temu / real
 
Antyreligijne i antykościelne wykroczenia pozostają bezkarne - władze boją się presji poprawności politycznej, narzuconej przez lewactwo.
1 miesiąc temu / Zbigniew
 
@Lemur Od samego początku chrześcijaństwa, patrz Dzieje Apostolskie chrześcijanie starali się o nawrócenie przede wszystkim panujących. Chrzest Księcia Mieszka I jest tylko kolejnym przykładem. Wszyscy królowie polscy do czasów III rozbioru byli katolikami. Nawet Konstytucja 3 maja uznawała katolicyzm za religię panującą, jednocześnie zapewniając swobodę wyznania, choć apostazja, czyli odejście od katolicyzmu, było nadal przestępstwem.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Pragnę przypomnieć, że na to wszystko są paragrafy. Proszę zauważyć, że posłuszna partii rządzącej policja ochoczo pisze mandaty za spacer z rodziną albo obecność w kościele, zaś o ściganiu bluźnierców i świętokradców nie chce słyszeć. Przypadek?
1 miesiąc temu / Republikanin
 
Kościół Katolicki pozwolił się zamknąć "w kruchcie". KK jest atakowany a się nie broni tylko "nadstawia drugi policzek" a przecież w przeszłości gdyby nasi antenaci nie walczyli mieczem, to chrześcijaństwo zniknęło by z powierzchni ziemi. Wrogowie atakują nie tylko w kulturze ale i fizycznie i w ten sposób Europa już nie jest katolicka. Kapłani muszą twardo i wyrażnie podjąć walkę i zobowiązać wiernych by nie popierali wrogów KK np. w wyborach, to przecież naturalne i logiczne. Niech wreszcie kapłani przestaną się bać co o nich napisze jakaś gazeta. Jeżeli na boisku jedna drużyna tylko się broni i nie strzela piłką do bramki przeciwnika a druga atakuje, nawet nie musi się bronić, to wiadomo jaki wynik będzie
1 miesiąc temu / Czesław
 
@Lemur co Pan rozumie przez "utożsamienie"? Chciałbym powiedzieć, że wszyscy papieże przed Vaticanum Secundum potępiliby rozdział Kościoła od państwa, wolność religijną i tego typu masońskie idee vide chociażby Syllabus errorum, Quanta cura, Immortale Dei
1 miesiąc temu / Jan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.