DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

„Niech Wasza Świątobliwość nie porzuca katolików”. Rodzina gen. Franco apeluje do papieża

„Niech Wasza Świątobliwość nie porzuca katolików”. Rodzina gen. Franco apeluje do papieża
Copyright © The Granger Collection, New York / The Granger Collection

O zablokowanie ekshumacji szczątków generała Francisco Franco zaapelowali przeciwnicy tego pomysłu, w tym rodzina byłego przywódcy Hiszpanii. Autorzy listu zwrócili uwagę, iż decyzja o ekshumacji może stać się początkiem prześladowań katolików w tym kraju.

 

Autorzy zatytułowali list dramatycznie: „Niech Wasza Świątobliwość nie porzuca hiszpańskich katolików”. Zwrócili się do Franciszka o interwencję, która umożliwiłaby zablokowanie przeniesienia zwłok gen. Franco z Doliny Poległych, która stanowi mauzoleum ofiar wojny domowej.

 

W opinii autorów apelu, papież może zablokować ekshumację, ponieważ grób gen. Franco znajduje się wewnątrz bazyliki.

 

W liście podkreślono, że wojna domowa, w której brał udział generał Franco, wybuchła m.in. w obronie prześladowanych przez komunistów katolików. „Z jednej strony w konflikcie walczyli marksiści antyhiszpańscy, przeciwnicy Boga, (...) a z drugiej obrońcy Hiszpanii, wiary katolickiej oraz chrześcijańskiego światopoglądu o człowieku i społeczeństwie” - napisali przeciwnicy ekshumacji Franco. Przypomnieli też, że przeciwnicy generała podczas wojny domowej zabili „tysiące osób duchownych, w tym biskupów”.

 

Ekshumacja generała Franco może być – jak oceniają autorzy listu – początkiem ataków na katolików, a jej konsekwencją może być wypieranie chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej.

 

Ekshumacja Franco możliwa jest dzięki wydanej 24 września zgodzie Sądu Najwyższego w Madrycie na przeniesienie prochów dyktatora. Wprawdzie rodzina generała zapowiedziała zaskarżenie tej decyzji do Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ale orzeczenia w tej sprawie zapadną prawdopodobnie już po przeniesieniu prochów byłego premiera Hiszpanii.

 

W piątek hiszpańscy biskupi skrytykowali rząd Pedra Sancheza za dążenie do ekshumacji Franco z motywów politycznych. Zaznaczyli jednak, że nie będą się sprzeciwiać orzeczonej przez SN zgodzie na przeniesienie prochów generała.

 

 

Źródło: rmf24.pl

ged


DATA: 2019-10-02 19:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko postkomuniści mogą dopuścić się takiego świństwa. Współczuję rodzinie generała.
7 miesięcy temu / jtt
 
To przerażające jak wielu "katolików" uważa, że walka z komunizmem usprawiedliwia popełnianie potwornych grzechów. Wojna sprawiedliwa to nie tylko wojna w słusznej sprawie ale też wojna prowadzona w słuszny sposób.
7 miesięcy temu / Bbl
 
@Karol Jekoś Franco nie przejmował się rodzinami republikanów zamordowanych podszas wojny domowej, cywilami ginącymi pod bombami hitlerowskiego Legionu Kondor, ofiarami frankistowskich obozów koncentracyjnych, rodzinami 50000 według niektórych żródeł wykonano tylko 25000 wyroków skazanych na śmierć po wojnie, ludźmi zmuszonymi do opuszczenia Hiszpanii, by ratować swoje życie, dziećmi ukradzionymi rodzinom o ,,niewłaściwych poglądach", które to dzieci często stawały się przedmiotem handlu.
7 miesięcy temu / BB
 
@ BB "Zbrodniarz Franco " - bo uratował Hiszpanię przed komunizmem, jak widać tylko za swojego życie.
7 miesięcy temu / Ryś
 
@Czesław ależ bohaterskich gest... Hitler pewnie się okropnie przestraszył. .. może jakaś tablica pamiątkowa albo co?
7 miesięcy temu / Poprawność
 
@ BB: Pomyśl sobie, że ktoś podsumuje tak twoje życie po śmierci. Przyjemnie będzie twoim żyjącym krewnym? Bo tobie będzie to już i tak zupełnie obojętne!
7 miesięcy temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.