DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

„Niech ratują, jak święty Franciszek, Kościół naszego Pana”. Warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi” dobiegły końca

„Niech ratują, jak święty Franciszek, Kościół naszego Pana”. Warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi” dobiegły końca

Takie przesłanie przekazał uczestnikom zakończonych dzisiaj (18 lipca) warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi” w Licheniu biskup Wiesław Mering. Ordynariusz diecezji włocławskiej co roku sprawuje nad nimi patronat honorowy, a trzy lata temu gościł na nich osobiście. Większość uczestników – nie tylko ministranci, lecz także kapłani – to ludzie młodzi i bardzo młodzi, i to do nich przede wszystkim skierował swój apel ordynariusz włocławski.

 

Warsztaty „Ars Celebrandi” odbywają się na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, które posiada wystarczającą liczbę kaplic i ołtarzy, by kapłanom uczestniczącym w warsztatach zapewnić możliwość codziennego odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (NFRR). W tym roku przyjechało ich rekordowo wielu, tzn. ponad 50 (łącznie z klerykami). Pochodzili nie tylko z Polski, lecz także kilkunastu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Oprócz księży diecezjalnych przybyli m.in. pijarzy, redemptoryści i sercanie. Dziesięciu odprawiło na tegorocznych warsztatach swoją pierwszą Mszę św. w NFRR. Pozostali doskonalili posiadane wcześniej umiejętności. Dzięki współpracy z klasztorem benedyktynów w Tyńcu wszyscy kapłani i klerycy uczestniczący w „Ars Celebrandi” mogli doskonalić śpiew kapłański pod kierunkiem kantora klasztoru tynieckiego.

 

Msza święta oprócz celebransa wymaga także ministrantów. Na tegoroczne warsztaty „Ars Celebrandi” przybyło ich ponad stu, z czego ok. 25 z grup dla początkujących służyło do Mszy św. w NFRR po raz pierwszy. Dla obcokrajowców nie mówiących po polsku zorganizowana została grupa warsztatowa w języku angielskim.

 

 

Poza celebracją kapłańską i ministranturą prowadzone były również warsztaty chorału gregoriańskiego dla śpiewaków liturgicznych, oddzielnie dla mężczyzn i kobiet. Wszyscy uczestnicy korzystali z nabywanych umiejętności już w trakcie warsztatów, podczas licznych codziennych Mszy św. oraz godzin brewiarzowych. Jednak docelowo będą je wykorzystywali tam, gdzie mieszkają – w diecezjalnych środowiskach tradycji łacińskiej, a także rodzinnych parafiach i placówkach posługi duszpasterskiej.

 

Uczestnicy „Ars Celebrandi” mogli zapoznać się również z bardziej specyficznymi celebracjami, których nie można przeżyć w Kościele na co dzień. W poniedziałek 15 lipca w głównej bazylice licheńskiej odprawiona została Msza św. solenna w rycie dominikańskim – jest to własny obrządek liturgiczny tego zakonu, obowiązujący od jego początków do 1969 r., a dzisiaj celebrowany okazjonalnie. We wtorek 16 lipca, w rocznicę śmierci, odprawiona została Msza requiem z obrzędem absolucji przy katafalku za papieża Innocentego III, wybitnego reformatora Kościoła z początku XIII wieku, który zwołał Sobór Laterański IV. Natomiast w środę 17 lipca celebrowane były benedyktyńskie nieszpory monastyczne.

 

 

 

W trakcie warsztatów głoszone były kazania rekolekcyjne (w tym roku poświęcone pełnieniu woli Bożej w ujęciu św. Józefa Sebastiana Pelczara) oraz odbyły się dwa wykłady: Ryszarda Bartoszko o liturgii dawnej kaplicy papieskiej oraz ks. Grzegorza Śniadocha IBP o Dom Prosperze Gueranger OSB i podjętej przez niego restauracji liturgii rzymskiej.

 

 

Organizatorem warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi” w Licheniu jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia – członek Międzynarodowej Federacji Una Voce, stanowiącej oficjalną reprezentację katolików świeckich, przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. W tym roku odbyły się już po raz szósty (w dniach 11-18 lipca). Pod względem liczby uczestników i skali celebracji liturgicznych jest to największe tego rodzaju wydarzenie na świecie.

 

Źródło: Ars Celebrandi

dk

 


DATA: 2019-07-18 10:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Było pięknie. Omnia ad maiorem Dei gloriam.
8 miesięcy temu / luk
 
Właśnie wróciłem z Warsztatów i mogę powiedzieć, że to co wypisuje tu Pan Tadeusz jest jednym stekiem bzdur.
8 miesięcy temu / jwk
 
Nowomowa skrótowa wciska się wszędzie i niszczy powagę i respekt dla świętości. Mszę świętą Trydencką lub inaczej Mszę św. Wszechczasów czy Piusa V zastąpiono modernistycznym i nic nie znaczącym zlepkiem liter NFRR, żeby upodobnić do NOM czyli sprotestantyzowanej "liturgii" posoborowej. Mamy nowy "skrót" nic nie wskazujący na Świętą Ofiarę Mszy świętej Trydenckiej. Dobrze przemyślany chwyt modernistów, aby wyeliminować wszelkie słownictwo kierujące nasze myśli ku Prawdziwej Ofierze. Hucznie obchodzone Warsztaty Liturgiczne to tylko reklama, żeby pokazać, że Kościół jeszcze "pamięta" o starych "formach", ale tylko raz w roku. Mamy skansen przez kilka dni a w ciągu całego roku liturgicznego możemy liczyć na "uprzejmość" proboszcza, aby pozwolił raz w miesiącu, w godzinach popołudniowych "sprawować" tę "nadzwyczajną" formę liturgii, jakby obowiązek uczestniczenia we Mszy św. w każe święto i niedzielę nie był obowiązkowy.
8 miesięcy temu / Tadeusz
 
Do "Aguirre" - Oby Twe słowa były jako proroctwo. Choć sam wątpię, żeby kilka posadzonych róż mogło się rozrosnąć w ogromnym ogrodzie pełnym zielska i chwastów. Ale dla BOGA nie ma nic nie możliwego.
8 miesięcy temu / Daro
 
Powoli ale do przodu, celem usunięcie modernizmu z KK. Daj Boże.
8 miesięcy temu / Aguirre
 
Niech będzie CHWAŁA I CZEŚĆ I UWIELBIENIE BOGU W TRÓJCY ŚWIĘTEJ JEDYNEMU za tych kapłanów, ministrantów i za wszystkich pozostających wiernymi TRADYCJI KATOLICKIEJ I MSZY ŚWIĘTEJ W TRADYCYJNYM RYCIE RZYMSKIM. To największy SKARB jaki ma KOŚCIOŁ KATOLICKI a tak niechętnie jest postrzegany, ignorowany, wyśmiewany i prześladowany przez samych modernistycznych hierarchów i duchowieństwo. Świat woli wesoły i wszystkim teraz przyjazny kościółek i dzisiejszą liturgię mszy świętej na której jest tak fajnie, głośno i wesoło i coraz bardziej można Mszę unowocześniać i czynić ją "atrakcyjną". A dzięki tej właśnie atrakcyjności i wszelkim nowościom, ludzie tracą wiarę i tak naprawdę uczestniczą w czymś o czym nie mają pojęcia.
8 miesięcy temu / Daro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.