DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 60  >   TEMAT NUMERU: Ofiary Amora i Leticji

Sławomir Olejniczak, prezes Instytutu im. Księdza Piotra Skargi

Niech iskra wyjdzie z Polski! Rozmowa z prezesem Instytutu im. Księdza Piotra Skargi

Niech iskra wyjdzie z Polski!  Rozmowa z prezesem Instytutu im. Księdza Piotra Skargi
Fot.:pixabay.com

Nie można dłużej zwlekać. Kierując się troską o nasze zbawienie postanowiliśmy zwrócić się do polskich biskupów z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości narosłych wokół adhortacji „Amoris laetitia” – mówi Sławomir Olejniczak, prezes Instytutu im. Księdza Piotra Skargi, w rozmowie z Marcinem Austynem.

 

Polonia Semper Fildelis, pod tym zawołaniem Instytut rozpoczyna akcję zbierania podpisów wiernych, zatroskanych o zachowanie dwutysiącletniego nauczania Kościoła. Jaki jest cel tej inicjatywy?

Akcję adresujemy do polskich biskupów w formie synowskiej prośby związanej z wątpliwościami, jakie wzbudziła adhortacja posynodalna Amoris laetitia. Papieski dokument nie wyjaśnia wielu spraw, przeciwnie – doprowadził do zamieszania. Dowodzą tego różne jego interpretacje, Na przykład w Niemczech czy Argentynie za właściwą uznano praktykę dopuszczania do Komunii Świętej ludzi de facto żyjących w grzechu cudzołóstwa. Niestety, takie stanowisko jest nagłaśniane przez media jako obowiązująca praktyka, a nawet jako zmiana nauczania Kościoła.

 

W tym kontekście, ze strony czterech kardynałów, pojawiły się dubia, które w formie pytań skierowane zostały do papieża Franciszka. Po ponad rocznym oczekiwaniu wciąż nie doczekaliśmy się odpowiedzi. To przyczynia się do wzrostu zamieszania.

 

Nastał zatem czas, gdy to wierni świeccy muszą podjąć działania…

Nie można dłużej zwlekać. Kierując się potrzebą jasnego poznania prawdy koniecznej dla naszego zbawienia, postanowiliśmy zwrócić się do polskich biskupów z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości narosłych wokół adhortacji Amoris laetitia. W czasach zamętu pasterze Kościoła są szczególnie zobowiązani do potwierdzania prawd wiary i jasnego ich wyjaśniania. Wiemy z historii, że błędy i herezje wkradały się, gdy zabrakło głosu pasterzy. Tak przecież przed pięcioma wiekami doszło do oderwania ogromnej liczby wiernych od Kościoła.

 

Mamy też świadomość istnienia małżonków, którzy zostali porzuceni, ale chcą zachować ślubowaną przed Bogiem wierność. Liberalne interpretacje adhortacji są dla nich krzywdzące, bo sugerują równoprawność tego drugiego, grzesznego związku ze związkiem pobłogosławionym i uświęconym przez Kościół.

 

Akcja Polonia Semper Fidelis startuje w ważnym momencie. Polski episkopat prowadzi prace nad dokumentem dotyczącym rodziny, w tym problemu osób żyjących w ponownych związkach.

– Prace w tym zakresie dość mocno się przeciągają. To budzi nasze obawy. Wydawałoby się, że wypracowanie stosownego dokumentu nie powinno być aż tak czasochłonne. Nie wiemy też, co dzieje się za kulisami i nieco brak nam pewności, że powstający dokument jasno i wyraźnie potwierdzi Magisterium.

 

Dlaczego liczy się każdy głos poparcia dla tej akcji?

Jest to wyraz troski o dobro Kościoła. Po Soborze Watykańskim II nastąpiło otwarcie na działalność świeckich w Kościele. Tym bardziej zatem nasz głos – jeśli będzie wystarczająco donośny – zostanie wysłuchany. Pamiętajmy też, że w przypadku zamieszania związanego z adhortacją Amoris laetitia, żaden episkopat nie potwierdził jasno dotychczasowego nauczania Kościoła. Mnożą się za to błędne interpretacje liberalne. Liczymy, że polski episkopat stanie po stronie głoszonej od dwóch tysięcy lat Nauki – że iskra wyjdzie z Polski.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marcin Austyn.

 

 

Petycję można podpisać na stronie: poloniasemperfidelis.pl

 

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Róbmy co możemy. Resztę zostawmy Panu Bogu. Nie powinniśmy pozostać głusi na takie wezwanie. Będziemy rozliczeni nie tylko z tego co zrobiliśmy, ale również z tego czego nie zrobiliśmy. Ja mam nadzieję. Jesteśmy poddanymi Chrystusa Króla i żyjmy tak, jak by On sobie życzył.
ponad 1 rok temu / Kobieta
 
Błędy i herezje są już w dokumentach SVII a wierni i wielu księży oraz biskupów protestowało całymi dnia na Placu Św. Piotra po ich ogłoszeniu oraz po wyrugowaniu katolickiej Mszy zastąpionej przez Novusa. I co? Nic to nie dało zaczęły się prześladowania tych, którzy chcieli zachowania Tradycyjnego nauczania i prawowitej liturgii. Myślicie państwo, że teraz będzie inaczej?
ponad 1 rok temu / Aguirre
 
Z tego co przeniknęło zza kulis, to polscy biskupi przygotowali dokument zgodny z Ewangelia i nauka Kościoła. Jego ogłoszenie wstrzymał nuncjusz Migliore.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Też mam niestety obawy, że nasz episkopat chyba stoi w rozkroku i sam nie wie co ma robić, byle nie za długo, bo można zrobić szpagat.
ponad 1 rok temu / bjs
 
BRAWO !!!!
ponad 1 rok temu / Karol
 
 

Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera, zapowiedziała przywrócenie finansowania zabiegów in-vitro z budżetu państwa. Liderka Platformy Obywatelskiej dodaje, że obietnica zostanie spełniona, jeśli jej środowisko polityczne zwycięży w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Polityk zajęła również stanowisko w sprawie aborcji.

 
 

W mediach społecznościowych ruszyła akcja „Nie świruj, idź na wybory”, które polega na wrzucaniu krótkich filmów, których bohaterowie zachęcają do pójścia do urn. Akcja budzi kontrowersje, ponieważ w niektórych materiałach przedstawiono zachowania nawiązujące do osób chorych psychicznie. Oburzenie kampanią wyraziło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

 

Liczba aborcji dokonywanych w USA spadła do najniższego poziomu od 1973 roku, kiedy Sąd Najwyższy zalegalizował w tym kraju możliwość zabijania dzieci nienarodzonych na życzenie. Mimo to, w wyniku krwawego procederu, każdego dnia pozbawianych życia jest około 2400 dzieci.

 

Dwie kobiety zdecydowały się zawrzeć w Berlinie homoseksualny „ślub”, a następnie wnioskowały o uznanie go przez polski urząd stanu cywilnego oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny. W obu przypadkach wniosek został odrzucony, a kobiety zapowiedziały złożenie skargi. Mec. Jerzy Kwaśniewski zauważył jednak, że polska Konstytucja określa małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

 

Rząd indyjskiego stanu Himachal Pradesh, kierowany przez nacjonalistyczną partię ludową Bharatiya Janata, zatwierdził nowe, bardzo restrykcyjne prawo, mające zapobiegać przymusowym nawróceniom. W praktyce dąży ono do zablokowania wszelkiej działalności ewangelizacyjnej.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.