DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 60  >   TEMAT NUMERU: Ofiary Amora i Leticji

Sławomir Olejniczak, prezes Instytutu im. Księdza Piotra Skargi

Niech iskra wyjdzie z Polski! Rozmowa z prezesem Instytutu im. Księdza Piotra Skargi

Niech iskra wyjdzie z Polski!  Rozmowa z prezesem Instytutu im. Księdza Piotra Skargi
Fot.:pixabay.com

Nie można dłużej zwlekać. Kierując się troską o nasze zbawienie postanowiliśmy zwrócić się do polskich biskupów z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości narosłych wokół adhortacji „Amoris laetitia” – mówi Sławomir Olejniczak, prezes Instytutu im. Księdza Piotra Skargi, w rozmowie z Marcinem Austynem.

 

Polonia Semper Fildelis, pod tym zawołaniem Instytut rozpoczyna akcję zbierania podpisów wiernych, zatroskanych o zachowanie dwutysiącletniego nauczania Kościoła. Jaki jest cel tej inicjatywy?

Akcję adresujemy do polskich biskupów w formie synowskiej prośby związanej z wątpliwościami, jakie wzbudziła adhortacja posynodalna Amoris laetitia. Papieski dokument nie wyjaśnia wielu spraw, przeciwnie – doprowadził do zamieszania. Dowodzą tego różne jego interpretacje, Na przykład w Niemczech czy Argentynie za właściwą uznano praktykę dopuszczania do Komunii Świętej ludzi de facto żyjących w grzechu cudzołóstwa. Niestety, takie stanowisko jest nagłaśniane przez media jako obowiązująca praktyka, a nawet jako zmiana nauczania Kościoła.

 

W tym kontekście, ze strony czterech kardynałów, pojawiły się dubia, które w formie pytań skierowane zostały do papieża Franciszka. Po ponad rocznym oczekiwaniu wciąż nie doczekaliśmy się odpowiedzi. To przyczynia się do wzrostu zamieszania.

 

Nastał zatem czas, gdy to wierni świeccy muszą podjąć działania…

Nie można dłużej zwlekać. Kierując się potrzebą jasnego poznania prawdy koniecznej dla naszego zbawienia, postanowiliśmy zwrócić się do polskich biskupów z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości narosłych wokół adhortacji Amoris laetitia. W czasach zamętu pasterze Kościoła są szczególnie zobowiązani do potwierdzania prawd wiary i jasnego ich wyjaśniania. Wiemy z historii, że błędy i herezje wkradały się, gdy zabrakło głosu pasterzy. Tak przecież przed pięcioma wiekami doszło do oderwania ogromnej liczby wiernych od Kościoła.

 

Mamy też świadomość istnienia małżonków, którzy zostali porzuceni, ale chcą zachować ślubowaną przed Bogiem wierność. Liberalne interpretacje adhortacji są dla nich krzywdzące, bo sugerują równoprawność tego drugiego, grzesznego związku ze związkiem pobłogosławionym i uświęconym przez Kościół.

 

Akcja Polonia Semper Fidelis startuje w ważnym momencie. Polski episkopat prowadzi prace nad dokumentem dotyczącym rodziny, w tym problemu osób żyjących w ponownych związkach.

– Prace w tym zakresie dość mocno się przeciągają. To budzi nasze obawy. Wydawałoby się, że wypracowanie stosownego dokumentu nie powinno być aż tak czasochłonne. Nie wiemy też, co dzieje się za kulisami i nieco brak nam pewności, że powstający dokument jasno i wyraźnie potwierdzi Magisterium.

 

Dlaczego liczy się każdy głos poparcia dla tej akcji?

Jest to wyraz troski o dobro Kościoła. Po Soborze Watykańskim II nastąpiło otwarcie na działalność świeckich w Kościele. Tym bardziej zatem nasz głos – jeśli będzie wystarczająco donośny – zostanie wysłuchany. Pamiętajmy też, że w przypadku zamieszania związanego z adhortacją Amoris laetitia, żaden episkopat nie potwierdził jasno dotychczasowego nauczania Kościoła. Mnożą się za to błędne interpretacje liberalne. Liczymy, że polski episkopat stanie po stronie głoszonej od dwóch tysięcy lat Nauki – że iskra wyjdzie z Polski.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marcin Austyn.

 

 

Petycję można podpisać na stronie: poloniasemperfidelis.pl

 

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Róbmy co możemy. Resztę zostawmy Panu Bogu. Nie powinniśmy pozostać głusi na takie wezwanie. Będziemy rozliczeni nie tylko z tego co zrobiliśmy, ale również z tego czego nie zrobiliśmy. Ja mam nadzieję. Jesteśmy poddanymi Chrystusa Króla i żyjmy tak, jak by On sobie życzył.
ponad 2 lata temu / Kobieta
 
Błędy i herezje są już w dokumentach SVII a wierni i wielu księży oraz biskupów protestowało całymi dnia na Placu Św. Piotra po ich ogłoszeniu oraz po wyrugowaniu katolickiej Mszy zastąpionej przez Novusa. I co? Nic to nie dało zaczęły się prześladowania tych, którzy chcieli zachowania Tradycyjnego nauczania i prawowitej liturgii. Myślicie państwo, że teraz będzie inaczej?
ponad 2 lata temu / Aguirre
 
Z tego co przeniknęło zza kulis, to polscy biskupi przygotowali dokument zgodny z Ewangelia i nauka Kościoła. Jego ogłoszenie wstrzymał nuncjusz Migliore.
ponad 2 lata temu / TZ.
 
Też mam niestety obawy, że nasz episkopat chyba stoi w rozkroku i sam nie wie co ma robić, byle nie za długo, bo można zrobić szpagat.
ponad 2 lata temu / bjs
 
BRAWO !!!!
ponad 2 lata temu / Karol
 
 

Opinia Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza na temat kontrowersyjnych treści tzw. „edukacji antydyskryminacyjnej” rozesłana do dyrektorów szkół stała się przyczyną pozwów ze strony prof. Małgorzaty Fuszary czy Marty Konarzewskiej - działaczki LGBT usuniętej niegdyś za obsceniczność z Parady Równości. Pozwane Stowarzyszenie reprezentują przed sądem prawnicy Instytut Ordo Iuris. W jego obronie wystąpiły także organizacje opowiadające się za ochroną życia i rodziny.

 
 

Koronawirusa określanego także mianem Covid-19 spowija aura tajemniczości. Nie znamy ani jego początków, ani prawdziwych danych o jego szerzeniu, ani możliwych konsekwencji (tej choroby). Wiemy jednak, że pandemie zawsze uznawano za karę Bożą; a jedyne lekarstwa Kościoła na nie stanowiły modlitwa i pokuta.

 

Moje zdanie jest bardzo proste: w przyszłości będziemy rozmawiali o adopcjach, dzisiaj w projekcie ustawy Lewicy tego nie ma (…) Dzisiaj, moim zdaniem, nie przeprowadzimy tego w sposób miękki – powiedział na antenie radia RMF FM Krzysztof Gawkowski z partii Lewica.

 

Gwiazda futbolu amerykańskiego i długoletni promotor prawnej ochrony życia, Timothy Tebow stwierdził, że ratowanie życia nienarodzonych jest dla niego zdecydowanie ważniejsze niż wygrane Super Bowl – najbardziej prestiżowego trofeum w tym sporcie.

 

Sytuacja globalnej ekonomii ulega pogorszeniu. Chodzi tu o dane dotyczące Japonii, Niemiec, a także krajów azjatyckich. Niewiele pomógł nawet rozejm w chińsko-amerykańskiej wojnie handlowej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.