Modne obecnie medytacje proponowane przez religie Wschodu nie mogą pomóc w osiągnięciu życiowego sukcesu czy poprawie koncentracji. Wręcz przeciwnie: to droga do niepokoju i wewnętrznej pustki, wiem o tym z doświadczenia – mówi Paweł Wiśniewski, katolik w przeszłości praktykujący buddyzm zen, w rozmowie z Krzysztofem Gędłkiem.
Jak się zostaje buddystą?
– Kluczowe wydaje się tu zagubienie. W czasach, gdy powstały na chrześcijańskich fundamentach świat Zachodu przeżywa głęboki kryzys, buddyzm pozornie może się wydawać odpowiedzią na szereg doskwierających pytań. Obecnie w naszym kręgu cywilizacyjnym, który nie potrafi już odpowiadać na pytania natury religijnej, właśnie buddyzm może wypełnić niebezpieczne uczucie pustki duchowej.
Jakiego rodzaju pytania ma Pan na myśli?
– O cel życia, o sens cierpienia czy sens istnienia świata, o to, skąd się bierze zło. Zachodnia cywilizacja, pogrążona w kryzysie religijnym i moralnym, przeorana materialistyczną filozofią, nie jest w stanie udzielić sensownych odpowiedzi na tego typu pytania.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
W skarbie wiedzy, przez nas zgromadzonej, powinna się znaleźć na pierwszym planie umiejętność prawd Bożych, tych prawd wzniosłych i wiecznych, bo od nich zależy zdrowy, chrześcijański pogląd na świat; one też rzucają promienie światła na nasz ważny stosunek do otoczenia i świata, do Boga i wieczności.
Liderka Fundacji Życie i Rodzina, która zainicjowała kampanię obywatelską przeciwko aborcji eugenicznej, skomentowała dla PCh24.pl istotne kwestie dotyczące publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku.
1493 – rozpoczął obrady zwołany przez Jana Olbrachta zjazd piotrkowski. Do Piotrkowa przybyło wówczas 84 członków Rady Królewskiej (późniejszego senatu) oraz 46 posłów ziemskich. Obie grupy obradowały w osobnych zgromadzeniach (izbach). Ten fakt został uznany potem przez historyków za moment utworzenia dwuizbowego polskiego parlamentu. Obrady trwały do 27 lutego.
Późnym wieczorem Centrum Legislacyjne Rządu opublikowało wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, stwierdzający niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.
Podczas warszawskiego protestu skrajnej lewicy przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził powszechne prawo do życia, agresywni bojówkarze zaatakowali ekipę reporterską Mediów Narodowych.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI