DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Niebezpieczne instrukcje w BOR! Rządowe limuzyny eksploatowano wbrew zaleceniom producenta

Niebezpieczne instrukcje w BOR! Rządowe limuzyny eksploatowano wbrew zaleceniom producenta
Fot: Krystian Maj/FORUM
#PREZYDENT    #WYPADEK    #BOR    #DUDA    #A4    #OPONY    #LIMUZYNA    #WYBUCH OPONY

Instrukcje obowiązujące w BOR dotyczące eksploatacji pojazdów dla VIP-ów były niezgodne z zaleceniami producenta – to pierwsze wyniki kontroli po wypadku prezydenckiej limuzyny na autostradzie A4. Przyzwolenie na „łyse opony” wydali poprzedni szefowie Biura. W związku z nieprawidłowościami pracę stracił dyrektor odpowiedzialny za transport VIP.

 

Biuro Ochrony Rządu od lat posługiwało się wewnętrznymi instrukcjami opisującymi zasady użytkowania rządowych limuzyn, które miały się nijak nie tylko do zdrowego rozsądku, ale i wykraczały poza normy bezpieczeństwa zalecane przez producenta.

 

Jak poinformował płk Jacek Lipski, wiceszef BOR, przeprowadzona wewnętrzna kontrola wykazała, że zarówno instrukcja o prowadzeniu gospodarki transportowej w BOR z 2013 roku (wprowadzał ją płk Krzysztof Klimek) jak i obowiązująca wcześniej instrukcja (podpisana w 2009 roku przez gen. brygady Mariana Janickiego), były niezgodne z wytycznymi jakie przewidział producent pojazdu.

 

W ocenie obecnego kierownictwa BOR, wydane dyspozycje dotykające eksploatacji opon mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ochranianych osób. Jak wyjaśnił płk Lipski, instrukcje określały wiek opon na trzy lata, a od pierwszego zamontowania - na dwa lata, niezależnie od przebiegu. Tymczasem instrukcja z 2009 roku wyznaczała okres eksploatacji na sześć lat od daty produkcji. Po zmianie instrukcji okres eksploatacji opon został określony na trzy lata, a górny wiek ogumienia nie został określony.

 

Takie wyniki audytu spowodowały, że BOR zdecydowało się na wymianę ogumienia w swoich samochodach. Wprowadzono opony, których wiek nie przekracza dwóch lat. Zmieniono już też instrukcję w tym zakresie. Dla najważniejszych osób w państwie zakupione zostaną też nowe limuzyny. Płk Lipski zaznaczył, że w związku z nieprawidłowościami BOR rozwiązało stosunek pracy z dyrektorem, który odpowiadał za transport VIP. Kwestię jego odpowiedzialności Biuro pozostawiło prokuraturze.


 

MA

 

 

 


DATA: 2016-03-10 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie jest takie zwykłe auto i takie zwykłe opony, więc jak z całego koła pozostała tylko felga? Ta opona została dosłownie rozerwana, więc jakie siły na nią musiały działać? Czy ktoś zdaje sobie sprawę, że Prezydent Polski był bardzo poważnie zagrożony? Co do kur... nędzy robi BOR, że kolejny raz zagrożone jest życie kolejnego Prezydenta - nie potrafią wykonywać swej roboty, to wynająć najlepszych fachowców-najemników i po problemie.
ponad 4 lata temu / Drwal
 
"Przyzwolenie na ?łyse opony? wydali poprzedni szefowie Biura"- no sorry ale do marca można było to tysiąc razy zmienić
ponad 4 lata temu / aga
 
Że co? Łyse opony? Duda też podobno ma prawko, nie zauważył nic wcześniej? Czy faktycznie od wożenia tyłka ma klapki na oczach.
ponad 4 lata temu / Krzychu
 
Wszystko, co mówi państwo jest kłamstwem, wszystko co posiada - jest ukradzione.
ponad 4 lata temu / stan
 
No i git, pretekst formalny się znalazł, kozioł ofiarny poleciał, sprawa pod dywanem. Elegancko, kulturalnie i zgodnie z prawem. Zawsze mnie dziwiło, że zatrucie w wyniku zjedzenia jakiegoś produktu minutę po upływie terminu ważności przerzuca winę automatycznie z producenta na konsumenta (na zasadzie "sam sobie winien"). Czy naprawdę godzinę temu by się nie zatruł? Jak tylko znajdzie się powód formalny - prawnicy się cieszą, jak każdego psychopaty - nie obchodzi ich prawda a i sprawiedliwość, tylko wyrok...
ponad 4 lata temu / Pokręć
 
To w końcu czyja wina?
ponad 4 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.