DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Niebezpieczna deklaracja polsko-izraelska. Antysemityzm karać, antypolonizm tylko odrzucać

Niebezpieczna deklaracja polsko-izraelska. Antysemityzm karać, antypolonizm tylko odrzucać
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera, Vice News
#IZRAEL ATAKUJE POLSKĘ    #PREMIER    #PIS    #DEKLARACJA    #IZRAEL    #POLSKA    #ANTYSEMITYZM    #ANTYPOLONIZM    #IPN    #USTAWA    #SEJM

Polski premier i posłuszne PiS-owi media odtrąbiły wielki sukces – wraz bowiem ze spektakularną kompromitacją polegającą na wycofaniu się z zapisów ustawy mającej na celu bronienie polskiego interesu, premierzy Polski i Izraela podpisali pewną deklarację. Zachwyt nad jej treścią jest jednak zupełnie niezrozumiały.

 

Mateusz Morawiecki twierdzi, że pojawienie się terminu „antypolonizm” w treści podpisanej przez niego oraz Benjamina Netanjahu deklaracji, to wielki dziejowy sukces rządu. Że oto od tej chwili będzie można powoływać się na ów dokument udowadniając, że zjawisko antypolonizmu rzeczywiście istnieje.

 

To prawda – do tej pory o antypolonizmie pisali tylko co poniektórzy polscy publicyści. Teraz termin ten pojawił się w deklaracji podpisanej przez ważnego dla światowej układanki polityka – szefa izraelskiego rządu. Ale warto przyjrzeć się temu, co dokładnie o antypolonizmie napisano.

 

Otóż w punkcie szóstym deklaracji czytamy: 

Oba rządy z całą mocą potępiają wszelkie formy antysemityzmu oraz dają wyraz swemu zaangażowaniu w zwalczanie jakichkolwiek jego przejawów. Oba rządy odrzucają również antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy narodowe.

 

A więc uwaga! Polski rząd będzie zwalczał antysemityzm i „da temu wyraz”, zapewne, poprzez sankcjonowanie go karami. To znane już w Polsce zjawisko zapewne teraz się spotęguje – za sprawą gorliwych prokuratorów pragnących przypodobać się rządowi, który też pragnie się przypodobać, ale rządowi Izraela.

 

A co będzie robiło państwo Izrael w sprawie antypolonizmu? Ono tą postawę po prostu… odrzuca. W dodatku w deklaracji między dwoma państwami zrównuje antypolonizm z innymi negatywnymi stereotypami narodowymi, podczas gdy antysemityzm stawia się ponad niechęć do jakichkolwiek innych narodów.

 

Wniosek z opiewanej deklaracji jest więc prosty: istnieje coś takiego jak antysemityzm, którego „wszystkie formy” trzeba „potępić” i „dać wyraz zaangażowaniu w zwalczanie jakichkolwiek jego przejawów”. Istnieje też coś takiego jak antypolonizm, na równi z innymi negatywnymi stereotypami dotyczącymi jakichkolwiek narodów, ale to trzeba już tylko „odrzucić”.

 

I to ma być sukces dumnego rządu Polski wstającej z kolan? Ogłoszony w dodatku w atmosferze rejterady z białą flagą w zaciśniętej ze strachu dłoni?

 

Krystian Kratiuk

 

***

Pełny tekst deklaracji premierów Morawieckiego i Netanjahu:

 

1. W okresie ostatnich trzydziestu lat relacje między naszymi państwami i społeczeństwami opierają się na głębokim zaufaniu i zrozumieniu. Polska i Izrael to oddani, wieloletni przyjaciele i partnerzy, którzy blisko współpracują na arenie międzynarodowej, jak również w kwestiach związanych z zachowaniem pamięci i nauczaniem o Holokauście. Współpraca ta prowadzona jest w duchu wzajemnego szacunku dla tożsamości i historycznej wrażliwości, również w odniesieniu do najbardziej tragicznych okresów naszej historii.

 

2. Po rozmowie Premierów Netanjahu i Morawieckiego, Izrael z zadowoleniem przyjmuje decyzję rządu polskiego o powołaniu oficjalnego polskiego zespołu do spraw dialogu z izraelskimi partnerami na tematy historyczne związane z Holokaustem. Oczywistym jest, że Holokaust był bezprecedensową zbrodnią, popełnioną przez nazistowskie Niemcy przeciwko narodowi żydowskiemu i wszystkim Polakom żydowskiego pochodzenia. Polska zawsze wykazywała pełne zrozumienie dla znaczenia Holokaustu jako najbardziej tragicznej karty w historii narodu żydowskiego.

 

3. Uważamy, że istnieje wspólna odpowiedzialność za wolność prowadzenia badań, krzewienie zrozumienia i zachowanie pamięci o historii Holokaustu. Zawsze byliśmy zgodni, że sformułowania „polskie obozy koncentracyjne / polskie obozy śmierci” są rażąco błędne i pomniejszają odpowiedzialność Niemców za tworzenie tych obozów.

 

Działający w trakcie wojny Rząd RP na uchodźstwie starał się powstrzymać te nazistowskie działania, podejmując próby upowszechnienia wśród zachodnich sojuszników wiedzy na temat systematycznego mordu dokonywanego na polskich Żydach.

 

Uznajemy i potępiamy każdy indywidualny przypadek okrucieństwa wobec Żydów, jakiego dopuścili się Polacy podczas II wojny światowej.

 

Z dumą wspominamy heroiczne czyny licznych Polaków, w szczególności Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów.

 

4. Nie zgadzamy się na działania polegające na przypisywaniu Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z różnych krajów. Smutna prawda jest niestety taka, że w tamtym czasie niektórzy ludzie - niezależnie od pochodzenia, wyznania czy światopoglądu - ujawnili swe najciemniejsze oblicze. Doceniamy fakt, że struktury Polskiego Państwa Podziemnego nadzorowane przez Rząd RP na uchodźstwie stworzyły mechanizm systemowej pomocy i wsparcia dla osób pochodzenia żydowskiego, a podziemne sądy wydawały wyroki skazujące Polaków za współpracę z niemieckimi władzami okupacyjnymi, w tym także za denuncjowanie Żydów.

 

5. Opowiadamy się za swobodą wypowiedzi na temat historii oraz wolnością badań nad wszystkimi aspektami Holokaustu, tak aby mogły być one prowadzone bez żadnych obaw o przeszkody prawne, między innymi przez studentów, nauczycieli, badaczy, dziennikarzy, jak również z całą pewnością przez Ocalonych i ich rodziny — nie będą oni podlegali odpowiedzialności prawnej z tytułu korzystania z prawa do wolności słowa i wolności akademickiej w odniesieniu do Holokaustu. Żadne prawo nie może tego zmienić i tego nie zmieni.

 

6. Oba rządy z całą mocą potępiają wszelkie formy antysemityzmu oraz dają wyraz swemu zaangażowaniu w zwalczanie jakichkolwiek jego przejawów. Oba rządy odrzucają również antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy narodowe. Rządy Polski i Izraela nawołują do powrotu do spokojnego dialogu opartego na wzajemnym szacunku w dyskursie publicznym.

 


DATA: 2018-06-28 18:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Widzę PLUSY tej deklaracji: - Możliwość potępiania wszelkich form antysemityzmu... zakładając że Palestyńczycy są semitami... - deklaracja dotyczy dwóch rządów (obecnego polskiego i obecnego żydowskiego) - obowiązuje góra na półtora roku.
ponad 1 rok temu / rm
 
Żydzi pracowali na walkę z antysemityzmem 70 lat. Niemcy pracowali na wrobienie Polaków w niemieckie zbrodnie 60 lat. Co poniektórzy Żydzi wspierali Niemców w tej mrówczej pracy co najmniej 30 lat. Rząd PiS w kilka miesięcy pozamiatał większość tych wysiłków i otworzył pole do kontrataku. To może by tak poczekać chwilę z marudzeniem, że to za mało, co? Tu trzeba raczej zająć pozycję na twardym gruncie tego dokumentu i (dalej) walczyć a nie siać defetyzm.
ponad 1 rok temu / Zawodowiec
 
a co ze zbrodniami na obywatelach polskich dokonanych przez Zydow?? tych Zydzi nie uznaja? Nie potepiamy ich? Znaczy one byly dobre? Morawiecki przed trybunal stanu i to jak najszybciej - to jest zdrada
ponad 1 rok temu / rp
 
@do nn Zdaje się pomocy Boskiej nie ma co "wyzywać na daremno" . A jeśli wierzyć Pismu ,to nawet św. Piotr działał pod wpływem szatana Mt 16,22 . Więc ?
ponad 1 rok temu / mk
 
Trzeba by nn wreszcie zaczął myśleć na trzeźwo, a nie odrzucać pomoc Boską. To byłaby wreszcie nie uległość lecz przyjście po rozum do głowy. Bezmyślny bełkot nn nigdy nie przyniesie mu sukcesów.
ponad 1 rok temu / do nn
 
Był Efialtes (Termopile), Brutus (Rzym), Judasz (Jerozolima) i sa następcy w Polsce
ponad 1 rok temu / passer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.