DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Nie żyje prof. Zygmunt Bauman. W młodości służył w komunistycznej KBW. Zwalczał Niezłomnych

Nie żyje prof. Zygmunt Bauman. W młodości służył w komunistycznej KBW. Zwalczał Niezłomnych
FOT.Bartlomiej Kudowicz/FORUM

W wieku 91 lat zmarł prof. Zygmunt Bauman, znany socjolog i filozof, który od wielu lat mieszkał w Leeds w Wielkiej Brytanii. Bauman to twórca koncepcji płynnej nowoczesności. W latach 50-tych XX wieku, służył w komunistycznych oddziałach KBW gdzie pełnił ważną funkcję. Podczas swej służby angażował się w aktywne zwalczanie Żołnierzy Wyklętych. Za jedną z akcji otrzymał komunistyczny Krzyż Walecznych.


Zygmunt Bauman urodził się w 1925 roku w Poznaniu, skąd wraz z rodziną, w obawie przed wojną, zbiegł do Związku Radzieckiego. W czasie służby wojskowej, Zygmunt Bauman szkolił żołnierzy komunistycznego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak wynika z dokumentów IPN, mjr Zygmunt Bauman dowodził oddziałem, który wyłapywał Żołnierzy Wyklętych. Historyk dr Piotr Gontarczyk w jednym ze swych artykułów przypomina, że Zygmunt Bauman za swoją działalność z bronią w ręku otrzymał od władz komunistycznych Krzyż Walecznych.


„Jako szef Wydziału Polityczno-Wychowawczego (…) bierze udział w walce z bandami. Przez 20 dni dowodził grupą, która wyróżniła się schwytaniem wielkiej ilości bandytów. Odznaczony Krzyżem Walecznych” – pisano w 1950 roku we wniosku o awans dla Baumana.


Bauman służył w jednostkach KBW, które ścigały Żołnierzy Wyklętych, wśród nich V Brygadę Wileńską mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, a także Józefa Kurasia „Ognia”.


„Był wysokim funkcjonariuszem pionu polityczno-wychowawczego pracującym nad przygotowaniem żołnierzy KBW, którzy później strzelali do współobywateli, żołnierzy podziemia niepodległościowego. Bauman indoktrynował żołnierzy korpusu i przerabiał na janczarów komunizmu. Na przełożonych takich jak on ciąży większa odpowiedzialność niż na egzekutorach, którzy fizycznie unicestwiali walczących o niepodległość” – mówił „Gazecie Polskiej” historyk dr Piotr Gontarczyk.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, dorzeczy.pl

pdc

DATA: 2017-01-09 19:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Diuran a czy Z Bumann publicznie przeprosił swoje niewinne ofiary ?
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
NN Istnieje piekło w nim znajdują się potępieni z własnego wyboru.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Przecież (Tomasz) to znawca wszechrzeczy.A jaki wiedzący co Bóg katolicki czyni, nawet wie że istnieje piekło dla niewierzących przez niego typowanych.
ponad 2 lata temu / NN
 
Czy ci,którzy tu tak wiele piszą swoich wydumanych rozważań chyba jak sądzę wcale nie rozumieją tego czym zajmował się prof.Bauman.A pan Gontarczyk lubi szukać sensacji w minionych czasach,to dzisiaj takie "chodliwe".
ponad 2 lata temu / NN
 
Tomasz-skoro wiesz ze nie chodzilem na religie i ze nie znam Pisma Swietego to zapewne wiesz tez ze czy Bauman pojednal sie z Panem Bogiem przed smiercia czy nie.
ponad 2 lata temu / Diuram
 
Tak za wrogów Polski każdy Katolik powinien zmówić modlitwę.Ale o zbrodniach należy mówić prawdę to jest miłość bliźniego BŁ KS JERZY POPIEŁUSZKO "PRAWDA KTÓRA NIC NIE KOSZTUJE JEST KŁAMSTWEM"
ponad 2 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.